Súboj jednopákových kávovarov: Prima E1 vs GS3 vs Bianca

Jedna páka a dva kotly. Malé, ale profesionálne kávovary na espresso

Z týchto konkrétnych kávovarov som zostavil hviezdnu trojicu vybraných kávovarov na toto porovnanie:

 1. Victoria Arduino Eagle One Prima
 2. Kávovar GS3 od spoločnosti La Marzocco
 3. kávovar Bianca od spoločnosti Lelit

Všetky sú talianskej výroby a každý z nich vás už na prvý pohľad zaujme svojou jedinečnou charizmou. Jednoducho kávovary, po ktorých túži každý milovník dobrého espressa.

Rozhodnutie porovnať kávovar Prima s GS3 sa po recenzii Prima vs Linea Mini ponúkalo samo. Tieto dva krásne kávovary som doplnil kávovarom, ktorý v našej ponuke zbožňujete najviac - Lelit Bianca.

La Marzocco GS3. Meno, ktoré baristi počujú

Ešte pred niekoľkými rokmi zneli pracovné ponuky pre baristov asi takto: "Do našej kaviarne hľadáme šikovného baristu. Ponúkame prácu s výberom káv a kávovarom La Marzocco". V tých časoch bolo La Marzocco ako Ferrari vo svete kávovarov.

Hovorím označke La Marzocco , ktorá predurčuje kvalitu svojich kávovarov. Teraz sa zameriam na konkrétny výrobok alebo kávovar pre náročných domácich baristov a malé podniky. Ide o ich GS/3.

Hlavné výhody kávovaru GS/3:

 • PID riadené kotly z nehrdzavejúcej ocele.
 • Nasýtená hlava kávovaru
 • Predhriata voda z vodovodnej siete
 • Pohodlná zmena všetkých parametrov v menu na digitálnom displeji
 • "Ekonomizér" horúcej vody na čaj (miešanie so studenou vodou)
 • Celá konštrukcia z nehrdzavejúcej ocele, kryt, boky sú z čierneho plastu
 • Automatický čistiaci program "spätné preplachovanie"
 • Parná tryska "Cool Touch" s pákovým spínačom
 • Kotly sú tepelne izolované
 • Rotačné čerpadlo

Victoria Arduino E1 Prima. Kávovar šampiónov v malom

Dovoľte mi predstaviť náš najkompaktnejší kávovar zo slávnej "orlovskej" série Victoria Arduino. Títo talianski výrobcovia kávovarov s orlom v znaku priniesli do sveta baristov predovšetkým komerčné kávovary s majstrovskou technológiou a takmer umeleckým vzhľadom.

Po modeloch na viac šálok obľúbených v kaviarňach (najmä tých s veľkou návštevnosťou), ako sú White Eagle a Black Eagle, uzrel v roku 2019svetlo sveta model Eagle One. O rok neskôr jeho kompaktná verzia Eagle One Prima.

Hlavné výhody kávovaru Eagle One Prima:

 • PID systémom riadené kotly z nehrdzavejúcej ocele.
 • Nasýtená hlava kávovaru
 • Predhriata voda z vodovodnej siete
 • Pohodlná zmena všetkých parametrov prostredníctvom mobilnej aplikácie
 • Celonerezová konštrukcia, digestor, zadné LED podsvietenie
 • Automatické oplachovanie kávovej hlavy
 • Automatický program spätného preplachovania
 • Parná tryska "Cool Touch" s lopatkovým spínačom
 • Kotly sú tepelne izolované
 • Rotačné čerpadlo

Lelit Bianca. Hviezda domácností milujúcich kávu

Ďalší dôkaz talianskej zručnosti pri výrobe kávovarov na espresso. Zástupcovia tejto "stajne" patria medzi najrozšírenejšie domáce pákové kávovary. Teda v tých domácnostiach, kde vítajú kvalitnú kávu a potrebujú cenovo dostupnejší kávovar.

Od približne 14 000 do 60 000 korún. V tomto rozsahu ponúkajú svoje maximálne praktické a minimalistické kávovary. Každý si môže nájsť svoj Lelit podľa svojho rozpočtu. Pre porovnanie kávovarov v prémiovej triede však vyberám Lelitmodel s najvyššou výbavou, Bianca.

Hlavné výhody kávovaru Bianca:

 • PID-riadené kotly z nehrdzavejúcej ocele.
 • Hlava kávovaru E61
 • Celonerezová konštrukcia, digestor, drevené rukoväte
 • Pádlové ovládanie tlaku extrakcie
 • Parná tryska "Cool Touch" s otočným ventilom
 • Rotačné čerpadlo

Prima vs GS3

Prvou motiváciou pre tento článok bolo porovnanie: E1Prima vs GS/3. Takže sa do toho hneď pustím.

