Koľko kalórií obsahuje vaša šálka kávy?

KOĽKO KALÓRIÍ MÁ ČIERNA KÁVA

240 ml šálka čiernej kávy má len 2 kalórie. Vaše espresso alebo šálka "pour over" sa pripravuje len z nekalorickej vody a pražených kávových zŕn. Kalórie v káve pochádzajú z malého množstva bielkovín a niektorých mononenasýtených olejov. Kávové zrná obsahujú oleje (preto je napríklad potrebné kávovar často čistiť, aby sa v ňom nezachytávalo veľa mastnoty).

Stará káva môže mať niekedy trochu žltkastú chuť. Dôvodom je žltnutie olejov v zrnách. Často sa to stáva, ak sú zrná príliš pražené a ak bola káva dlho skladovaná. Oleje potom môžu mierne žltnúť, čo spôsobuje zlú chuť kávy.

JE KÁVA KALORICKÁ?

Keďže sa káva varí len z vody, ktorá neobsahuje žiadne kalórie, čierna káva je prakticky bezkalorická. To však neznamená, že všetky kávové nápoje sú nízkokalorické. Všetko závisí od toho, čo si do kávy dáte.

Keďže kofeín je horká chemická látka, mnohí ľudia majú tendenciu ho sladiť a zjemňovať. Napríklad cukor, mlieko alebo sladký sirup. A ak pridáte všetky možnosti, dostanete skôr sladený mliečny nápoj ako klasickú kávu.

KOĽKO KALÓRIÍ MÁ VAŠA OBĽÚBENÁ KÁVA

DRUH KÁVOVÉHO NÁPOJA Kalórie / 240 ml
Čierna káva 2
Čierna káva s ľadom 2
Espresso 20
Studený nápoj 2
Čierna káva s 1 čajovou lyžičkou (15 ml) vanilkového sirupu 32
Čierna káva s 1 čajovou lyžičkou sirupu a 1 čajovou lyžičkou cukru 38
Latte 72
Ochutené latte 134
Cappuccino 46
Ľadová káva s mliekom 146

Ako vidíte, espresso obsahuje viac kalórií ako klasická čierna filtrovaná káva s objemom 240 ml, pretože je oveľa koncentrovanejšie. Jedno espresso má však zvyčajne 30 ml, čo predstavuje približne 2 kalórie.

Preto sa nemusíte obávať piť espresso alebo filtrovanú kávu, keď si strážite kalórie. Kávové nápoje obsahujúce mlieko a cukor majú oveľa viac kalórií ako bežná káva. Nezabudnite tiež, že počet kalórií v mliečnej káve závisí od druhu použitého mlieka.

KÁVA A KALÓRIE - ZHRNUTIE:

Ak si sledujete príjem kalórií, klasickou čiernou filtrovanou kávou alebo espressom určite nič nepokazíte. Nezabudnite, že čím viac pridaného cukru, mlieka alebo iných sladidiel v káve máte, tým sa zvyšuje aj kalorický index.

Okremkalórií majúsladené kávové nápoje zvyčajne ajvysoký obsah pridaných cukrov. Nadmerná konzumácia pridaného cukru môže byť spojená so zdravotnými problémami, ako sú srdcové choroby, obezita a zlá regulácia hladiny cukru v krvi. To však neznamená, že by ste si už nikdy nemali do kávy pridávať cukor alebo mlieko. Je však dôležité nič nepreháňať.

Odporúčané produkty5