Recepty na domáce kávové sirupy a sirupy bez cukru + návod na babycino a medové latte

AKO VYROBIŤ DOMÁCE SIRUPY

Hotové sirupy nalejte do nádoby, ktorú ste predtým vypláchli prevarenou vodou. Sirupy uchovávajte v chladničke, pretože neobsahujú žiadne konzervačné látky. V najlepšom prípade ich spotrebujte do mesiaca.

RECEPT NA VANILKOVÝ KÁVOVÝ SIRUP

Kávový sirup s vanilkovou príchuťou je tradičnou príchuťou kávy. Vanilkové cappuccino poteší každého milovníka kávy. Zdroj obrázku: Canva pre

BUDETE POTREBOVAŤ:

 • ½ šálky cukru
 • ⅓ šálky vody
 • 1 vanilkový struk
 • ½ čajovej lyžičky vanilkového extraktu

POSTUP:

Vo vodnom kúpeli zmiešajte cukor, vodu, vyškrabaný vanilkový struk a vanilkový extrakt a zahrievajte na miernom ohni. Neustále miešajte, kým sa cukor nerozpustí a zmes nie je jednotná. Potom znížte teplotu a miešajte ešte 1 až 2 minúty. Nechajte zmes vychladnúť a potom vanilkový sirup nalejte do vopred umytej fľaše.

RECEPT NA OSTRUŽINOVÝ KÁVOVÝ SIRUP

BUDETE POTREBOVAŤ:

 • 2 šálky čerstvých černíc
 • ⅓ šálky vody
 • ⅓ šálky cukru

POSTUP:

Ostružiny vložte do mixéra spolu s vodou. Mixujte, kým zmes nie je hladká, potom ju vložte do sitka a preceďte cez jemné sitko do misky. Získate tak čistú ostružinovú šťavu. V hrnci na miernom ohni zmiešajte ostružinovú šťavu a cukor. Miešajte, kým sa cukor nerozpustí. Potom znížte teplotu a miešajte 1 až 2 minúty. Zmes nechajte vychladnúť a potom ju nalejte do vopred umytej fľaše.

RECEPT NA ŠKORICOVÝ KÁVOVÝ SIRUP

BUDETE POTREBOVAŤ:

 • ½ šálky trstinového cukru
 • ½ čajovej lyžičky škorice
 • ⅓ šálky vody

POSTUP:

Zmiešajte trstinový cukor, škoricu a vodu a varte na miernom ohni vo vodnom kúpeli. Zmes neustále miešajte, kým sa cukor nerozpustí a zmes nie je jednotná. Potom znížte teplotu a miešajte 1 až 2 minúty. Zmes nechajte vychladnúť a potom ju nalejte do vopred umytej fľaše.

RECEPT NA MANDĽOVÝ SIRUP

Recept na domáci kávový sirup je jednoduchý. Môžete s ním vyčarovať chutné kávové nápoje. Či už ide o horúce alebo studené letné kávové nápoje. Zdroj obrázku: Canva pre

BUDETE POTREBOVAŤ:

 • ½ šálky cukru
 • ⅓ šálky vody
 • 1 čajová lyžička mandľového extraktu

POSTUP:

Zmiešajte cukor, mandľový extrakt a vodu a varte na miernom ohni vo vodnom kúpeli. Zmes neustále miešajte, kým sa cukor nerozpustí a zmes nebude jednotná. Potom znížte teplotu a miešajte 1-2 minúty. Zmes nechajte vychladnúť a potom ju nalejte do vopred umytej fľaše.

RECEPT NA KÁVOVÝ SIRUP DO KÁVY

BUDETE POTREBOVAŤ:

 • 50 gramov mletej kávy
 • 50 gramov krupicového cukru
 • 50 ml vody

POSTUP:

V hrnci na miernom ohni zvarte vodu s cukrom a kávou. Zmes za stáleho miešania priveďte do varu. Zmes nechajte bublať na miernom ohni približne 15 minút. Pripravte si sito, na ktoré položíte utierku. Uvarenú zmes preceďte cez plátno. Nechajte sirup vychladnúť a potom ho nalejte do vopred umytej fľaše. Kávový sirup môžete pripraviť aj z kávy uvarenej s cukrom. Kávový základ by však mal byť mimoriadne silný, aby v cukrovom sirupe vynikla chuť kávy.

AKO POUŽÍVAŤ SIRUPY

Všetky uvedené domáce sirupy, najmä vanilkový , savýborne hodia do ľadovej kávy. Pripravte si espresso alebo použite kávu z moka kanvičky, pridajte mlieko, kopček vanilkovej zmrzliny a lyžičku sirupu. Osobne odporúčam mandľový sirup alebo škoricový sirup. Ak chcete sirup pridať do cappuccina alebo latte ,vyšľahajte ho už s mliekom. Chute sa lepšie prepoja.

