Alternatívne spôsoby prípravy kávy

Vo všeobecnosti možno alternatívnu prípravu kávy rozdeliť do dvoch kategórií:

Prekapávací (zvyčajne papierový) filter - V60, Chemex, Aeropress, Twist Press, Elektrický dripper

Lúhovanie - Moka kanvica, Džbán, French press

HARIO V60

V60 je bezpochyby jednou z najobľúbenejších metód prípravy filtrovanej kávy. Vyrába sa z rôznych materiálov a v rôznych farebných variantoch. Na prípravu filtrovanej kávy budete potrebovať kávovar Hario V60. Hario je japonská značka, ktorá je jedným z najväčších výrobcov kávového príslušenstva na svete. Názov tohto drippera je odvodený od tvaru písmena "V" a 60-stupňového uhla, v ktorom je dripper vyrobený. Má na sebe špeciálne zárezy, ktoré pomáhajú extrakcii a lepšiemu priľnutiu filtra.

HARIO V60: ÚVOD

 1. Ohrejte vodu na požadovanú teplotu 96-98 °C.
 2. Umiestnite V60 na čajník alebo šálku a vložte papierový filter.
 3. Filter opláchnite horúcou vodou, aby ste sa zbavili prípadnej pachuti. Zároveň sa zahrieva sitko aj nádoba. Potom vodu vylejte.
 4. Pripravte si stredne hrubú mletú kávu. Základný recept je 18 g kávy na 300 ml vody. Kávu nalejte do filtra a zarovnajte ju.
 5. Zapnite zátku a krúživým pohybom začnite nalievať vodu v malých množstvách na kávu - približne 40-50 ml. Všetku kávu namočte a potom ju jemne premiešajte.
 6. Po ďalších 20 sekundách opäť nalejte 40-50 ml vody. Voda by mala smerovať na kávu, nie na papierový filter. Dbajte tiež na to, aby sa voda liala rovnomerne. Kvapkanie kávy by malo trvať maximálne 3 minúty.

Príprava kávy s kávovarom Hario V60.

CLEVER DRIPPER

KávovarClever Dripper je kombináciou metódy lúhovania (ako napríklad French Press) a procesu filtrovania (ako napríklad Hario V60).Je veľmi podobný klasickému dripperu. Je tiež ľahko čistiteľný a nemá žiadne odnímateľné časti, takže skladovanie je jednoduché. Kávu extrahujete po dobu, ktorú si sami zvolíte, a keď Clever Dripper nasadíte na nádobu, otvorí sa ventil, aby káva mohla pretekať cez filter. Clever Dripper vám bude vyhovovať, ak dávate prednosťsilnejšej chuti kávy.

CLEVER DRIPPER: PRÍPRAVA

 1. Ohrejte vodu na požadovanú teplotu 92 -96 °C.
 2. Odmerajte požadované množstvo kávy (30 g na 500 ml). Hrubosť mletia by mala byť len o niečo jemnejšia ako napríklad na French Press.
 3. Opláchnite papierový filter horúcou vodou.
 4. Krúživými pohybmi rovnomerne prelejte všetku kávu horúcou vodou.
 5. Nechajte kávu lúhovať 2 - 3 minúty a potom položte "smartie" na nádobu. Keď stlačíme ventil, káva okamžite steká dolu.

Príprava kávy pomocou smart drippera

ELEKTRICKÝ DRIPPER

V našej pražiarni používame kávovar Moccamaster od spoločnosti Technivorm. Do tohto drippera vložíme papierový filter, nahrubo namletú kávu a potrebné množstvo vody. Moccamaster sám ohrieva vodu a zvyšok procesu robí za nás.

PRÍSTROJ: PRÍPRAVA

 1. Do nádržky na vodu nalejeme potrebné množstvo vody. Základný recept je 1 l vody na 60 g kávy.
 2. Vložte filter do odkvapkávacej misky a umyte ho horúcou vodou. Nezabudnite vodu vyliať.
 3. Potom nasypte nahrubo zomletú kávu.
 4. Spustite odkvapkávač, a keď je voda horúca, pomaly bude sypať kávu. Po úplnom nasiaknutí kávy je potrebné ju jemne premiešať. Keď máme všetku vodu odkvapkanú, káva je hotová.

CHEMEX

Chemex vyzerá skôr ako banka z laboratória, hoci je to jeden zo spôsobov prípravy filtrovanej kávy. S laboratóriom a chémiou ho trochu spája jeho vynálezca a slávny chemik P. J. Schlumbohm.

Na prípravu filtrovanej kávy pomocou Chemexu sa používajú skladané a o niečo hrubšie papierové filtre ako poznáme pri V60. Pred začatím prípravy je preto potrebné filter dôkladne umyť horúcou vodou.

