Dánska pražiareň La Cabra Coffee

ZAČALO TO V KAVIARNI, POKRAČUJE TO V PRAŽIARNI LA CABRA

Ako napovedá názov, zakladatelia spoločnosti La Cabra nezačali s pražením. La Cabra Coffee začala vroku 2012 ako malá kaviareň vAarhuse ďaleko od centra mesta. V Aarhuse to bolo trochu iné ako u nás v Českej republike, tu bola v tom čase kultúra pitia kávy už celkom zaužívaná a pevne zakorenená. Tím La Cabra však chcel do mesta priniesť niečo nové a neočakávané. Čoskoro nezostalo len pri odhodlaní, počiatočný zápal sa zmenil na posadnutosť.

S minimálnymi vonkajšími vplyvmi sa pražiarni podarilo presadiť v Aarhuse, v celom Dánsku aj vo svete. Trochu predbieham. Každopádne ich neotrelý, ale poctivý prístup sa ujal a dnes už v Aarhuse prevádzkujú 2 kaviarne, pražiareň a tiež pekáreň.

Kaviarne La Cabra nájdete aj inde vo svete. Majú pobočky v New Yorku, v Šardžá v Spojených arabských emirátoch a v thajskom Bangkoku. Zdroj: thailandtv.news

A čo vlastne La Cabra znamená? Je to slovo, ktoré v španielčine znamená koza. Tá je pre pražiareň významná aj v ich vizuáloch. Každú ich krabicu s kávou zdobí kresba kozy s vetvičkou kvitnúceho kávovníka v ústach.

KÁVA LA CABRA A JEJ VÝBER

Okrem konečného praženia kladie spoločnosť La Cabra veľký dôraz aj na výber. Neustále cestujú, aby pre svojich zákazníkov našli tie najlepšie zrná. Spoločnosť La Cabra sa pri hľadaní kvalitnej kávy inšpiruje aj inými produktmi, ako sú inovatívne vína, pivá a nezvyčajne spracované sezónne potraviny. Potenciál kávového zrna nadobúda skutočnú podobu, keď je splnených mnoho špecifických podmienok. To si od výrobcu vyžaduje veľkú zručnosť. Preto je pre spoločnosť La Cabra dôležité spolupracovať s dôveryhodnými partnermi, výrobcami aj niekoľkými vybranými dovoznými spoločnosťami.

Pražiareň kladie dôraz aj na čerstvosť, takže súčasný sortiment káv tvoria kávy, ktoré majú v čase zberu sezónu. Pretože tak ako pri každom inom ovocí, po zbere a spracovaní začne kvalita kávy klesať a jasné chute, ktoré máme tak radi, sa začnú vytrácať.

Na kvalitu svojej produkcie tlačia aj častými návštevami dodávateľov. Skúsenosti a vášeň mnohých výrobcov sú inšpirujúce a ešte viac ich tlačia k tomu, aby svoju prácu prezentovali čo najlepšie.

PRAŽENIE A KONTROLA KÁVY

Cieľom procesu praženia v spoločnosti La Cabra je zvýrazniť kvalitu a komplexnosť týchto kvalitných káv, ako aj čo najlepšie vyzdvihnúť prácu výrobcu. Preto je dôležité pochopiť a venovať pozornosť odrode, oblasti a spôsobu spracovania.

Prostredníctvom pravidelných šálok kávu kontrolujú, hodnotia a hľadajú ideálny profil praženia. Podľa pražiarne La Cabra má každá káva jeden ideálny profil, ktorý im umožňuje vyzdvihnúť najzaujímavejšie chuťové aspekty. Tejto filozofie sa držia už niekoľko rokov. Tvrdia, že niektoré kávy by sa mohli viac rozvinúť, aby boli prístupnejšie, ale to by bolo v rozpore s ich filozofiou a transparentnosťou ich kávy.

Až na niekoľko výnimiek pražia väčšinu svojich káv takzvaným omni pražením, čo znamená, že káva je vhodná na espresso aj na alternatívne metódy. Vďaka ľahšiemu praženiu môžu lepšie zvýrazniť chuťové tóny. Podľa filozofie spoločnosti La Cabra tmavšie praženie má tendenciu zakrývať chuťové tóny špecifické pre pôvod, ktoré si tak veľmi cenia. To zároveň poskytuje väčšiu voľnosť pri príprave kávy, takže nie je potrebné striktne dodržiavať recepty na danú prípravu.

PREDPLATNÉ KÁVY

Okrem spolupráce s kaviarňami po celom Dánsku a Európe dodávajú kávu svojim zákazníkom vo forme predplatného. Aj to ide ruka v ruke s ich dôrazom na čerstvosť, keďže každý mesiac posielajú nové kávy.