Espresso tonic - káva, ktorá v lete chladí

História Espresso Tonic

Stýmto úžasným nápojom prišla ako prvá kaviareň Koppi Roasters v Helsingborgu v roku 2007.Áno, aj vo Švédsku sa niekto potreboval schladiť a vznikol úplnou náhodou. Anne Lunell, jedna zo spoluzakladateliek Koppi Roasters, prezradila, ako sa zrodil nápad na tento nápoj.

"Keď sme s Charlesom Nystrandom pred 12 rokmi pracovali v Osle, jeden z našich kolegov uvaril kávový nápoj deň po zamestnaneckom večierku. Zostalo mu trochu toniku, ktorý zmiešal so sirupom a espressom. Bolo to celkom osviežujúce a chutné. Takže o niekoľko mesiacov neskôr, keď sme otvorili našu kaviareň v Helsingborgu, sme túto myšlienku ešte viac zdokonalili a zaradili sme ju do menu s názvom Kaffe&Tonic."

Dnes už existuje množstvo variácií, ako pripraviť tento lahodný letný kávový nápoj.

Pomaly nalejte espresso cez lyžičku do pohára.

Káva a tonik na mnoho spôsobov

Na začiatok je príprava Espresso Tonicu veľmi jednoduchá. Treba tiež uviesť, že existuje veľké množstvo rôznych druhov tonikov a pražených espresso nápojov. Preto je pochopiteľné, že výsledná chuť sa môže veľmi často líšiť, ak vymeníte aspoň jednu z týchto 2 základných zložiek.

Ak by ste sa zakladateľky Anny Lunell opýtali, aká je jej obľúbená kombinácia kávy a toniku, uprednostnila by tonikFever Treeso stredomorskou príchuťou . Má citrusový nádych a jeho jasná chuť sa hodí k zrnkám jej obľúbenej kávy. Jej preferované espresso pre túto kombináciu je ovocné, takže by si vybrala etiópsku alebo kenskú kávu. Určite by však neurobila chybu, keby si vybrala kyslejšiu a svetlejšiu kávu z Kolumbie. Kombinácií je teda veľa.

Ako pripraviť Espresso Tonic

Ako už bolo spomenuté, príprava je veľmi jednoduchá. Samozrejme, už pred prípravou tohto osviežujúceho letného nápoja môžete niečo pokaziť, preto buďte opatrní.

Pred prípravou sa uistite, že:

  • Máte dostatok ľadu.
  • Tonik máte vychladený z chladničky. Po otvorení by mal mať penu.
  • Espresso by malo byť vychladené ľadom hneď po extrakcii. Keď je espresso dostatočne vychladené, odstráňte ľad, aby espresso nebolo príliš zriedené.

Počuliste už o možnosti prípravy tonikuCold Brew?

Namiesto espressa používame Cold Brew, ktoré je veľmi obľúbené napríklad v USA a ktoré počas prípravy vôbec neprichádza do kontaktu s horúcou vodou. Tým sa, samozrejme, líši od klasických receptov na ľadovú kávu. Jej príprava trvá až 24 hodín, takže musíte byť veľmi trpezliví. Cold Brew a tonik sa však veľmi pekne dopĺňajú a oplatí sa tento nápoj vyskúšať. Môžeme pridať aj čerešne, aby sa chuť ešte viac zvýraznila.

S kúste nahradiť variant Espresso Tonic nápojom Cold Brew. Ani s touto voľbou neurobíte chybu.

Cold Brew Tonic si môžete pripraviť aj doma.

Recept na Espresso Tonic

Samotný recept na espresso tonik je veľmi jednoduchý. Dokonca ani nemusíte mať doma kávovar, pretože espresso môžete nahradiť akoukoľvek domácou verziou z Moka kanvice alebo AeroPressu. Ak však pripravujete letný nápoj z Moka kanvičky, musíte si dať záležať na správnom názve! Ide o "moka tonic".

Na prípravu espresso toniku budete potrebovať:

Najprv do vychladeného pohára nahádžte kocky ľadu a zalejte ich tonikom. Potom veľmi opatrne lyžičkou nalejte espresso na tonik. Takto bude tonik krásne oddelený od espressa a vy sa môžete blysnúť svojím profesionálnym výtvorom a hodiť ho na Instagram. Lahodné espresso si môžete pripraviť v jednom z vybraných kávovarov.

40 g Espresso
80 g váš obľúbený tonik (naozaj odporúčam vyskúšať Fever Tree, ale aj veľmi známy Schweppes )
niekoľko kúskov ľadu
1 plátok citróna na ozdobu
Alternatívny Cold Brew Tonic vyrobený z:
Postup je rovnaký ako pri Espresso Tonic. Opäť je potrebné do pohára vhodiť ľad, naliať tonik a pomaly pridať kávový koncentrát.

Ak chcete silnejšiu verziu cold brew nápoja, použite pomer 1:1.

40 g kávového koncentrátu na studené varenie
80 g tonizujúca voda
niekoľko kúskov ľadu

Recept na Espresso Gin Tonic

Je vaším obľúbeným nápojom na párty gin tonic? Ak áno, možno vás bude zaujímať pikantnejšia verzia tohto nápoja s názvom espresso gin tonic. Príprava je opäť pomerne jednoduchá a podobná ako pri espresso toniku. Ak doma nemáte kávovar, môžete použiť variant Cold Brew.

Na prípravu Espresso Gin Tonic budete potrebovať:

Naplňtepohár ľadom a nalejte 30 ml ginu. Potom prilejte asi 1 dcl toniku a začnite pomaly prilievať espresso alebo cold brew. Ak vám zostane tonik, môžete zvyšný priestor v pohári doplniť tonikovou vodou.

40 g Espressa/studený nápoj
1 dcl tonik (klasický, ale aj ochutený - ružový, bazový, citrónový)
30 ml gin (ak chcete sladší nápoj, použite ružový)
pár kúskov ľadu

Ktorý nápoj s kávou a tonikom bude váš obľúbený?

Správny spôsob prípravy nápojov poznáte, recepty sú veľmi jednoduché. Nič vám nebráni pripraviť si dokonalý espresso tonik, cold brew tonik alebo párty drink espresso gin tonik. Je len na vás, ktorý z týchto osviežujúcich letných nápojov si vyberiete. Nech už si vyberiete ktorýkoľvek, ani s jedným neurobíte chybu.

Odporúčané produkty3