Ktorý pákový kávovar La Pavoni si vybrať?

Uvažujete o kúpe kvalitného kávovaru na domáce použitie? La Pavoni bude skvelou voľbou. Nižšie sa dozviete, aký typ kávovaru bude patriť k vášmu každodennému rituálu prípravy kávy. Článok vám poskytne porovnanie, prehľad funkcií a rozdielov medzi jednotlivými modelmi.

Pákové kávovary La Pavoni

Ak máte radi autentický taliansky zážitok, jeden z uvedených kávovarov bude určite pre vás. V kávovom priemysle patrí značka La Pavoni medzi najikonickejšie. Na trhu sú už viac ako 60 rokov a spôsob fungovania kávovarov sa takmer nezmenil.

Tak zistite, ktorý z nich si získa vaše srdce!

Princíp prípravy espressa v manuálnom pákovom kávovare

Samotná technika prípravy je veľmi jednoduchá. Do bojlera sa naleje voda. Množstvo bude závisieť od typu kávovaru a kapacity jeho bojlera. Potom sa kávovar zapne a voda sa začne variť ako v rýchlovarnej kanvici. Počas procesu varenia sastláča páka tak, aby z nej neunikla ani kvapka. Keď kotol dosiahne požadovanú teplotu atlak , prestane ohrievať.

Keď je káva v kávovarepripravená, zdvihnitehornú páčku, abyvoda mohlaprúdiť do hlavy . Opätovnýmstlačením páky svojou silou pretlačíte vodu cez mletú kávu. Takto vynaložená sila okolo 20 kg alebo viac v kávovare vytvorí tlak na extrakciu lahodného nápoja.

A voilà, báječné espresso je pripravené!

Tentoproces možno opakovať niekoľkokrát, pokiaľ je v bojleri minimum vody. A čo tak cappuccino? Čím menej vody, tým viacpriestoru na šľahaniepary do mlieka.

Pre lepšiu predstavu odporúčam pozrieť si video s prípravou.

La Pavoni Europiccola Lusso

Začnem s najlacnejšou verziou Europiccola Lusso. V priebehu rokov došlo k vylepšeniu a zdokonaleniu komponentov. Avšak ikonický vzhľad je veľmi podobný 50. rokom minulého storočia, keď sa tento typ kávovaru začal vyrábať.

Bojler sobjemom 0,8 litra uvarí až 8šálok kvalitného espressa. Po piatich minútach zhasne zelená kontrolka, ktorá signalizuje možnosť začatia extrakcie. Vďaka parnej tryske "Cool touch"je možná aj príprava cappuccina.

Dá sa
povedať, že v roku 1973 dosiahol tento typ kávovaru skutočne legendárny status, keď sa objavil vo filme o Jamesovi Bondovi.

La Pavoni Professional Lusso

Dalo by sa povedať, že Professional Lusso je takmer identický. Oproti svojmu predchodcovi sa líši len objemom bojlera (1,6 litra), a teda počtom pripravovaných espress (až 16 šálok).

Nájdete tu aj manometer na sledovanie tlaku.

La Pavoni Stradivari Lusso a Stradivari Professional Lusso

Ani kávovary Stradivari Lusso a Stradivari Professional Lusso sa príliš nelíšia od vyššie uvedených modelov. Určite si môžete všimnúť zmeny v dizajne z roku 2005, keďže sú inšpirované husľami Stradivari.

Podobne aj tu slovo "profesionálny" znamená zväčšený objem bojlera (1,6 litra) a manometer.

Kontrolku tentoraz nájdete zabudovanú v tlačidle na spustenie ohrevu a nachádza sa priamo v logu na kávovare.

La Pavoni Esperto Abile

Tu sa dostávame k kávovaru Esperto Abile. Stroj sa môže pochváliť drevenými prvkami
a prepracovaným dizajnom vychádzajúcim z predchádzajúcich modelov.

Opäť spomeniem len rozdiely oproti jeho predchádzajúcim súrodencom.

Aj tu vás potešítlakomer alebo štýlový LCD signál s informáciami o teplote vody na hlave strojčeka.

Kávovar Esperto Abile patrí medzicertifikované konkurenčné kávovary , ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších milovníkov kávy.

Preto v balení nájdete:

  • tri presné šálky (9, 16 a 20 g),
  • La Pavoni Competition 51 mmtamper,
  • presnú sprchu,
  • páku s dvojitou výlevkou a nahú páku.

Celkový dizajn je zvýraznený strieborným orlom s roztiahnutými krídlami, ktorý upúta vašu pozornosť pri pohľade na kávovar. Nachádza sa v hornej časti kávovaru.

Krása dizajnu kávovaru La Pavoni Esperto Abile
.

La Pavoni New Cellini Classic Black a Mini Cellini Black

Tieto kávovary sú zaradené do kategórie"poloprofesionálnych".

V rozdiele medzi nimi a vyššie uvedenými manuálnymi pákovými kávovarmi hrá úlohu nielen vzhľad, ale predovšetkým spôsob prípravy kávy. Tieto kávovary majú tiež pákovú - hlavu typu E61, ale pri jej pohybe sa tlak vytvorí prístrojom, nie vašou silou.

Teraz sa pozrime na spoločné prvky a rozdiely medzi týmito dvoma kávovarmi.

Ich telá pozostávajú z ocele a oba sú schopné vyvinúť tlak 15 barov. V oboch nájdete aj trysku"Cool touch", ako aj vychytávky v podobe tlakomeru, vydávania horúcej vody alebo pasívneho ohrevu šálok. Hoci majú rovnakýobjemnádržky na vodu sobjemom 2,9 litra , mosadzný bojler v modeli Mini Cellini sa naplní do objemu 0,8 litra.

Naproti tomu model Cellini Classic má bojler z nehrdzavejúcej ocele s objemom 1,8 litra svýmenníkom tepla HX, ktorý zabezpečuje konštantnejšiu teplotu vody počas procesu varenia kávy.

Ktorý z nich si teda vybrať?

Prvý krok v procese výberu spočíva v rozhodnutí, či sa chcete zabaviť manuálnym pákovým kávovarom, alebo uprednostníte automatický pákový systém.

Potom hrá úlohuobjem bojlera, či 0,8 litra alebo 1,6(1,8) litra. Od toho sa bude odvíjaťpočet pripravených šálok.

Nezabudnite na celkový dizajn a prezentáciu príslušenstva, či už estetického (orlica ornament alebo drevené príslušenstvo v La Pavoni Esperto Abile) alebo praktického (štýly senzorov, meradlá).

Pri výbere je určite významným faktorom ajcena. V prípade kávovaru LussoProfessional zaplatíte v porovnaní s kávovaromLusso Europiccola približneo20 % viac. Verzia Stradivari sa cenovo prakticky nelíši od svojich kolegov. Za model Mini Cellini zaplatíte približne o polovicu menej a za jeho väčšieho brata necelý dvojnásobok oproti tu uvedenémunajlacnejšiemu prístroju. Milovníci ocele a dreva potom nájdu kávovar Esperto Abile asi o 75 % drahší.

Záleží teda len na vašich osobných preferenciách, pretože všetky uvedené kávovary budú výbornými priateľmi vo vašom kávovom kútiku.

Ak ste stále nároční a chcete sa o výbere pákového kávovaru dozvedieť viac, pozrite si článok Ako vybrať domáci pákový kávovar.

Odporúčané produkty7