9 nezmyselných mýtov o káve a kofeíne

TMAVÁ PRAŽENÁ KÁVA MÁ VIAC KOFEÍNU A CHUTI

Takmer v každej druhej reklame na kávu počujeme vetu, ktorá znie približne takto: "Pocíťte vôňu tmavej praženej kávy a vychutnajte si jej bohatú chuť". Hoci má tmavá pražená káva niektoré výrazné chute, často sú dymové až popolavé, a to nie je to, čo v káve hľadáme. Táto intenzívna chuť sa spája s predstavou, že káva obsahuje viac kofeínu, ale to je mýtus. Svetlá a tmavá pražená káva obsahujú takmer porovnateľné množstvo kofeínu.

Podobne existuje tvrdenie, že vyššia teplota praženia spaľuje kofeín, takže tmavá pražená káva obsahuje menej kofeínu. Aj to je však mýtus.

Káva počas praženia mení svoju štruktúru, zrná tvrdnú, strácajú obsah vody a stávajú sa ľahšími, takže v dôsledku toho možno predpokladať, že v tmavej praženej káve je vyššia koncentrácia kofeínu, pretože sa ovplyvnila celková hmotnosť zrna. To však nemá nič spoločné so skutočným obsahom kofeínu v pripravenej šálke kávy.

Pre dobrú nálož chuti je teda lepšie zvoliť si svetlo praženú kávu.
Svetlé praženie zvýrazní všetky potenciálne chute kávy, preto sa pri ďalšom nákupe zamerajte práve na ne. Prameň: Káva z kávy.

KÁVU SKLADUJTE NAJLEPŠIE V CHLADNIČKE

Poradil vám už niekto, aby ste kávu uchovávali v chladničke? Ak áno, dúfame, že ste ho neposlúchli.

Hoci sa to možno nezdá, káva je pomerne citlivá potravina, neprospieva jej kontakt s vlhkosťou, teplom, vzduchom, svetlom ani silnými pachmi. Skladovať ju v chladničke je však hlúposť; káva sa po vybratí orosí v dôsledku rýchlej zmeny teploty, čo môže viesť k jej plesniveniu. Na druhej strane, pri voľnom skladovaní káva oxiduje, čím stráca svoj chuťový profil a jedinečnú arómu, o ktorú jednoducho nechcete prísť.

Ak si chcete zachovať chuť čerstvej kávy čo najdlhšie, môžete ju nechať v originálnom uzatvárateľnom obale s jednosmerným ventilom, ktorý v súčasnosti nájdete prakticky na všetkých baleniach vybraných káv . Ten bude uskladnený v suchu pri izbovej teplote na niektorom tmavšom mieste.

Ešte lepšie však urobíte, ak kávu uskladníte vo vákuovej nádobe na kávu . Ten zabráni prenikaniu vlhkosti, vzduchu a rôznych pachov z okolia.

POTREBUJETE VYTRIEZVIEŤ? PITE KÁVU!

Ráno sa zobudíte a v hlave vám hučí, pretože ste včera tvrdo oslavovali a nechýbalo množstvo alkoholu. Takže prvé, čo vás napadne, je dať si kávu, prečo nie? Len nepočítajte s tým, že si budete môcť sadnúť za volant.

Dôvod , prečovám káva môže zlepšiťnáladu, je ten, že vás povzbudila a utlmila únavu, ktorú spôsobil alkohol. Káva je síce v mnohých ohľadoch prospešná, ale nedokáže človeka vytriezvieť.

TEHOTNÉ A DOJČIACE MATKY BY NEMALI PIŤ KÁVU

Ste tehotná alebo práve dojčíte, ale chcete si dopriať svoju obľúbenú šálku kávy? Určite nie je vhodné vypiť 5 káv denne, ako ste možno boli zvyknutá predtým. Vstrebávanie kofeínu u tehotných žien je spomalené. Prechádza aj cez placentu a dostáva sa do krvného obehu dieťaťa. To však neznamená, že by ste si mali kávu v tehotenstve úplne odoprieť.

Tehotné a dojčiace ženy by však nemali prekročiť 200 mg kofeínu denne. Kávové nápoje na báze espressa obsahujú približne 60 mg kofeínu a v šálke filtrovanej kávy môžete prijať až 100 mg. Popri tom by ste mali vziať do úvahy, že kofeín neobsahuje len káva, ale nájdete ho aj v čaji, čokoláde a energetických nápojoch.

Okrem obmedzenia kávy na niekoľko šálok týždenne existuje aj možnosť kávy bez kofeínu. Tá síce nie je úplne bez kofeínu, ale v porovnaní s bežnou kávou obsahuje len 2-3 % kofeínu, ktorý sa v súčasnosti odstraňuje šetrnými prírodnými metódami, napríklad metódou cukrovej trstiny, takže sa nemusíte obávať, že namiesto kávy budete mať zmes chemikálií.