Vanilkový, orieškový alebo škoricový sirup sa hodí k mliečnym kávovým nápojom, ako je latte alebo cappuccino. Zdroj obrázku: Canva Pro

Skúsil som pridať ostružinový sirup do studeného nápoja. Cold brew je studená káva, ktorá sa maceruje až 24 hodín. Pridala som niekoľko kociek ľadu, mrazené černice a lyžicu ostružinového sirupu a bol to vynikajúci letný nápoj.

Recept na domáci studený mätový sirup

BUDETE POTREBOVAŤ:

 • 1 šálka cukru
 • 1 šálka vody
 • ⅓ šálky mäty (nahrubo nasekanej)

POSTUP:

V malom hrnci zmiešajte vodu a cukor a nechajte cukor rozpustiť na miernom ohni. Za občasného miešania skontrolujte, či sa už rozpustil. Ak áno, odstráňte tento sirupový základ zo sporáka. Do cukrového sirupu pridajte mätu, premiešajte a nechajte macerovať asi 20 minút. Hotovo a mätový sirupstačí scediť a uzavrieť do nádoby.

Mätový sirup sa výborne hodí ku káve, jeho jemná mätová sladkosť krásne doplní teplé moccacino a espresso s ľadom. Zdroj obrázku: Canva pre

Ako vyrobiť levanduľový sirup (nielen) na levanduľové latte

BUDETE POTREBOVAŤ:

 • 1 šálka cukru
 • 1 šálka vody
 • 3 polievkové lyžice levanduľových kvetov

POSTUP:

Vodu a levanduľu zmiešajte v hrnci a priveďte do varu. Keď začne levanduľová voda vrieť, je čas pridať cukor. Znížte teplotu na sporáku na nízky stupeň. Len dohrejte na miernom plameni, aby sa cukor rozpustil v levanduľovej vode. Občas premiešajte, aby ste skontrolovali stav sirupu, a ak je všetok cukor tekutý, môžete levanduľový sirup odstaviť zo sporáka. Nechajte vychladnúť, sceďte a glazúrujte.

Ako si pripraviť levanduľové latte doma?

Ak chcete klasické latte premeniť na levanduľové latte ,pridajte do kávy približne 0,3 ml levanduľového sirupu. Ak máte radi sladšiu kávu a chcete, aby sirup viac vynikol, pridajte ho trochu viac. V ideálnom prípade zmiešajte sirup s espressom v šálke a doplňte ho našľahaným mliekom. Prípadne môžete sirup pred šľahaním zmiešať priamo s mliekom a pripraviť tak teplé levanduľové mlieko pre vašich malých kávových spoločníkov.

Ako vyrobiť domáci pomarančový sirup do kávy

BUDETE POTREBOVAŤ:

 • 1 šálka cukru
 • 1 šálka vody
 • 2 pomaranče

POSTUP:

Najideálnejšie je používať BIO pomaranče, ktoré neboli ošetrené chemickými postrekmi. Ak si nie ste istí pôvodom ovocia, pred použitím ho dôkladne očistite. Najlepšia je citrónová šťava zmiešaná s trochou jedlej sódy alebo octu. Potom ich dobre opláchnite a osušte.

V hrnci ošúpte kôru z pomarančov a odšťavte ich. Pri lúpaní sa snažte, aby ste nezískali príliš veľa bielej dužiny, ktorá má horkú chuť. Šťavu pridajte k pomarančovej kôre v hrnci. Pridajte vodu a cukor. Zmes priveďte do varu a potom ihneď znížte teplotu a nechajte sirup redukovať ( približne o ⅓ objemu) na miernom ohnipribližne 30 minút . Potom sirup odložte a po vychladnutí preceďte a nalejte do pohára.

Nebojte sa experimentovať! Zmiešajte espresso tonik s domácim pomarančovým sirupom a vetvičkou tymiánu. Zdroj obrázku: Canva pre

Lahodný čokoládový sirup do kávy, recept na domáci

BUDETE POTREBOVAŤ:

 • ⅔ šálky vody
 • ⅔ šálky cukru
 • ½ šálky kakaového prášku
 • čajová lyžička vanilkového extraktu

POSTUP:

Do hrnca nalejte vodu a pridajte cukor, kakaový prášok a soľ. Zmes postupne premiešajte a priveďte do varu. Ak je všetko v hrnci tekuté, znížte teplotu na minimum a miešajte ešte pol minúty. Potom teplotu úplne vypnite. Čokoládový sirupnechajte vychladnúť a potom doň vmiešajte vanilkový extrakt. Čokoládový sirup s bohatou chuťou vám urobí radosť v čokoládových frappé a latte.

Domáci čokoládový sirup od Granka a recept na Babycino

Recept na čokoládový sirup z pravého kakaového prášku, ktorý sme práve opísali, si obľúbil nejeden milovník čokolády. Mladší gurmáni však dávajú prednosť teplému kakau pred horkou čokoládou. Pre nich, a verím, že nielen pre nich, môžete pripraviť alternatívnu verziu čokoládového sirupu od spoločnosti Granko. Postup je rovnaký, len kakaový prášok nahraďte obľúbeným detským Grankom.

