30 krokov k otvoreniu kaviarne

AKO SI OTVORIŤ MALÚ KAVIAREŇ... ALEBO DOKONCA VEĽKÚ KAVIAREŇ

Existuje niekoľko spôsobov, ako začať podnikať. Kaviareň si môžete vybudovať od nuly alebo kúpiť už existujúci podnik. Ďalšou možnosťou je využiť franšízové partnerstvo.

Franchising je ideálny spôsob, ako si otvoriť kaviareň a zároveň získať obchodného partnera. S obchodným partnerom bude otvorenie kaviarne oveľa jednoduchšie. Pomôžu vám so všetkými nasledujúcimi 30 krokmi k otvoreniu kaviarne.

1. JE ZALOŽENIE KAVIARNE PRE VÁS TO PRAVÉ?

Založenie kaviarne môže byť skvelá skúsenosť :príprava výbornej kávy, stretávanie sa s ľuďmi a zisk sú obvyklé prvotné motivácie. Možno máte veľa nápadov, aké skvelé by to mohlo byť. Tešíte sa na zriadenie kaviarne a dokonca už premýšľate, akú hudbu budete v kaviarni hrať.

Po otvorení kaviarne vás však veľmi rýchlo dobehne realita - účty, papierovanie, dane, nevrlí zákazníci, nevyhnutné opravy alebo hľadanie schopných zamestnancov. Predtým, ako sa rozhodnete mať vlastnú kaviareň, mali by ste zistiť, čije kaviareň pre vás naozaj vhodná? Dokážete zvládnuť nie vždy zábavné povinnosti každodennej prevádzky a myslíte si, že sa vlastníctvo kaviarne zhoduje aj s vašimi dlhodobými životnými plánmi?

2. UDRŽIAVAŤ SVOJE OSOBNÉ FINANCIE V PORIADKU.

Predtým, ako začnete podnikať ,mali by ste mať v prvom rade v poriadku svoje financie. Riziká a investície, ktoré podstupujete, by nemali ohroziť váš osobný život. Uistite sa, že máte dostatok finančných prostriedkov, aby vás podnikanie finančne nezruinovalo.

Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť veľkým finančným stratám, je mať podnikateľský plán, ktorý vám pomôže určiť , koľko peňazí budete potrebovať na začatie podnikania. Založenie kaviarne zvyčajne stojí okolo milióna. Medzitým si začnite plánovať, ako rozdelíte zarobené peniaze do dvoch kategórií: jednu pre svoje osobné potreby a druhú pre svoju kaviareň.

3. ZHROMAŽĎOVAŤ INFORMÁCIE O PODNIKANÍ V OBLASTI KÁVY A KAVIARENSTVA.

Chuť kávy tvorí viac ako 1 000 flavonoidov. Akákoľvek kombinácia týchto flavonoidov môže zmeniť chuť a štruktúru kávy. Preto existuje niekoľko pražiacich profilov a zmesí. Viete, o čom hovoríme?

Predtým, ako sa naplno ponoríte do prípravy kávy ,odporúčame vám venovať čas štúdiu a čítaniu o káve. Zúčastnite sa na kurze kávovaru a baristického kurzu. Budete mať príležitosť stretnúť ďalších ľudí s rovnakým záujmom o kávu, ale hlavne získate nové informácie, ktoré sa vám budú hodiť vo vašej kaviarni. Snažte sa dozvedieť čo najviac o káve - nielen ako o nápoji, ale aj ako o poľnohospodárskom produkte. Spoznajte rozmanitosť pôvodu kávy. Čím viac viete o káve, tým lepšie.

4. SPOZNAJTE SVOJU PRAŽIAREŇ KÁVY

Vosvojej kaviarni určite chcete mať kvalitnú a chutnú kávu. Vlastná čerstvo pražená káva vám z dlhodobého hľadiska ušetrí peniaze, ale praženie zaberie veľa času. Praženie vlastnej kávy si okrem potrebných znalostí vyžaduje aj vysoké náklady na kúpu pražiarne, inštaláciu a papierovanie pri nákupe kávových zŕn.

