Poznáte Cascaru?

Cascara. Čo je to?

Pre tých, ktorí sa Cascare doteraz úplne vyhýbali, je to:

  • sušená dužina kávových bobúľ
  • z nich sa pripravuje nálev s omamnou vôňou a chuťou, ktorý nazývame čaj Cascara.
  • Cascara sa používa aj na výrobu koncentrátov a potom Cascara limonády, Cascara Ieed Tea,...
  • v Českej republike, na kaviarenskú scénu sa začala dostávať okolo roku 2017
  • od roku 2018 do roku 2022 ju "zakázala" EÚ a zákaz predaja Cascary si odnieslo mnoho fanúšikov tohto skvelého produktu v Európe

Čaj Cascara sa pripravuje ako nálev zo sušených šupiek kávových čerešní.

Prečo EÚ zakázala predaj Cascary?

Konkrétne 1. januára 2018 nadobudlo účinnosť nariadenie (EÚ) 2015/2283. Cascara spĺňala definíciu novej potraviny v zmysle tohtonariadenia . V ňom sa uvádza: nová potravina je netradičná európska potravina. Taká, ktorá sa v EÚ bežne nekonzumovala pred 15. májom 1997 (čo je dátum nadobudnutia účinnosti predchádzajúceho nariadenia o nových potravinách - nariadenia (ES) č. 258/1997).

Tieto nové potraviny musia byť následne schválené pre európsky trh. Posúdiť bezpečnosť zahraničných potravín pre európskych spotrebiteľov. Všetko posúdiť, zdokumentovať a predložiť na posúdenie Európskej komisii a EFSA. To je, ako vieme, dlhodobá záležitosť. Heureka! Tento rok dosiahol svoj cieľ!

Schválené! A teraz, kde kúpiť Cascaru?

Kto sa nevedel dočkať, kedy sa mu táto dobrota dostane do rúk tak ako mne, poslal na ministerstvo poľnohospodárstva otázky typu: "Kedy bude Cascara povolená? Kedy bude hotová? . už?", mohol dostať odpoveď. Cascara išla na schválenie do EK, ale vykonávacie nariadenie ešte nevstúpilo do platnosti. Až po 20 dňoch zverejníme Úradný vestník EÚ.

A viete čo, milí Cascaromillions? 14.1.2022 bude zverejnený ten očakávaný Vestník s nariadením z 13.1.2022 o povolení Cascary! Hurá! Neveríte tomu? Tu je to čierne na bielom.

Začiatok februára je tak spojený s obnovením dodávok Cascary na český trh a do kaviarní. My v Lázeňskej káva sme pre vás rezervovali tú najchutnejšiu Cascaru priamo od výrobcov. Tak šup, nakupujte, ochutnávajte a užívajte si!

Cascara: príprava čaju

V úvode som spomínala, že nejde o kávu ani o čaj a teraz vás chcem naučiť, ako sa pripravuje čaj? Aby sme zachovali správnosť pojmov, ide o nálev alebo lúhovanie Cascary. Každopádne, v našich končinách nazývame šípkový nálev aj šípkovým čajom, však? Nuž, s Cascarou je to podobné, takže tento nálev budem naďalej nazývať čajom.

Hoci ide o sušenú časť plodov kávovníka, nie je to káva. Tá je, ako všetci vieme, zo semien alebo kávových zŕn. Nie je to ani oficiálny čaj, pretože ide o plody, nie o listy čajovníka. Ani jeho chuť nie je kategorizovateľná. Prirodzene sladká, mierne pripomínajúca práve ten šípkový čaj. Vôňabyliniek, ovocia, korenia.

Recept na čaj Cascara

Niekedy chcete silnejší čaj a niekedy slabší, v závislosti od vašej chuti (možno aj nálady?). Odporúčam začať zlatou strednou cestou a v pomere 3-6g na 100 ml zaliať Cascaru horúcou vodou asi 97 °C. Necháme lúhovať asi 10 minút a potom prelejeme cez sitko do šálky.

Cascara Fizz, ľadový nápoj Cascara a kombucha z Cascary

Silnejší čaj, alebo skôr už taký Cascara koncentrát môžete použiť na tisíce spôsobov! Medzi moje obľúbené osvedčené varianty patrí Cascara Fizz alebo Cascara Lemonade.