CHEMEX: PRÍPRAVA

 1. Vodu zohrejte na požadovanú teplotu 96-98 °C.
 2. Papierový filter opláchnite horúcou vodou.
 3. Odmerajte požadované množstvo kávy (6 g na 100 ml ). Hrubosť mletia by mala byť jemnejšia ako napríklad pri frenchpresse.
 4. Krúživým pohybom rovnomerne nalejte horúcu vodu na všetku kávu. Najskôr nalejte malé množstvo vody - približne 50 ml - aby bola všetka káva nasiaknutá. Približne po 30 sekundách začnite opäť krúživými pohybmi nalievať kávu do kávovaru Chemex.
 5. Káva by mala odkvapkať približne do 3 minút.

Alternatívna príprava kávy metódou Chemex

AEROPRESS

Aeropress sa vo svete filtrovanej kávy objavil pomerne nedávno, v roku 2005, keď ho vynašiel Alan Adler.Aeropress je skvelý malý prístroj na rýchlu prípravu výbornej kávy. Je to jednoduchý spôsob, ako si doma alebo na cestách pripraviť skvele chutnú kávu. V porovnaní s kávovarom V60 má káva plnšiu a výraznejšiu chuť.

Aeropress používa papierové alebo oceľové filtre, pretože oceľ pri prechode neabsorbuje kávové oleje. Samotný aeropress má tri časti - plastový valec, piest a sitko. Na prípravu kávy pomocou aeropressu budeme potrebovať papierový alebo kovový filter, ktorý vložíme medzi sitko, nádobu, na ktorú aeropress postavíme, a samozrejme váhu.

AEROPRESS: PRÍPRAVA

 1. Ohrejte vodu na požadovanú teplotu 96-98 °C. Vložte papierový filter do sitka a umiestnite ho na plastový valec.
 2. Valec umiestnite na nádobu a filter prepláchnite horúcou vodou, aby ste sa zbavili pachuti. Potom vodu vylejte.
 3. Aeropress a nádobu umiestnite na váhu a do valca nasypte stredne mletú kávu. Spravidla 17-20 g na 250 ml.
 4. Krúživým pohybom zalejte kávu horúcou vodou a potom aeropress a nádobu odstráňte z váhy. Nasaďte piest na valec a zatlačte ho smerom nadol.
 5. V ideálnom prípade začneme piest tlačiť po jednej minúte. Výsledok by nemal presiahnuť 2 minúty.

MOKA KONVIČKA

Tradičná metóda, ktorá je najviac podobná espressu. Silná chuť, plné telo - to nám poskytuje moka kanvička. Nevýhodou je možná horkosť kávy, spôsobená varením vody.

Moka kanvička bola vyvinutá v Taliansku, kde je veľmi obľúbená. Vynález predstavil v 30. rokoch 20. storočia Bialetti. Kanvica sa skladá z troch častí:

 1. Spodná nádoba - na vodu .
 2. Stredná nádoba - na mletú kávu
 3. vrchná nádoba - na uvarenú kávu.

Pri zahrievaní spodnej časti sa uvoľňuje para, ktorá zvyšuje tlak v nádobe.

MOKA KANVICA: PRÍPRAVA

 1. Do spodnej nádoby nalejte vodu až po ventil.
 2. Sitko v strednej časti naplňte jemne až stredne mletou kávou. Kávu spravidla nestláčajte.
 3. Zaskrutkujte a postavte na sporák.
 4. Po chvíli budete počuť, ako káva začne prúdiť zo spodnej časti do hornej. Hneď ako začne prskať, zložte ju zo sporáka. Káva je pripravená na podávanie.

FRENCH PRESS

French Press je dlhodobo obľúbená káva mnohých ľudí. Je to nepochybne jeden z najjednoduchších alternatívnych spôsobov prípravy kávy. Ide o sklenenú alebo nerezovú kanvicu, ktorá je vybavená piestom. Ten nám umožňuje odsať kávovú usadeninu na dno kanvice.

Odporúčané mletie je skôr hrubšie, zhruba konzistencia kryštálikov cukru. Jemnejšie mletá káva prekĺzne cez kovový filter a skončí v šálke. Ak je mletie príliš jemné, káva by sa mohla nadmerne extrahovať a jemné mletie by robilo problém piestu.

Krása french pressu spočíva v tom, že v ňom nie je žiadny papierový filter, ktorý by absorboval oleje z kávy, takže získate výraznú chuť.

French press zrejme vznikol v 19. storočí vo Francúzsku. Najväčší rozmach však zaznamenal v 60. rokoch 20. storočia. V súčasnosti si môžeme vykúzliť lahodnú kávu bez toho, aby sme museli utrácať desaťtisíce za kávovary.

FRENCH PRESS: PRÍPRAVA

 1. Ohrejte vodu na požadovanú teplotu 92-96 °C.
 2. Pripravte si váhu, na ktorú umiestnite frenchpress.
 3. Do french pressu nasypte požadované množstvo nahrubo namletej kávy - 6 g kávy na 100 ml.
 4. Krúživým pohybom rovnomerne nalejte horúcu vodu na všetku kávu. Na povrchu kávového lúhu sa vytvorí kôra.
 5. Nechajte kávu lúhovať 4 minúty a potom pomaly stlačte piest nadol. Kávu ihneď servírujte do pripravených šálok.