Pred otvorením kaviarne odporúčame navštíviť pražiarne kávy vo vašom okolí. Okrem toho sa môžete dozvedieť viac o káve od skúsených pražiarov. Mnohé pražiarne vám ponúknu ochutnávku kávy. Pri návšteve preskúmajte ich ponuku služieb, či ponúkajú školenia pre vašich zamestnancov a tiež či poskytujú kávové vybavenie.

5. NAPLÁNUJTE SI V PODNIKATEĽSKOM PLÁNE, AKO ZRIADIŤ KAVIAREŇ

Podnikateľský plán je skvelým a veľmi účinným nástrojom na úspešné založenie podniku. Umožní vám to zistiťobchodný koncept kaviarne, rozpočet alebo koľko peňazí bude potrebných na otvorenie kaviarne. Pomôže vám navrhnúť a spustiť podnikanie. Potenciálnym investorom alebo správcovi nehnuteľnosti môžete poskytnúť podnikateľský plán.

Pre mnohých z nás je motivácia začať vypracovávať podnikateľský plán niečo ako ísť si zabehať o piatej ráno - znie to ako skvelý nápad, ale komu sa do toho naozaj chce? Prekonajte to a začnite! Nebudete ľutovať.

6. URČTE OBCHODNÝ KONCEPT VAŠEJ KAVIARNE

Viete, aký štýl kaviarne chcete? Vývoj konceptu kaviarne je miestom, kde môžete premeniť svoje sny a nápady na skutočnosť. V podnikateľskom pláne uveďte svoju podnikateľskú koncepciu a pri podnikaní sa ňou riaďte. Koncepcia kávy na papieri vám pomôže naplánovať ďalší postup.

Nájdite si čas na snívanie, navštívte kaviarne v okolí, miestne pražiarne kávy a starostlivo naplánujte svoj vlastný podnik s kávou. Vtedy sa rozhodnete,čo a ako chcete svojim zákazníkom ponúknuť.

Ku káve im môžete ponúknuť napríklad croissanty, koláče, zákusky alebo sušienky. Majte kaviareň skôr vo forme bistra alebo predávajte kávu v nejakom špecifickom štýlovom prostredí. Existuje veľa možností. Najjednoduchší koncept s najrýchlejšou návratnosťou je "Coffee to go". Vyžaduje si najmenšie investície, ale potrebuje rušné miesto.

7. ČO BUDETE PONÚKAŤ PO OTVORENÍ KAVIARNE?

Čo ponúknete svojim zákazníkom? Hlavnýmpilierom vášho obchodného plánovania bude určenie vašej ponuky. Bez dobre premysleného plánu, čo chcete v kaviarni predávať, nebudete môcť vybrať správne kávové vybavenie, odhadovaný rozpočet, požiadavky na prevádzku alebo umiestnenie kaviarne. Dajte si načas, poriadne si to premyslite. Inšpiráciu môžete nájsť aj u konkurencie.

Káva by mala byť vaším hlavným cieľom, ale dôležitú úlohu pri rozhodovaní budú zoh rávať ajiné produkty, ako napríklad kávové príslušenstvo, alkoholické nápoje alebo potraviny. Pri určovaní ponuky by sa malo v prvom rade zohľadniť to, čo vaši zákazníci chcú.

8. AKO OTVORIŤ ÚSPEŠNÚ KAVIAREŇ? NA SPRÁVNOM MIESTE

Správnym umiestnením kaviarne maximalizujete jej potenciálny úspech alebo neúspech. Umiestnenie podniku a podmienky prenájmu budú zohrávať dôležitú úlohu pri celkovom prežití podniku. Pri hľadaní vhodnej lokality si prezrite konkurenciu, porozprávajte sa s miestnymi obyvateľmi, zistite, ako funguje doprava v oblasti, či sú v blízkosti obytné zóny, školy, vysoké školy, nákupné centrá, reštaurácie alebo úrady.

Keď nájdete sľubné miesto, zistite si podmienky prenájmu alebo predaja. Vypočítajte si, koľko zákazníkov denne očakávate, a zistite, či lokalita spĺňa podmienky, ktoré potrebujete splniť. Dajte tiež na svoj vnútorný pocit. Ak sa v niektorej oblasti necítite dobre, hľadajte ďalej

9. AKÁ JE VAŠA KONKURENCIA?

Čo ponúkajú kaviarne vo vašom okolí? Kto je váš najväčší konkurent? Aká bude ich reakcia na vašu novú kaviareň? Za konkurenciu považujte všetky firmy, ktoré ponúkajú podobné produkty ako vy. Či už ide o kaviareň alebo reštauráciu. Urobte si analýzu konkurencie a zistite, v čom budete mať výhodu a akých chýb sa vyvarovať.