Tento sirup potom môžete ľahko použiť na prípravu detského cappuccina alebo babycina. Samozrejme, vynechajte espresso. Do šálky pridajte trochu sirupu(v závislosti od objemu šálky a chuti )a zrieďte ho kvapkou vody - a hľa, je tu detské espresso - a doplňteho našľahaným mliekom, rovnako ako klasické cappuccino . Ak chcete, aby vaše dieťa "kávičkár" vyliezlo, dolaďte jeho babycino k dokonalosti Latte Art s motívom medveďa alebo iného zvieratka.

Pokyny pre karamelový kávový sirup

BUDETE POTREBOVAŤ:

 • 1 šálka cukru
 • ½ šálky cukru
 • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu
 • štipka soli

POSTUP:

Najprv pripravte karamelový základ. Potrebujete na to hrniec, ¼ šálky vody a všetok cukor. Zmes za stáleho miešania zahrievajte, kým sa cukor vo vode úplne nerozpustí. Bude to trvať asi 10 minút a potom zvýšte plameň na strednú teplotu. Nechajte ju variť asi 3 minúty.

Dávajte však pozor, aby sa vám sirup v tomto momente poriadne neskaramelizoval a nezačal hnednúť a pripáliť sa. V opačnom prípade bude mať horkú chuť spáleného karamelu. Hneď akoje hotový, pekne zlatistý, odstavte panvicu s karamelovým sirupom zo sporáka. Zrieďte zvyšnou vodou a vmiešajte štipku soli. Do studeného sirupu vmiešajte vanilkový extrakt a nalejte do pohára.

Med do kávy namiesto cukrového sirupu?

Oslaďte si šálku kávy medom. Obávate sa tejto kombinácie? No nie je sa čoho obávať, práve naopak. Ak ste to ešte neskúsili, určite vyskúšajte kávu s medom. Sladenie kávy cukrom, to by nikto nepoprel, ale med sa z našich zvykov pri pití kávy takmer vytratil.

Med však bežne dávala do kávy už moja stará mama a môj starý otec do nej niekedy namiesto mlieka pridával kúsok masla... Čo je tiež súčasný veľký hit medzi kávičkármi a biohackermi, známy ako nepriestrelná káva. Ale späť ku káve s medom.

Ako vidíte, dnes znovu objavujeme pôvodné zvyky. Med sa teda objavuje nielen v čaji, ale pridávame ho aj do kávy. Toto medové latte je absolútna lahôdka. Najmä v zime vás dokonale zahreje a vďaka medu má káva pre vás ešte viac zdravotných výhod.

Je zdravé pridávať si do kávy med?

O pár riadkov vyššie spomínané medové latte ako ideálny zimný nápoj je ešte ideálnejšie vďaka prirodzenej sile medu proti prechladnutiu alebo bolesti hrdla. Preto sa najmä v chladnom počasí vyzbrojte kávou s trochou medu, prechladnutie sa vám vyhne a vaša šálka kávy bude sladšia.

Káva je známa ako dôležitý zdroj antioxidantov v našej strave. No med má aj túto schopnosť bojovať proti voľným radikálom v tele! Koniec koncov, dvojnásobná dávka oxidantov v jednej šálke , ktorej najhorším dôsledkom môže byťrakovina, je veľmi vítaná. Medzi ďalšie známe výhody medu patríobsah minerálov a vitamínov, ako je vápnik a vitamín C.

Ďalšie spôsoby výroby domáceho sirupu bez cukru

Ak si chcete predovšetkým strážiť postavu alebo zo zdravotných dôvodov, cukor ani med pre vás nemusia byť vhodné. To však neznamená, že si nemôžete dopriať sirup s príchuťou kávy. Naopak, mám pre vás radu, ako si zdravo osladiť kávu domácim sirupom bez cukru. Šikovné prírodné sladidlo erytritol sladí v podstate rovnako ako bežný cukor, ale neobsahuje takmer žiadne kalórie a jeho glykemický index je nulový. Diabetici a diéty sa môžu tešiť!

Na si vyberte jeden z našich receptov na domáce sirupy, vymeňte cukor za erytritol a vychutnajte si diétnu kávu. Len pre informáciu: pridanie mlieka do kávy (latte, cappuccino) znamená pridanie kalórií, takže ak hľadáte kávu s nulovým obsahom kalórií, oslaďte si čiernu kávu sirupom Erythriol.

Moja babička si kávu sladila medom. Poďte znovu objaviť čaro tohto prírodného "sirupu" a dajte si nabudúce do kávy med namiesto rafinovaného cukru. Zdroj obrázku: Canva pre

Odporúčané produkty12