Zahrajte si s priateľmi tieto tri hry na kávu

Stretnutie s priateľmi na šálke kávy a diskusia o živote? Skúste raz niečo iné. Vyskúšajte rôzne hry s kávou, ktoré vás uvedú do sveta kávy a pomôžu vám dozvedieť sa viac o káve. Hry môžete hrať v kaviarni, ale aj doma v pohodlí domova.


HRA: KÁVOVÝ CESTOVATEĽ

Káva sa pestuje na celom svete, v rôznych nadmorských výškach a v rôznych regiónoch. Preto každá káva z rôznych oblastí chutí inak. Káva zo Strednej a Južnej Ameriky býva vyvážená a čokoládová. Africké kávy bývajú svetlé, ovocné a kyslejšie. Ázijské kávy majú tendenciu byť plné a bohaté na chuť. Toto je všeobecné zovšeobecnenie s mnohými výnimkami, ale tieto faktory sú dobrým východiskom. V tejto hre sa každý snaží uhádnuť pôvod kávy podľa jej chuti a vône.

ČO POTREBUJETE

POSTUP

 1. Vyberte si tri až päť káv z rôznych regiónov a krajín. Snažte sa vybrať kávu, ktorá je výrazne jedinečná a má odlišný pôvod.
 2. Každú kávu pripravte rovnakým spôsobom, napríklad ako espresso, a anonymne ich označte.
 3. Každý účastník hry musí kávy ochutnať a pokúsiť sa uhádnuť, odkiaľ pochádzajú. Ak máte skupinu, ktorá nie je taká zdatná vo vyberaní kávy, nechajte ich hádať, z akého kontinentu káva pochádza.
 4. Ak máte skupinu, ktorá sa vyzná vo svete kávy, sťažte hru tým, že ich požiadate, aby uhádli konkrétnu krajinu pôvodu.
 5. Vyhráva ten, kto správne uhádne najviac káv.

TIPY NA HRU

 • Ak hráči nie sú veľmi oboznámení s kávou, poskytnite im pred hrou určité súvislosti.
 • Ak sa hráči denne pohybujú v prostredí s kávou, skúste vybrať kávu, ktorá sa vymyká všeobecným štandardom, aby ste precvičili ich mozog.

HRA: UHÁDNITE PRÍCHUTE KÁVY

Kávy majú nepreberné množstvo chutí. Ich výslednú chuť ovplyvňuje región, nadmorská výška, spracovanie, skladovanie, praženie a napokon spôsob, akýmsa káva nakoniec pripraví.

ČO POTREBUJETE

 • 3 rôzne druhy kávy
 • Papiere na označenie vašich odpovedí
 • Jeden vybraný prípravok kávy

POSTUP

 1. Vyberte si tri rôzne druhy kávy na prípravu. Videálnom prípade by každá káva mala mať výrazne odlišný chuťový profil (napríklad jedna by mohla byť ľahká, ovocná africká káva a jedna by mohla byť bohatá juhoamerická káva).
 2. Rozdajte hráčom papiere, na ktoré môžu zaznamenať chuťový profil danej kávy. Tu je príklad toho, ako by mohli vyzerať.
 3. Nechajte hráčov ochutnať každú kávu a zapísať, aké chute v nej cítia.
 4. Keď všetci napíšu svoje odhady pre každú kávu, odhaľte kávu a jej skutočný chuťový profil. Kto bol so svojimi poznámkami najbližšie, vyhráva.

TIPY NA HRU

Na zjednodušenie hry môžete vybrať napríklad 15 až 20 variantov chutí, ktoré môžu v káve cítiť. A napríklad len 8 z nich bude správnych, takže účastníci budú mať väčšiu šancu uhádnuť správnu chuť.

V našom obchode nájdete rôzne druhy káv, vyskúšajte pri tejto hre kávy z Ameriky alebo Afriky.


HRA: UHÁDNITE SPÔSOB PRÍPRAVY ALTERNATÍVNEJ KÁVY

Každý milovník kvalitnej kávy má svoj obľúbený spôsob prípravy kávy. Od drippera V60 cez Chemex až po french press. Káva chutí zakaždým inak a má svoj jedinečný charakter. Pomocou tejto hry otestujete svoje chuťové bunky, či dokážu rozpoznať rôzne metódy prípravy kávy.

BUDETE POTREBOVAŤ

POSTUP

Vyberte kávu, ktorá je vhodná na alternatívnu prípravu kávy. Ideálne kávy sú svetlo pražené. Pražia sa kratší čas, čo umožňuje vyniknúť pôvodným chuťovým tónom, ako je sladkosť a kyslosť.

Vyberte tri až štyri spôsoby prípravy, ktoré chcete použiť. Najlepšie je zahrnúť filtrovanie, lúhovanie a lisovanie. Napríklad:

Pripravte kávy a anonymne ich označte. Nechajte svojich priateľov hádať, ktorá káva je pripravená ktorou metódou.

TIPY NA HRU:

 • Aby ste si hru trochu uľahčili, môžete svojim priateľom napovedať, ktoré metódy boli použité.
 • Môžete povedať jednotlivé charakteristiky pre danú prípravu kávy.

SUMÁR

Všetky tieto hry sa dajú prispôsobiť daným zručnostiam a znalostiam účastníkov. Ponúkajú skvelý spôsob, ako viac preniknúť do tajomstiev kávy a spoznať kávu novým spôsobom. Zahrajte si hry s priateľmi a naučte ich viac o káve.

Hry nemusia mať vždy len jedného víťaza, ale keďže ide o kávu, myslíme si, že vyhrá každý.

Ako vyzerá cupping? Pozrite si postup na blogu.

Odporúčané produkty3