10. OBOZNÁMTE SA S PREDPISMI A ZÁKONMI

Zriadeniekaviarne môže viesť k nepredvídaným výdavkom a problémom, ktoré môžu zahŕňať špeciálne vybavenie alebo úpravy vyplývajúce zo zákonov, nariadení a predpisov. Je dôležité, aby ste sa informovali na úrade, kde sa vaša kaviareň nachádza, aké sú jeho špecifické predpisy. Zistite si vopred, čo všetko musíte dodržiavať. Pred otvorením určite nevynecháte návštevu živnostenského úradu, zdravotného úradu, stavebného úradu alebo hasičov.

11. KÁVOVAR, MLYNČEK A ĎALŠIE VYBAVENIE PRE VAŠU KAVIAREŇ

Viete,čo potrebujete na vybavenie svojej kaviarne? Vždy to závisí od vašej ponuky. Vybavenie kaviarne je to, čo vám umožní úspešne prevádzkovať kaviareň. Kvalitné a spoľahlivo fungujúce vybavenie je nevyhnutné. Správne vybavenie závisí od toho, čo predávate a aký bude váš objem predaja. Nevhodné vybavenie pre váš typ kaviarne vás bude stáť viac peňazí.

Medzihlavné vybavenie kaviarne patrí :kávovar, mlynček na kávu, chladnička, kávové príslušenstvo, ako sú kanvice alebo váhy na správne množstvo kávy. Okrem toho musíte nájsť vhodný pokladničný systém, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať.

12. STANOVIŤ ROZPOČET NA ZALOŽENIE KAVIARNE

Pri určovaní nákladov na podnikanie sa odporúča začať s jedálnym lístkom, koncepciou a umiestnením. Keď budete mať tieto prvky k dispozícii, budete môcť lepšie určiť náklady. Náklady zahŕňajú: vybavenie, priestory, stavebné práce, fixné a variabilné náklady. Vytvorenie predbežného rozpočtu je jedným z najlepších spôsobov, ako určiť celkové náklady na zvolený podnikateľský koncept.

13. KEDY NAOZAJ ZAČNETE ZARÁBAŤ NA KÁVE? URČENIE BODU ZVRATU

Zriaďujete kaviareň s cieľom dosiahnuť zisk, preto je dôležité poznať svoj bod zlomu. Všetko, čo je pod hranicou rentability, predstavuje vaše náklady na založenie kaviarne. Ak nemáte predstavu o tom, aký je váš bod rentability, bude pre vás oveľa ťažšie dosiahnuť zisk.

Bod zlomu nie je len o číslach. Ide o značku, službu alebo ponuku produktov, ktoré vytvárajú hodnotu pre vašich zákazníkov. Vyššia hodnota na predaj vám pomôže zvýšiť marže a oveľa rýchlejšie dosiahnuť zisk.

14. VÁŠ OSOBNÝ PODNIKATEĽSKÝ ROZPOČET

Otvorenie úspešnej kaviarne si vyžaduje určité znalosti o tom, ako hospodáriť s rozpočtom. Zistite napríklad ,koľko si budete musieť požičať a koľko máte vlastných peňazí. Znalosť fixných a variabilných nákladov, bodu rentability a cenovej stratégie vám pomôže vypracovať finančnú analýzu pre vás a vašich potenciálnych investorov. Kaviareň bude potrebovať peniaze na svoju prevádzku. Hotovosť je dôležitá pre každú firmu a vašou úlohou ako majiteľa firmy je zabezpečiť si jej dostatok.

15. PAPIEROVANIE ALEBO ČO POTREBUJETE NA OTVORENIE KAVIARNE

Tak ako pri každom inom podnikaní, aj pri zakladaní kaviarne je potrebné vybavovať papiere. Musíte si vybaviť živnostenské oprávnenie, platiť sociálne a zdravotné poistenie, platiť dane, ísť na stavebný úrad, aby vám schválili priestory, a mnoho ďalšieho. Ak si neviete rady,obráťte sa na právnika alebo na miestny úrad.