Tieto kávovary sú si veľmi podobné. Predovšetkým, keď porovnáte základné špecifikácie opísané vyššie. Zároveň sa líšia vzhľadom a používaním. Pod kapotou však nájdete zásadný technický rozdiel.

Plne nasýtená hlava kávovaru GS3

La Marzocco má veľmi dômyselné konštrukčné riešenie na zachovanie tepelnej stability. Ako viete, naudržanie nastavenej teploty vody na extrakciu espressa potrebujete .

V opačnom prípade bude káva v šálke strácať body za kvalitu a chuť kvôli nevydarenej príprave. Prémiový kávovar sa má postarať o stabilitu teploty vody od bojlera až po šálku.

Preto kávovar GS3 plne nasýtenú kávovúhlavu. Jepriamo pripojená k bojleru, je vlastne jeho predĺžením. Keďže voda je v bojleri až do kontaktu s kávou, je zaručená stabilita teploty.

Nákres vnútorného priestoru kávovaru La Marzocco GS3 s plne nasýtenou hlavou. Zdroj obrázku: baristahustle.com

GS3: kapacita bojlera

Obr s 3,5 l kapacitou. To je veľkosť bojlera pod pokrievkou modelu GS3. Tento bojler slúži predovšetkým na prípravu pary pre trysku kávovaru.

Jeho veľkosť teda priamo úmerne naznačuje možnosti šľahania mlieka. Tie sú v kávovare La Marzocco prakticky nevyčerpateľné.

Druhý bojler na espresso má potom kapacitu 1,5 litra. Primeraná veľkosť, keď si uvedomíme, že tvorí aj vnútro sparovacej hlavy.

Vzhľad a používanie kávovaru GS3

Hlavné rozdiely:

 • Tlačidlá a displej - GS3 má menšie tlačidlá štvorcového tvaru pod digitálnym displejom. Na jednej strane môžete naprogramovať objemové parametre pre niekoľko možností (espresso, doppio,...) a kávovar môžete takto nastaviť aj bez mobilnej aplikácie. Ak ste však fanúšikom tlačidlového minimalizmu ako ja, budú vám pripadať ako zbytočný prvok.
 • Ovládanie parnej trysky - zakrivená anténa alebo parná tryska, ktorá výrazne vyčnieva do priestoru, sa ovláda klasickou páčkou. V tomto bode som bol asi najviac zmätený, prečo to vymysleli práve takto? Možno za to môže zvyk šľahať mlieko pomocou horných spínačov. Každopádne, ani po niekoľkých kapučínach mi to jednoducho nezapadlo do môjho "pracovného procesu".
 • Dizajna štýl - La Marzocco sa jednoducho drží klasického vzhľadu. Kávovar evokuje náladu 70. rokov. Vlastne sa k nej tak trochu hodí vzhľadom na svoju technickú stránku ako robustný kávovar "starej školy".

NEO System E1 Prima

Na zabezpečenie teplotnej stability sa Victoria Arduino vydala inou cestou. Ich nápadom je NEO power s takzvanou technológiou okamžitého ohrevu. Teda klasickou komerčnou nasýtenou hlavicou (v skutočnosti polonasýtenou, t. j. s vnútornou cirkuláciou).

Zavedenie optimalizácie nového motora znamená, že kávovar nebude ohrievať vodu v zbytočne veľkých bojleroch, ale extra rýchlym ohrevom zachytívždy potrebné množstvo vody na prípravu kávy.

Tento systém kávovarov Eagle One má o23 % nižší vplyv na životné prostredie ako používanie kávovarov podobnej kategórie. To všetko pri dokonalej stabilite teploty vody.

Systém NEO na okamžitý ohrev vody v kávovare E1 Prima. Prameň: EMA, s. r. o.

Prima: objem bojlera

Údaje o objeme bojlerov kávovarov Prima sa teraz pri porovnaní budú zdať malé, ale na bežné používanie sú viac než dostatočné.

Parný kotol má objem 1,4 l. Ak sa nechystáte pripraviť liter čaju a 6 "latte" za jednu minútu, o paru a horúcu vodu nebudete mať núdzu.

Na prípravu espressa si vystačíte s objemom 0,15 litra. V číslach sa to môže zdať málo, ale nezabudnite, ževeľkosť kotla súvisí s vyššie uvedenou inovatívnou technológiou NEO.

