5 tipov na ľadovú kávu a nápoje z Cold Brew

ZAČNIME ZÁKLADNÝM RECEPTOM NA STUDENÝ NÁPOJ

Tento výber letných kávových koktailov zahŕňa sladké limonády aj tradične netradičnú ľadovú kávu s trochu iným "mliekom", ako aj letné kávové nápoje s alkoholom. Všetky recepty však majú spoločný základ - studenú filtrovanú kávu. Ako ju dosiahnuť? Odporúčam vám vybrať sa buď rýchlejšou cestou, ako je príprava ľadového filtra, alebo si pripraviť obľúbené Cold Brew.

Ak ste ešte nezačali s Cold Brew, teraz je najlepší čas vyskúšať to. Jednoduchšie to už nebude! V skratke, vezmete nahrubo zomletú kávu a vodu, všetko zmiešate v uzatvárateľnej nádobe a po určitom čase (závisí od receptu, kávy, chuti - 12 až 24 hodín) kávu prefiltrujete. Môžete začať s 90 g kávy na 1 liter vody a pre výraznejšiu chuť kávy, ktorú oceníte najmä v nápojoch, pripravte Cold Brew koncentrát zmenou pomeru kávy a vody na 1:6 až 1:4.

ĽADOVÁ FILTROVANÁ KÁVA VO V60

Nemáte práve v chladničke kávu Cold Brew? Žiadny problém, skúste si pripraviť filtrovanú kávu priamo na ľade. S dripperom Hario V60 môžete pripravovať kávu takmer tak, ako ste zvyknutí, ale počítajte s kockami ľadu, ktoré nahradia časť vody na prípravu filtrovanej kávy. Keďže budete používať menej vody a rovnaké množstvo kávy, budete musieť mletie posunúť o niečo jemnejšie, než ste zvyknutí. Začnite s 30 g kávy, 300 g horúcej vody a 200 g ľadu. Postup si pozrite vo videu.

Ako pripraviť ľadovú filtrovanú kávu?

RECEPTY NA LETNÉ KÁVOVÉ KOKTAILY

Cold Brew môžete miešať s inými ingredienciami už od raňajok. Nie je nad nedeľný brunch s kávou a tiež čerstvou ovocnou šťavou alebo džúsom. V jednom pohári môžete skombinovať citrusový fresh s kávou a vychutnať si skvelé letné ráno.

KÁVOVÁ LIMONÁDA

Všetko, čo potrebujete, je ľad, studený filter, trochu sódy a džúsu alebo čerstvo vylisovanej ovocnej šťavy. Vyberavejší jedáci môžu použiť aj niekoľko kvapiek cukrového sirupu (cukor rozpustený vo vode v pomere 1,25:1). Postup prípravy je úplne jednoduchý. Pohár naplníte ľadom a pridáte:

 • 2 diely džúsu alebo ovocnej šťavy
 • 2 diely sódy
 • 1 diel cukrového sirupu
 • 3 diely Cold Brew

Ak chcete potešiť oko, pridajte plátok pomaranča alebo citróna alebo akéhokoľvek ovocia, z ktorého ste pri príprave použili džús/šťavu. Výborná je s pomarančovou alebo grapefruitovou šťavou, ale pokojne vyskúšajte aj niečo exotické a dajte si rannú kávovú sódu s ananásovou alebo mangovou šťavou.

STUDENÝ TONIK S APEROLOM

Najlepší spôsob, ako zistiť, že toniková voda neobsahuje len gin alebo espresso, je ochutnať ju na vlastnej koži. Podobne ako predchádzajúca kávová limonáda , ajCold Brew Tonicje sladký a osviežujúci ranný nápoj v parných dňoch. Vyrába sa z ovocných sirupov a zdobí sa čerstvými bylinkami. Samozrejme, môžete ho piť celý deň, záleží na vašej chuti, a popoludní skvele chutí so symbolom leta, Aperolom. A príprava? Tiež celkom jednoduchá. Opäť nasypete do pohára kocky ľadu a dolejete:

 • 1 diel Aperolu
 • 2 diely tonikovej vody
 • 3 diely Cold Brew
 • pridáte cukrový sirup podľa chuti a na záver pridáte plátok pomaranča na osladenie

COLD BREW NEGRONI

Keď som užspomenul gin , poďme si povedať oklasickom nápoji z Talianska - Negroni, tentoraz v kávovej verzii. Florentský aperitív sa tradične mieša v pohári s ľadom a obsahuje gin, vermut a Campari. Klasický nápoj v staromódnom pohári sa zdobí len kúskom pomarančovej kôry. Pri príprave kávového Negroni tieto ingrediencie zmiešajte:

 • Zmiešajte tieto ingrediencie: 1 diel Cold Brew
 • 1 diel ginu
 • 1 diel vermutu
 • 1 diel Campari

STUDENÝ FILTER AKO ZÁKLAD PRE ĽADOVÚ KÁVU SO ZMRZLINOU

Tradičný nápoj v letných záhradách cukrární, kaviarní a reštaurácií, ľadová káva so zmrzlinou. Zvyčajne to znamená lungo na ľade a zmrzlina doplnená kopčekom šľahačky. Na tento letný "opar" môžete ísť trochu inak, a to tak, že lungo v prvom rade vymeníte za Cold Brew. Studený filter teda nalejete na ľad a druhú polovicu pohára doplníte sódou. V podstate teraz máme základ takejto kávovej limonády, ale necháme si v pohári trochu viac miesta. Nakoniec modernú sódu Cold Brew doplňte kopčekom vanilkovej zmrzliny pre trochu tej nostalgie a ľadová káva Cold Brew je minulosťou.

 • 1 diel Cold Brew
 • 1 diel sódy
 • 1 kopček zmrzliny

BEZMLIEČNA ĽADOVÁ KÁVA? OVSENÉ LATTE NA ĽADE

Teraz je tu niečo pre každého, kto miluje letné frappé a ľadové latte. Silný Cold Brew koncentrát môžete použiť aj v kombinácii s mliekom. V tomto konkrétnom recepte s ovseným mliekom. Jeho použitie v káve je skvelé pre jeho jemnú chuť a je vegánske aj ekologické, takže odporúčam túto rastlinnú alternatívu mlieka aspoň vyskúšať! Ľadové ovsené latte môžete miešať priamo v pohári alebo pre frappé efekt použite šejker, mixér, elektrický napeňovač, prípadne pohár na pretrepanie. Základom je, samozrejme, ľad a potom pridajte:

 • 2 diely Cold Brew
 • 3 diely ovseného mlieka
 • 1 diel vanilkového sirupu

ÍRSKA ĽADOVÁ KÁVA

Na záver pridám tip na moju obľúbenú írsku kávu, ktorá chutí výborne aj za studena. Teplý filter v základe nahraďte ľadovým a postupujte ako pri tradičnej írskej káve. To znamená, panák írskej whiskey, trochu cukrového sirupu a nakoniec na povrch rozotrite krémovú studenú smotanu jemne pretrepanú v šejkri.