[štúdia] Vplyv kávy na mozog a pracovný výkon

Vo vedeckom časopise Frontiers in Behavioral Neuroscience bola 28. júla 2023 uverejnená nová štúdia, ktorá skúma vplyv kávy na účinnosť mozgovej činnosti. Ako je to teda s kávou a mozgom?


Káva a pracovný výkon z vedeckého hľadiska

Nový výskum, ktorý uskutočnila skupina portugalsko-španielskych vedcov, sa zaoberá kávou a mozgom. Konkrétne nalátky obsiahnuté v káve, ako sú kofeín a chlorogénové kyseliny. Napriek tomu, že máme určité predstavy o tom, ako káva pôsobí proti únave, tento účinok je stále predmetom mnohých diskusií a dohadov.

V tejto štúdii bola výskumná vzorka konzumentov kávy vyšetrená pomocou magnetickej rezonancie s cieľom zistiť, či má konzumácia kávy niečo spoločné so zvýšeným prepojením neurónov v mozgu, najmä v oblastiach spojených s pracovnou pamäťou a kognitívnou kontrolou.

Čo štúdia zistila o vplyve kávy na mozog?

  • Preukázané účinky kofeínu na kognitívny výkon a náladu môžu klesať so zvyšujúcou sa toleranciou kofeínu
  • po vypití kávy došlo k zvýšeniu prepojenia medzi oblasťami mozgu, ako je znázornené na vizualizácii pod článkom
  • Výsledky MRI 47 účastníkov štúdie možno vidieť na snímkach v pokojovom stave pred a po konzumácii kávy, pričom zaujímavé je zníženie konektivity v oblastiach mozgu, o ktorých je známe, že reagujú na vonkajšie podnety
  • po požití kávy bola badateľná vyššia pripravenosť na prechod z pokojového do pracovného režimu
  • zo štúdie tiež vyplýva, žekonektivita v oblastiach zapojených do pracovnej pamäte, kognitívnej kontroly a cieľavedomého správania je ovplyvnená kávou v jej komplexnom zložení, a nie samotným kofeínom
  • Získalo saďalšie potvrdenieúčinkov kofeínu na pozornosť a výkonné funkcie.

Vplyv kofeínu na náš mozog. Zdroj: www.frontiersin.org

Štúdia: Káva a jej vplyv na mozgové funkcie

Celú štúdiu simôžete prečítať v 17. čísle časopisu Behavioral Neuroscience alebo priamo na tomto odkaze na webovej stránke Frontiers. Bez snímok z magnetickej rezonancie alebo iných prístrojov môžete sami pozorovať magickú silu kávy, ktorá vám dodá energiu na výkon v práci.

Opäť sa ukazuje, že káva do pracovného prostredia jednoducho patrí. Ak ešte nemáte firemný kávovar, možno by ste sa mali porozhliadnuť po jednom z týchto automatických kávovarov, aby ste udržali svoju pozornosť na pracovné úlohy. Navyše, tento kávový podnet bude chutiť naozaj skvele!

Odporúčané produkty5