Metóda jednej dávky a správny výber mlynčekov na kávu

Zachovanie čerstvosti kávových zŕn

Ako pripraviť kávu s najlepšou chuťou? Kľúčom k úspechu jeudržiavať kávové zrná vždy čerstvé. Ak vložíte kávové zrná do zásobníka, ktorý nie je vzduchotesný, v priebehu niekoľkých dní stratia svoju chuť a arómu vdôsledkuoxidácie . S mlynčekom určeným na metódu jednorazového dávkovania zomeľte len to, čo práve potrebujete, a zvyšok uchovávajte vo vzduchotesnej nádobe.

Mletie mlynčeka meňte podľa druhu kávového zrna

Samozrejme, kedykoľveksa môže stať, že budete chcieť vyskúšať 3 rôzne vzorky kávy, ktoré majú rôznu veľkosť mletia. Ak ich chcem vyskúšať všetky naraz, musím si kvôli tomu kúpiť 3 rôzne mlynčeky na kávu? V žiadnom prípade, pretože prístup s jednou dávkou nám umožňuje slobodne striedať rôzne zrná. Medzi jednotlivými dávkami môžeme okamžite meniť zrná a veľkosť mletia.

Jednotlivá dávka nám umožňuje prepínať medzi rôznymi zrnami a meniť veľkosť mletia. Zdroj: M. K., PhD.

Pre koho je Single Dose najvhodnejší

Single Dose samozrejme nie je pre každého. Ak máte väčšiu spotrebu kávy v domácnosti a varíte niekoľko káv denne , pravdepodobne je lepšiepoužívať plný zásobník. Je to oveľa rýchlejší a pohodlnejší spôsob, pri ktorom môžete stále sledovaťdávku kávy prostredníctvom váhy. Odporúčam ho pre lepšiu konzistenciu a chuť.

Ak však pripravujete jednu až dve šálky denne, táto technika bude pre vás vhodná. Ste kávový dobrodruh a chcete ochutnať kávu z rôznych kávových zŕn? Potom bude technika jednej dávky vaším najlepším priateľom.

Samozrejme,kaviarne a rušné podniky využívajú možnosť plného zásobníka. Mletie kávy metódou jednej dávky sa používa len na filtrovanú a bezkofeínovú kávu. Jednotlivé dávky od skutočných profesionálov môžete vidieť na baristických súťažiach.

Vzduchotesné nádoby udržia vašu kávu dlhšie čerstvú. Zdroj: https://www.instagram.com/explore/tags/singledose

Na čo si treba dať pozor

Pri výbere správneho mlynčeka na kávu si treba dať pozor aj na jednu základnú vec. Niektoré mlynčeky jednoducho nie sú určené na prípravu jednotlivých dávok aak sa aj napriek tomu pokúsite pripraviť kávu touto metódou, nedosiahnete veľmi dobré výsledky. Sú tu však ešte dve ďalšie veci, na ktoré si treba dať pozor:

 • Udržiavanie mlynčeka
 • Popcornový efekt

Ak odvážite 25,0 g kávových zŕn, mali by stezískať 25,0 g mletej kávy. Nie vždy sa tak stane, pretože dostaneme napríklad 24,5 g. Hlavným dôvodom sú časti kávovej usadeniny, ktoré sa prilepia na žliabok mlynčeka. Zdržanie 0,5 g alebo menej na mlynčeku je priam vynikajúce!

Nerovnomerná veľkosť mletia sa nazýva popcornový efekt. Niektoré časti kávových zŕn narážajú na mlynčeky a odrážajú sa od nich. V násypke alebo nádobe sa odrážajú hore a dole. "Vyskočia ako popcorn z mikrovlnnej rúry."

Mlynčeky na kávu vhodné na jednorazové dávkovanie

Na trhu je , samozrejme,veľké množstvo mlynčekov určených na mletie na jednu dávku. Ako bolo uvedené vyššie, pri výbere mlynčeka určeného na jednorazové dávkovanie je potrebné dbať na opatrnosť . Preto nezabudnite toto kritérium uviesť vo vyhľadávači. Potom máte samozrejme na výber aj ďalšie kritériá.

Vzduchotesné mlynčeky na kávu na jedno dávkovanie na domáce a profesionálne použitie. Zdroj: Mlynček na kávu na mletie.

Vyberáte si správny mlynček na kávu na jednu dávku pre vašu domácnosť? Ideálnym spoločníkom by mohol byť EurekaORO Mignon jednodávkový kávovar. Vhodný pre tých, ktorí radi experimentujú s kávou a často menia kávové zrná na espresso. Má nasledujúce výhody:

 • 65 mm mlecie kamene s patentovanou technológiou Diamond Inside.
 • 45 gramov kávy - vždy čerstvej vďaka vzduchotesnej nádobe.
 • Naklonená komora, takže káva po namletí nezostáva v mlynčeku.
 • Nerezová šálka na jednoduchú manipuláciu s mletou kávou.

Profesionálny mlynček na kávu Mahlkönig je už teraz určený pre kaviarne, kde milujú precízne pripravenú výberovú kávu. Tempo je skutočne vražedné, pretože tieto mlynčeky melú 20 g kávy za sekundu. Výhody týchto mlynčekov sú:

 • Vertikálne oceľové mlecie kamene s priemerom 98 mm
 • Vzduchotesná nádoba
 • Vysoká rýchlosť mletia približne 20 g/s
 • Jednoduché nastavenie mletia
 • Minimálne zadržiavanie kávy

S metódou jednorazového dávkovania káva pripravená ako od majstra

Metóda jednorazového dávkovania je čoraz obľúbenejšia. Takmer každý milovník kávy chce mať svoju kávu čo najčerstvejšiu. K tomu vám pomôžu špeciálne mlynčeky na kávu, ktoré sú ideálne na metódu single dose. Potrebujete mlynček na kávu pre domácnosť alebo väčšiu prevádzku? Nájdite si ten správny tu!