Ako propagovať kaviareň na sociálnych sieťach?

Kto sú vaši zákazníci?

Predtým, ako začnete používať akúkoľvek sociálnu sieť, musíte definovať, kto sú vaši zákazníci a kto by vás mal na týchto sieťach sledovať.

Takto potom môžete pripraviť relevantný obsah, nestrácať čas a prilákať k sebe svojich skutočných potenciálnych zákazníkov. Mať stovky srdiečok na príspevku je pekné, ale ak vám neprinesú zákazníkov, je to celkom zbytočné.

Nečakajte zmenu po prvých pár príspevkoch , ide obudovanie komunity. Je tiež možné, že sa svojim sledovateľom netrafíte hneď do vkusu, preto nie je nič jednoduchšie, ako sa ich spýtať, aký obsah sa im páči.

Dávajú prednosť príspevkom alebo príbehom? Aký obsah majú najradšej? Zaujímajú ich vaše denné ponuky alebo informácie o podujatiach vo vašej kaviarni?

Jazyk komunikácie

Keď už máte jasnú predstavu o tom, kto sú vaši zákazníci, ďalším krokom je určiť "tón hlasu", t. j. jazyk komunikácie. Je to jeden z pilierov budovania komunity.

Budete na svojich zákazníkov kričať? Ako chcete vystupovať na sociálnych sieťach. Chcete pôsobiť ako odborník vo svojom odbore alebo ako priateľ svojich zákazníkov?

Tento prehľad archetypov značkyvám pomôže definovať váš typ osobnosti a jazyk komunikácie .

Hoci vás možno spočiatku vystraší skutočnosť, že ako príklady sú uvedené veľké svetové značky, nemusíte sa ničoho obávať. Tento model používajú veľké aj malé značky. A toto malé zaškrtávacie políčko vám pomôže vydať sa správnym smerom.

Dôležité informácie o kaviarni v biu

V súčasnosti čoraz viac ľudí hľadá na sociálnych sieťach informácie o podnikoch, ktoré plánujú navštíviť. Preto by ste tam mali uviesť aj dôležité informácie.

Bezpochyby by vo vašombio na Instagrame nemala chýbať vašaadresa. V prípade, že máte viacero pobočiek (tak 2-4), aj tak uveďte všetky adresy. Ak máte ešte viac pobočiek, stojí za to zvážiť zriadenie samostatných účtov.

Ako ďalšie by ste nemali zabudnúť na otváracie hodiny. Keď sa zákazník raz ocitne na vašom profile, nebude chcieť hľadať vaše otváracie hodiny na inej platforme.

O výnimočnej zmene otváracích hodín môžete informovať aj na Instagram stories, ale nemali by ste zabúdať ani na propagáciu tých pravidelných. Napr: Dnes máme Rwandu a chocodort a sme tu opäť 9 - 19.

Ak máte okrem Instagramu ajFacebook a webovú stránku, pravdepodobne budete chcieť uviesť odkaz aj na ne. V takom prípade použite nástroj linktree. V základnej verzii je zadarmo. Všetky dôležité odkazy môžete prehľadne umiestniť do linktree a potom do svojho bio uviesť odkaz na samotný linktree.

Vytvorte si jasný plán obsahu

"Hmm, už dlho som nič nezverejnil, tak to odfotím a dám to na web." Ak sa vám to nepozdáva, môžete si to odfotiť. Nie! Takto by to naozaj nefungovalo. Aby ste všetko predtým nevyhodili, mali by ste si vytvoriť jasný plán, kedy chcete publikovať aké príspevky, na akých platformách a na čo by mal byť príspevok zameraný.

Takto, s plánom, môžete svoje príspevky lepšie prispôsobiť danej platforme. Nie je potrebné nič komplikovať a stačí vám na to jednoduchý Excel. Na začiatok si vytvorte šablónu, ktorú potom môžete každý mesiac len skopírovať na nový hárok.

Na plánovanie príspevkov priamo vo feede môžete použiť napríklad Planoly alebo Preview.

Je vaša kaviareň špecificky zameraná? Ponúkate veľa rastlinných mliek alebo bezlepkového pečiva? Aj takéto príspevky majú miesto vo vašom obsahovom pláne.