Je výhodné mať jedného dodávateľa kávy, ktorý vám poskytne napríklad individualizáciu kávy, marketingovú podporu a nižšie investície potrebné na začiatok, vrátane pomoci s know-how.

16. VÝSKUM DODÁVATEĽOV A PARTNEROV

Preskúmajte dodávateľov, s ktorými chcete spolupracovať. Začnite s miestnymi podnikmi. Miestnym podnikom to prinesie nielen zisk, ale pomôže im to zvýšiť povedomie o ich značke. Spolupráca s miestnymi podnikmi zanecháva dobrý pocit u zákazníkov, ktorí oceňujú miestne výrobky.

17. INFORMUJTE SA O PREDPISOCH NA ZDRAVOTNOM PRACOVISKU

Keď si založíte kaviareň, musíte dodržiavať niekoľko predpisov. Medzi hlavné patrí dodržiavanie hygienických predpisov. Včas si zistite, čo musíte dodržiavať. Pre kaviarne je základom takzvaný systém HACCP , tedasystém analýzy rizík a kritických kontrolných bodov pri výrobe potravín.

18. PREPOČÍTAŤ FINANCIE A UPRAVIŤ NÁKLADY

Rozpočet vašej kaviarne sa bude vyvíjať spolu s jej rastom. Uistite sa, že máte všetky náklady presne zapísané vo svojom podnikateľskom pláne. Pravidelne vykonávajte revíziu financií, čím sa prenesie strata a vy budete vedieť, ako sa vašej kaviarni darí.

19. NÁVRAT K PODNIKATEĽSKÉMU PLÁNU

Ako sme už spomenuli ,podnikateľský plán je dôležitejší, ako sa zdá .Veľký podiel na vašom úspechu bude mať podnikateľský plán. Pri písaní plánu sa plne sústreďte na svoje podnikanie. Podnikateľský plán kaviarne vám z dlhodobého hľadiskaušetrí veľa peňazí a času . Je tiež nevyhnutný na vypracovanie rozpočtukaviarne .

20. POKLADNIČNÝ SYSTÉM PRE KAVIAREŇ

Každá kaviareň potrebuje spoľahlivý pokladničný systém. Výber systému je dôležité rozhodnutie, ktoré musíte urobiť. Pokladničný systém vám môže pomôcť s účtovníctvom alebo riadením zásob. Na trhu je veľa systémov, stačí si vybrať ten, ktorý vám vyhovuje, a dobre si výber premyslieť.

Prevádzky, do ktorých dodávame kávu, majú najlepšie skúsenosti s pokladňami Touch and Storyous. Tieto systémy sú drahšie, ale majú dobré intuitívne prostredie, rozloženie tabuliek a export do rôznych účtovných systémov.

21. ZALOŽTE SI VLASTNÚ KAVIAREŇ S VLASTNÝM BANKOVÝM ÚČTOM

Poskytnite svojej kaviarni vlastný bankový účet. Aj keď plánujete prevádzkovať len malú firmu ,samostatný firemný účet vám uľahčí správu firemných financií bez toho, aby ste ich miešali so svojimi osobnými peniazmi.

22. VÝBER SPRÁVNEHO NÁZVU PRE VAŠU KAVIAREŇ

Pomenovanie vašej firmy a vytvorenie značky je pre vaše podnikanie nevyhnutné. Od koncepcie, farieb, loga a sloganu bude vaša značka zohrávať kľúčovú úlohu pri vnímaní hodnoty, ktorú si vaši zákazníci budú spájať s vašou firmou. Dajte si záležať na svojom mene a pri tvorbe loga využite profesionálne služby.

23. PREZENTUJTE SVOJU KAVIAREŇ NA WEBE A V SOCIÁLNYCH MÉDIÁCH

Vaša kaviareň potrebuje vlastnú webovú prezentáciu. Firemná "webová stránka" je dôležitá pre podnikanie, aby ste mohlizdieľať príbeh vašej kaviarne so svojimi zákazníkmi online . Na propagáciu používajte aj sociálne médiá, ako sú Instagram a Facebook. Siete môžete využiť na ponuku darčekových poukazov, zľavových kupónov alebo na organizovanie súťaží. Mať svoje siete a propagovať svoje podnikanie sa oplatí. Vďaka tomu sa o vás dozvie viac ľudí.