  • Niekoľko kociek ľadu v pohári
  • kvapka koncentrátu Cascara
  • Niekoľko kvapiek jednoduchého sirupu (rozpustený cukor)
  • doplňte sódovou vodou

Ďalšia a ešte osviežujúcejšia verzia Cascara Fizz je Cold Brew Cascra Fizz. Postup je podobný, len v recepte ešte počítate deci skvelého Cold Brew. Neviete, ako ho pripraviť?

Môj obľúbený ľadový čaj z Cascary je úplne jednoduchá záležitosť. Uvaríte si klasický čaj Cascara a necháte ho vychladnúť. Do šejkra (alebo pohára) hodím tri kocky ľadu, vychladím Cascaru, pokvapkám Simple Syrupom a pridám pár plátkov limetky. Pretrepte, nemiešajte, nalejte a vychutnajte si. Najlepšie na balkóne.

Môj posledný tip (nie je to úplný zoznam nápadov, čo pripraviť z Cascary) je venovaný populárnej kombuche. Teda fermentovanému nápoju, bez ktorého by sa neotvorila pravá hipsta kaviareň.

Ak je z kávovníka, má Cascara kofeín?

Táto dedukcia je správna. Cascara, ako správne ovocie kávovníka, obsahuje aj trochu kofeínu. O jeho množstve je najlepšie uvažovať v kontexte kávy. Ako ste sa určite dočítali v našom článku o kofeíne v dennej konzumácii kávy , také espresso má približne 60 mg kofeínu. Šálka filtrovanej kávy asi 100 mg kofeínu a šálka Cascary asi 22 mg kofeínu.

Možno bude Cascara vašou šancou na podvečernú šálku niečoho dobrého, mierne povzbudzujúceho. Ale aj niečo, čo vám umožní v noci dobre spať. Bude to tiež dobrý nástroj pre biohackerov, ktorí uprednostňujú štýl mikrodávkovania kofeínu.

Viac informácií o Cascare?

Stále pokračujete v čítaní? Táto téma vás zjavne zaujala, a to ma veľmi teší. Čo vám teda ešte môžem povedať o Cascare? Napríklad jej názov pochádza zo španielčiny: Cascara v španielčine znamená šupka alebo škrupinka.

Pitie čaju Cascara je oveľa tradičnejšie ako pitie kávy! Teda, ako potvrdila EÚ jej zákazom na 4 roky, nie je v našej krajine tradičná. Avšak na miestach, ako je Jemen, pijú Cascaru snáď od doby, keď tam vyrástol prvý kávovník. Čaj Cascara sa tam nazýva Gishra podáva sa s trochou škorice a zázvoru.

Česi prišli Cascare na chuť až s príchodom tretej kávovej vlny. Teda v období, ktoré viedlo k rozvoju kávového priemyslu so zmyslom pre kvalitu produktu, ako je naša výberová káva, a uvedomelú spotrebu (ekologicky, udržateľne, ohľaduplne).

Len pre zaujímavosť, Etiópčania už niekoľko tisíc rokov pijú nápoje vyrobené nielen z pražených kávových zŕn alebo sušených šupiek kávových čerešní. Amertassa jenapríklad odvar z vetvičiek alebo listov kávovníka sušených na vzduchu. A Kati sa vyrába z pražených kávových listov.

Výroba, použitie a vlastnosti Cascary

Pri spracovaní kávových plodov farmári na plantážach oddeľujú od čerešní aj šupku. Tento proces fragmentácie kávovej čerešne sa vykonáva buď mokrou, alebo suchou metódou spracovania kávy. Mokrá metóda je k čerešniam šetrnejšia a v šupke zostáva oveľa viac chuti, vône a prospešných látok. Káva sa potom suší.

Ak sa šupka nespracúva na potravinárske účely, používa sa ako vynikajúce hnojivo. Pre jej kvalitu je veľmi dôležité, aby sa pestovala ekologicky, najlepšie na malých plantážach bez použitia pesticídov a chemických hnojív.

Pitím Cascary posilňujete aj svoj imunitný systém. Pomáha pri regenerácii, je protizápalová, povzbudzujúca a odbúrava stres. Obsahuje tiež železo (údajne 3-krát viac ako špenát) a draslík (dvakrát viac ako banán) a je plná minerálov a antioxidantov. Jednoducho nevidím dôvod, prečo si hneď neurobiť šálku Cascary!