Duplicitný obsah

S tým súvisí aj otázka duplicitného obsahu. Je rozumné zverejňovať rovnaký obsah na Facebooku aj na Instagrame? Podľa môjho názoru nie.

Napísanie trochu iného nadpisu a použitie aspoň fotografie z iného uhla vám nezaberie veľa času navyše a zvyšuje váš potenciál zaujať viac zákazníkov. Často satotiž stáva, žeštruktúra sledovateľov na Instagrame a Facebooku je odlišná, preto je vhodné obsah tomu prispôsobiť. Navyše rovnaký obsah môže sledovateľov nudiť.

Rozdielny obsah budete umiestňovať aj priamo ako príspevok vo svojom kanáli a na príbehoch.

Príspevok s výzvou na akciu

Tento bod úzko súvisí s predchádzajúcim. Väčšina príspevkov by mala viesť zákazníka k akcii. V prípade kaviarne to nemusí byť len prísť k vám na kávu. Ale aj to, že vás zákazník začne sledovať, čím si vybuduje dlhodobý vzťah.

Tlačiť výzvu na akciu do každého príspevku na silu tiež nie je vždy správna cesta. Preto je dobré obsah rotovať. Môžete napríklad použiť anketu o tom, ktorý koláčik alebo spôsob prípravy vaši zákazníci uprednostňujú.

Nápady na fotografie na Instagrame

Asi ani nemusím spomínať , že by ste malina sociálnych sieťach zverejňovať informácie o svojej aktuálnej ponuke. Na príbehoch môžete zdieľať denné špeciality, napríklad aktuálne polievky, sendviče alebo dezerty. Ľudia tak uvidia, že práve toto v daný deň v kaviarni ponúkate.

Fotografia chutného koláčika žiadneho zákazníka neodradí. A ak sú vaše dezerty napríklad vegánske alebo bezlepkové, upozornite na to. Môže to byť jeden z dôvodov, prečo by mal niekto navštíviť vašu kaviareň.

Ak je vaša kaviareň menším espresso barom a neponúkate veľa dobrôt , pre pozorovateľov je dôležitá ajinformácia o tom, čo jena vašom mlynčeku. Možno preto, že každý chce ochutnať túto prírodnú Etiópiu s tónmi jahôd a malín.

Vobsahu môžu mať miesto aj príspevky ospôsoboch prípravy kávy , pôvode kávy alebo jej chuťovom profile a tipy, pre koho je káva vhodná.

Zákazníkov môžete informovať aj o tom, akénové zrnkové kávy máte na predaj.

Predstaviťmôžete ajsvojich zamestnancov. Takéto príspevky pomáhajú ešte viac budovať vzťah so zákazníkom. Pri ďalšej návšteve potom zákazník vie, že ak ho obslúži Eliška, neurobí chybu a objedná si filtrovanú kávu z V60, a naopak, Karel je majster latte artu a dokáže mu do cappuccina nakresliť aj jednorožca.

Zdieľaný obsah

Využiť môžete aj obsah priamo od svojich zákazníkov. Existuje niekoľko dôvodov, prečo takýto obsah používať:

  1. Obsah od zákazníkov pôsobí autentickejšie.
  2. Zákazníci budú vedieť, že si ich vážite
  3. Ušetríte čas tým, že si vytvoríte vlastný obsah

Najjednoduchšou formou jeopätovné zdieľanie priamo v službe Stories. Ak sú medzi vašimi zákazníkmi skúsení fotografi, môžete s nimi spolupracovať a použiť ich fotografie vo svojom kanáli.

Uvedomte si však, že instastories preplnené overshares od zákazníkov pravdepodobne nebudú zaujímať všetkých ostatných. Všetko teda robte s mierou.

K niektorému obsahu sa však vaši sledovatelia nedostanú, odkryte im zákutia a nechajte ich nahliadnuť aj pod pokrievku.

Manipulácia s príspevkami v sociálnych médiách

Pri príspevkoch záleží aj na ich spracovaní. Najskôr vám dám tipy na fotografie. Instagram je vizuálna platforma a kvalita vašich fotografií je odrazom vášho podnikania. Namiesto toho, aby ste na svojom profile zverejnili zahodenú fotografiu, radšej nezverejňujte nič.

Platí, že najlepšie je prirodzené svetlo, preto fotografujte najlepšie za denného svetla. S drobnými úpravami vám pomôže Lightroom, VSCO alebo Snapseed.