Na prípravu french pressu potrebujete len kávu, mlynček, váhu a horúcu vodu.

TWIST PRESS

Ráno prídete do práce a okamžite bežíte do kuchyne. Vokamihu ste pripravili šálku kávy plnú chuti a kofeínu. Všetko, čo potrebujete, je obyčajná rýchlovarná kanvica a ...Twist Press. Ľahký manuálny kávovar s kompaktnými rozmermi. Nezaberie veľa miesta v taške, takže ho môžete nosiť so sebou, kamkoľvek pôjdete. Je to vaša záruka dobrej kávy. Kdekoľvek. Vytvorili ho britskí vynálezcovia, ktorým sa za dva roky podarilo skombinovaťtri techniky prípravy kávy. Zalievanie, lúhovanie a extrakciu pod tlakom.

Twist Press - alternatívna príprava kávy

TWIST PRESS: PRÍPRAVA

 • 15 gramov jemne zomletej kávy
 • 250 gramov horúcejvody (približne 94°)

Dositka vložtepapierový filter a prepláchnite ho vodou. Na sitko umiestnite trubicu a nasypte do nej mletúkávu. Zalejte ju trochou horúcej vody (50 g vody, t. j. približne jednou tretinou trubice), aby sa káva predplnila (rozkvitla) a približne po 30 sekundách pridajte zvyšnú vodu. Nasaďte vrchnú časť kávovaru a krútením rukovätí kávovaru k sebe vytlačte kávu do šálky.

DŽEZVA, CEZVE ALEBO IBRIK

Tri názvy, ale stále rovnaká kovová nádoba pripomínajúca kanvicu s dlhými rúčkami na prípravu tradičnej tureckej (arabskej) kávy. Jeden z najstarších spôsobov prípravy kávy. Samotná príprava nemusí byť každodennou činnosťou, ale môže sa stať kávovým obradom. Džbány sú k dispozícii v tradičných medených a často aj ručne tepaných verziách s kovovými alebo drevenými rukoväťami. Moderné varianty poskytujú pohodlnejšiu a jednoduchšiu prípravu. Niektoré sú vhodné na indukciu a k dispozícii sú aj také, ktoré majú elektrický podstavec, vďaka čomu sú samostatným kuchynským spotrebičom.

DŽEZ: PRÍPRAVA

 • 60 ml studenej vody
 • 7 g skutočne jemne až práškovo zomletejkávy (jemnejšej ako na espresso)

Kávu nasypte do kanvice a zalejte vodou. pripravenú kanvicu postavte na horák alebo sporák alebo (ak ho máte) do horúceho piesku. Po prvej minúte kávu a vodu premiešajte. Nastavte plameň na horáku tak, aby sa káva v kanvici preparovala až po okraj a káva bola pripravená, až do celkového času varenia 2,5 minúty. Kávu ihneď preceďte do šálky a pred pitím nechajte kávu v šálke 2½ minúty odpočívať.

ALTERNATÍVNA PRÍPRAVA KÁVY

 1. Existuje mnoho spôsobov, ako si vychutnať šálku dobrej kávy. Hoci espresso a nápoje z neho (či už čierna káva alebo s mliekom) sú medzi kávičkármi stále najobľúbenejšie, alternatívne spôsoby prípravy kávy sú čoraz obľúbenejšie.
 2. Výhodou je najmä jednoduchosť prípravy a nižšie náklady na získanie týchto pomôcok.
 3. Spomedzi alternatívnych spôsobov prípravy kávy si môžeme vybrať oba tradičné, rokmi overené spôsoby prípravy kávy. Napríklad použitie Moka kanvičky alebo jeden z originálnych spôsobov prípravy kávy v kávovare. Na druhej strane sa neustále vyvíjajú nové anové spôsoby prípravy kávy, ako napríklad nový presovač na kávu Delter.
 4. Každá z týchto metód ponúka trochu iný pohľad na kávu alebo iný spôsob, ako si kávu vychutnať. Niektoré techniky sú si podobné tak štýlom prípravy, ako aj výslednou chuťou kávy. Ako napríklad takzvané prelievacie metódy, medzi ktoré patrí Hario V60 alebo Chemex. Naopak, použitie napríklad French Pressu aj s rovnakými zrnkamipraženej kávy prinesie iný chuťový zážitok, už len kvôli odlišnej štruktúre alebo čírosti výsledného nápoja.
 5. Obľúbené "prekapávače" a nástroje na prípravu kávy si môžete kúpiť nielen v klasickom prevedení, ale aj v modernom dizajne.
 6. Nezabúdajte, že každá príprava - ak má byť jej výsledkom naozaj dobrá šálka kávy - sa začína kvalitnými čerstvo upraženými zrnkami.
 7. Pre samotnú prípravu ktorejkoľvek z alternatívnych metód ( a to samozrejme platí aj pre espresso) jedôležité správne namlieť kávu . Preto sa uistite, že ste si vybrali naozaj spoľahlivý mlynček na kávu.

Odporúčané produkty8