24. KVALITNÍ ZAMESTNANCI ROBIA KVALITNÝ PODNIK

Otvorenie kaviarne s tímom kvalitných zamestnancov je nevyhnutnou podmienkou úspechu. Pred otvorením pošlite svojich zamestnancov na baristický kurz alebo školenie. Vďaka tomu budú mať lepšie a jednotnejšie zručnosti a pripravia dokonalú kávu. Môžete mať tú najlepšiu kávu a vybavenie, ale bez kvalitného baristu a prípravy to nebude ono.

Môžeme vám pomôcť vyškoliť vašich zamestnancov a pravidelne ich školiť počas celej spolupráce. Od základov prípravy espressa, cez nastavenie kávovaru až po šľahanie a latte art. Naše akreditované rekvalifikačné kurzy obsahujú všetky informácie a praktické cvičenia, ktoré profesionálny barista potrebuje pre svoju prácu.

25. JEDINEČNOSŤ, KNOW-HOW, NÁPADY... ČÍM JE VAŠA KAVIAREŇ JEDINEČNÁ?

Čím je vaša kaviareň jedinečná? Prečo je vaša kaviareň populárna? Ak chcete založiť kaviareň so silnou pozíciou na trhu, musíte mať niečo, čo vás odlíši od ostatných. V súčasnosti je v každom meste, aj v tých menších, veľa kaviarní. Vymyslite niečo, čo budete mať len vy. Niečo, čo v tejto oblasti nemá konkurenciu. Musíte byť iní. Musíte mať niečo navyše, aby zákazníci mali dôvod prísť k vám a nie ku konkurencii.

26. KOĽKO A ZA KOĽKO? NASTAVTE SI CENY

Hlavným cieľom vášho podnikania je dosahovať zisk. A v tomto ohľade bude kľúčovú úlohu zohrávať vaša cenotvorba. Akékoľvek úpravy cien môžu ovplyvniť váš predaj a zákazníkov. Dôležité je nastaviť správne ceny.To, či vaša firma prežije alebo či budete môcť zamestnať ďalších zamestnancov, závisí od vašej cenotvorby.

27. VYTVORIŤ ČASOVÝ PLÁN OTVORENIA KAVIARNE

Vytvorte časový plán spustenia kaviarne. Rovnako ako v prípade podnikateľského plánu je dôležité, aby sa vo vašej stratégii stanovili ciele, ktoré sa viažu na približný časový plán. Časový plán vás bude držať v strehu, aby ste sa uistili, že podnikanie spúšťate efektívne a opatrne. Stanovte si dátum, kedy chcete dosiahnuť svoj cieľ.

28. VYBRAŤ ÚČTOVNÝ SYSTÉM

Pomocou účtovného systému zistíte všetky finančné informácie. Na začiatku budú mať tieto informácie pre vás prioritný význam. Začnite používať účtovný systém od začiatku podnikania. Účtovný systém vám pomôže uhrádzať faktúry, určovať náklady a výnosy a zisťovať zisk alebo stratu.

29. POISTIŤ SI PODNIK

Chráňte svoju firmu a svojich zamestnancov. Takáto ochrana zahŕňa zodpovednosť a poistenie. Uzatvorte si poistenie, ktoré kryje vašu firmu proti krádeži alebo poškodeniu. Uzatvorte si tiež poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnancom a poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú podnikateľom. Nikdy neviete, čo sa môže stať.

30. PROPAGÁCIA (NIELEN) PRI OTVORENÍ KAVIARNE

Otvorenie kaviarne je veľký záväzok, finančná investícia a stojí veľa času a energie. Propagácia kaviarne si vyžaduje veľa práce, nápadov a financií. Na propagáciu svojej firmy používajte vyššie uvedené sociálne siete, ale informujte o nej aj na miestnej úrovni.

Vylepteplagáty vmeste alebo vložte letáky do poštovej schránky. Rozdajtepozvánky na kávu, podujatia alebo špeciálne udalosti na okolitým podnikom a úradom. Môžete vytvoriť systém zbierania bodov za kávu, napríklad vernostné karty pre stálych zákazníkov.

Odporúčané produkty12