Vzhľad a používanie kávovaru E1

Kľúčové rozdiely:

 • Tlačidlá a displej - niekedy je, niekedy nie je. Displej "Ghost" sa mi naozaj páči. Neprekáža, keď ho nepotrebujete. Hneď ako stlačíte tlačidlo, zobrazí presné údaje. Krásne čitateľný aj bez okuliarov. Tri tlačidlá pod ním maximálne uľahčujú priame ovládanie.
 • Ovládanie parnej trysky - veľmi sa mi páčia ich "lopatkové" spínače. Pracoval som na kávovaroch s páčkami aj otočnými gombíkmi, ale toto riešenie mi vyhovuje najviac. Pádlové ovládanie trysky na horúcu vodu sa navyše dá naprogramovať a použiť na presné dávkovanie vody napríklad na lungo alebo čaj.
 • Dizajna štýl - Eagle One Prima ťaží z toho, že nesleduje tradičný model z minulých rokov. Naopak, ide o úplne novú verziu kávovaru. Je teda vytvorený v elegantne modernom štýle. Podsvietenie LED a jednoduchý vizuál orla ako moderného loga Victoria Arduino sa hodia ku každej z farebných paliet, v ktorých sú kávovary Prima ponúkané.

GS3 vs Bianca

Ako si naša obľúbená Bianca od spoločnosti Lelit stojí v porovnaní s GS3? Pri letmom pohľade sa zdá, že Bianca výrazne nezaostáva za oveľa drahším kávovarom značky La Marzocco.

Bianca je tiež dvojpákový jednopákový kávovar s PID systémom a rotačným čerpadlom. Jeho bojlery majúveľkosť 1,5 l a 0,8 l. K tepelnej stabilite prispievahlava typu E61, ktorá sa od svojho vynájdenia považuje za výnimočne skvelý technický počin v oblasti udržiavania teploty.

Napriek tomu s polovičným objemom kotlov nikdy nedosiahne výkon GS3. No a to je jeho hlavný mínus v tomto súboji.

Body stráca aj za absenciu volumetrie a rotačné dýzové ventily tiež nemusia niektorým ľuďom vyhovovať (ale to je viac-menej vec osobného vkusu). Čím si získava pozornosť milovníkov espressa, je pádlovým ovládaním tlaku extrakcie.

Kávovary Bianca Lelit a La Marzocco GS3 s manuálnou reguláciou tlaku extrakcie.

Kávovar GS3 nájdete aj vo verzii s manuálnou reguláciou extrakčného tlaku. Cena kávovaru bude samozrejme ešte vyššia.

Ak to zhrnieme: Bianca je určená na takýto druh uvoľnenej prípravy espressa. Keď chcete všetko pekne manuálne nastaviť a máte čas nechať kávovar úplne zahriať (jediná nevýhoda pri sparovacích hlavách E61).

Bianca vs E1 Prima

Posledné porovnanie našich skvelých dievčat: Prima vs Bianca. Ako som popísal vyššie pri porovnaní Bianca vs GS3, krásny kávovar Lelit prehráva predovšetkým vo výkone. Platí to aj vedľa modelu E1 Prima.

Prima totiž nahrádza objem bojlera unikátnou technológiou NEO, ktorú Bianca nemá. Bianca ku všetkému pristupuje klasicky. V rodinnom prostredí milovníkov espressa, kde chcú kvalitnú kávu a netlačia toľko na výkon, sa cíti úplne skvele.

Na rozdiel od modelu Bianca sa totiž kávovar GS3 aj Prima dajúbez váhania postaviť do malej kaviarne, výkladu, cateringu, kioskov alebo moderných mobilných bicyklov.

Ktorý prémiový kávovar si vybrať?

Z trojice recenzovaných kávovarov je pri výbere zrejmá otázka, či ste sa zamilovali do malého domáceho kávovaru Bianca alebo vaše srdce tiahne k super prémiovému výkonu luxusných kávovarov Prima a GS3.

V prípade týchto dvoch hviezdnych jednopákových kávovarov potom zvážte, či sa vám lepšie hodí masívny retro kávovar La Marzocco. Alebo či oceníte technologické funkcie, moderný dizajn a štýl kávovaru Victoria Arduino.

Z môjho pohľadu samozrejme vyhráva kávovar s orlom v znaku, EagleOne Prima. Zbožňujem jeho UXvychytávky, či už je to šikovné ovládanie trysky, "duchovný" displej alebo automatické oplachovanie, ktoré kávovar využíva na to, aby po vytiahnutí portafiltrusám opláchol hlavu kávovaru (to je úplne geniálny hack).

Nakoniec je tu ešte tretí spôsob, ako sa na to pozrieť. Som veľkým fanúšikom tvorcov kávovaru Victoria Arduino a ich zámeru vyrábať kávovary ekologickým spôsobom a so záujmom o zníženie spotreby energie. Šikovná Prima je dôkazom, že sa to dá. Jej užívanie je oveľa zmysluplnejšie a udržateľnejšie.