KÁVA ODVODŇUJE

Ďalším veľmi obľúbeným názorom je, že káva dehydruje. Vychádza to zo skutočnosti, že kofeín je diuretikum. Teda niečo, čo zvyšuje produkciu moču v tele, ale to, že je niečo diuretikum, vás nemusí nevyhnutne dehydrovať. Závisí to aj od toho, aké silné diuretikum to je a koľko vody spolu s ním vypijete.

Takže potom musíte vziať do úvahy, koľko vody káva obsahuje. A zatiaľ čo espresso obsahuje približne 90 % vody, množstvo vody obsiahnutej vo filtrovanej káve je až 98,7 %. Pokiaľ teda dodržiavate správny pitný režim a nepijete celý deň len kávu, nemusíte sa ničoho obávať.

Káva je z veľkej časti tvorená vodou, takže jej pitie nie je dôvodom na dehydratáciu. Ale aj tak musíte dodržiavať správny pitný režim. Prameň: Káva je dôležitá pre zdravie ľudí, ktorí ju konzumujú.

KÁVA SPÔSOBUJE NESPAVOSŤ

Nemôžem si dať kávu, nebudem potom spať. Túto vetu určite veľmi dobre poznáte. Hoci každodenná konzumácia môže ovplyvniť vašu toleranciu kofeínu a urobiť vás odolnejšími voči jeho stimulujúcim účinkom, neznamená to, že by ste si mali kávu úplne odoprieť.

Rôzne kávové nápoje majú rôznu rýchlosť vstrebávania kofeínu, takže maximálny účinok kofeínu sa pohybuje od 15 minút do 2 hodín. Napríklad cappuccino alebo iný kávový nápoj s mliekom sa bude vstrebávať pomalšie ako také espresso.

Ďalším bodom je potom tolerancia kávy, avšak tolerancia každého človeka je iná, preto by ste sa mali držať množstva kávy, ktoré vám primárne prospeje. Ak vám však ide len o chuť, riešením môže byť už spomínaná káva bez kofeínu.

V súčasnosti už nie je možné rozoznať rozdiel v chuti medzi klasickou kofeínovou kávou a bezkofeínovou kávou. Ak máte chuť na kávu aj niekoľko hodín pred spaním, bezkofeínová káva je tou správnou voľbou. Zdroj
.

KÁVA JE NEZDRAVÁ

Káva je nezdravá, spôsobuje rakovinu, škodí nášmu srdcu a zvyšuje cholesterol. Týchto a podobných tvrdení nájdete na internete veľa. Opak je však pravdou a obavy z negatívnych účinkov kávy na ľudské zdravie, ktoré jej boli v minulosti pripisované, boli mylné. Často boli spôsobené napríklad fajčením, ktoré sa s rituálom pitia kávy spája už niekoľko desaťročí či stoviek rokov, alebo nesprávnou prípravou kávy.

Káva nie je úplným liekom na všetko, ale má určité zdravotné výhody. Uvádza sa to napríklad v nedávnejštúdii Harvardskej univerzity. Káva okrem iného obsahuje rôzne antioxidanty, ako napríklad horčík, draslík, niacín a ďalšie protizápalové látky, ktoré znižujú riziko vzniku cukrovky 2. typu, viacerých druhov rakoviny, Parkinsonovej choroby a depresie. Káva, resp. kofeín v nej obsiahnutý, má tiež pozitívny vplyv na činnosť srdca.

Treba tiež spomenúť, že nefiltrovaná káva, napríklad klasický český "turek", môže obsahovať diterpény Cafestol a Kahweol, ktoré zvyšujú hladinu LDL cholesterolu, a preto je potrebné dbať na správnu prípravu kávy.

DÁM SI LATTE, MÁ MENEJ KÁVY

Určite ste túto vetu už tiež počuli. Ak však poznáte jednotlivé kávové nápoje, viete, že to nie je pravda. Caffe Latte je rovnako ako cappuccino pripravené z jednej dávky espressa, ktorá sa potom doplní našľahaným mliekom v šálke s objemom približne 250 ml. Takže chuť kávy je vďaka mlieku slabšia, takže v Caffe Latte je menej kávy, a teda aj kofeínu.

MLYNČEK AKO MLYNČEK

Myslíte si, že nezáleží na tom, v akom mlynčeku kávu meliete? Žiaľ, nie je to pravda. Správny mlynček, a teda aj správne namletá káva, je ďalším kľúčom k výbornej šálke kávy. Preto si vždy vyberte mlynček s keramickými kameňmi. Obyčajný mlynček, ktorý kúpite v každom druhom obchode s elektrinou, má čepele, ktoré kávu nerovnomerne naseká, čím jej zabráni naplno využiť svoj potenciál.

Mletie cez kamene zabezpečí rovnomerné mletie a navyše sa pri takomto mletí uvoľní viac olejov, ktoré potom vedú k bohatšej chuti výslednej šálky kávy. Navyše na nich môžete ľahko nastaviť hrubosť mletia, takže či už dávate prednosť espressu alebo niektorej z alternatívnych príprav, určite si nájdete niečo, čo vám bude vyhovovať.