Ďalej sú tu Instagram stories, kde je dobré nastaviť prepojenie s rozšírením Myday stories na Facebooku. Potom máte o starosť menej.

Príbehy sú od svojho vzniku brány ako niečo, kde úprava nie je veľmi dôležitá. Trochu skrášlenia však fotkám nikdy neuškodí. Môžete použiť napríklad aplikáciu Over alebo Canva. Tieto jednoduché grafické programy môžete použiť aj na klasické príspevky.

Výhodou príbehov je najmä ich aktuálnosť a tiež využitie rôznych nálepiek, ako je možnosť položiť otázku, označiť miesto, pridať odkaz alebo nastaviť odpočet do dátumu udalosti vo vašej kaviarni.

Ako posledné mám k dispozícii Reels. Tento nový nástroj je na Instagrame veľmi populárny. Má svoje korene v aplikácii TikTok. Jeho čaro spočíva vo vytváraní krátkych, dynamických a vizuálne zaujímavých videí. Celkovo sú teraz formáty videa najviac podporované spomedzi všetkých ostatných sietí.

V Reels môžete ukázať napríklad prípravu filtrovanej kávy, espressa alebo sendvičov. Na úpravu videa použite buď samotný Instagram, alebo aplikáciu VideoLeap.

Marketing influencerov

Keď už hovoríme o sociálnych médiách, stojí za zmienku marketing influencerov. Influencer je osoba, ktorá má vplyv a nemusí mať na to ani tisíce sledovateľov na Instagrame.

Prepodniky je najlepšie vyberať si z lokálnych influencerov, ktorí chodia do vašej kaviarne a už predtým s nimi začali spolupracovať. Vtedy je spolupráca autentickejšia.

Môžete napríklad využiť influencera , ktorý na jeden deňprevezme váš účet na Instagrame a ukáže vašim sledovateľom zákutia vašej kaviarne alebo pražiarne, prípadne pozve zákazníkov na zaujímavú udalosť vo vašej kaviarni.

Tipy pre influencer marketing od nášho Domi

Zaujíma vás, ako si vybrať správneho influencera? Na to neexistujú žiadne konkrétne pokyny. Hlavné je, aby sa influencerovi páčil váš produkt. Najlepšie, ak už váš produkt pozná a používa.

Dajte si pozor, aby už nespolupracoval s vašou konkurenciou. V prvej fáze by ste mali urobiť analýzu influencera. Zistite, akého influencera hľadáte. Prejdite si ich sociálne siete. Zistite, či má nakúpených sledovateľov a či má profil len na zisk - každý druhý príspevok označený ako spolupráca.

Najlepšou možnosťou je kombinácia mikro a makro influencerov - teda influencerov s počtom sledovateľov do 10 000 a tých s počtom nad 10 000. Väčší tvorcovia totiž so sebou prinášajú väčšiu angažovanosť pri spolupráci, a teda menšiu dôveryhodnosť, zatiaľ čo menší tvorcovia sú oveľa dôveryhodnejší. Preto sa oplatí tieto dve skupiny prepojiť, aby sa dosiahli najlepšie výsledky.

Po nadviazaní spolupráce si vytvorte tabuľku a zaznamenávajte všetko, čo sa počas spolupráce udeje. Kedy vyšiel príspevok, príbeh, súťaž, koľko sledovateľov atď. Vyhodnocujte.

Krásne prostredie ako základ

Podľa môjho názoru musí mať dobrá kaviareň v prvom rade dobrú kávu a príjemnú obsluhu, ale ak k tomu pridáte pekný interiér, je to dokonalá kombinácia.

Možno je tento bod čiastočne povrchný, ale aj na vzhľade záleží. V skutočnosti je samotná kaviareň a jej atmosféra často hlavným dôvodom návštevy. Povedané na rovinu, ľudia si môžu kávu pripraviť aj doma.

Nechcete mať v kaviarni špinavé a poškriabané šálky alebo polepené stoly. Keď váš zákazník dostane kávu v netradičnom hrnčeku alebo je jedlo pekne naservírované, je pravdepodobnejšie, že si ho odfotí a podelí sa oň sosvojimi priateľmi na sociálnych sieťach. Z fotografie alebo videa môžete vytvoriť gif, ktorý ju oživí.