15 spôsobov použitia kávy

1. ODSTRÁNENIE TMAVÝCH KRUHOV POD OČAMI

Áno, verte tomu alebo nie, mletá káva vám môže pomôcť s obávanými tmavými kruhmi pod očami. Ako? Podľa vedeckých poznatkov môžu kofeín a antioxidanty obsiahnuté v káve znížiť opuchy, a tým aj tmavé kruhy pod očami. V skutočnosti môže aplikácia kávy na pokožku pôsobiť aj ako nástroj proti starnutiu.

AKO NA TO:

Všetko, čo musíte urobiť, je pripraviť si pastu z mletej kávy a vody. Potom zmes naneste na pokožku pod očami a počkajte približne 10 minút. Po 10 minútach zmes z tváre opláchnite a tentopostup môžete opakovať aj niekoľkokrát denne.

2. VYTVORENIE PRIRODZENÉHO LESKU NA VLASY

Kto hovorí, že si na vlasy musíte dávať len drahé šampóny plné škodlivých chemikálií? Káva, ktorú ste boli pripravení vyhodiť, môže v skutočnosti zlepšiť a dokonca stmaviť farbu vašich vlasov a zároveň im dodať lesklý vzhľad.

AKO NA TO:

Ak chcete použiť kávu ako farbu na vlasy, uvarte 1 alebo 2 šálky silnej kávy (viac kávy, menej vody), počkajte, kým vychladne, a potom ju naneste na vlasy. Nasaďte si sprchovú čiapku a nechajte kávu pôsobiť približne 45 minút, potom ju opláchnite. Aplikujte raz týždenne.

Ak chcete odstrániť mastnotu a zvyšky nečistôt vo vlasoch, pred použitím šampónu jednoducho vmasírujte korienky vlasov mletou kávou.

3. ROZJASNITE POKOŽKU

Mletá káva sa osvedčuje aj ako skvelý a lacný peeling pokožky. Čo to je? Exfoliátor je kozmetická pomôcka, ktorá čistí a vyživuje pokožku a následne ju rozjasňuje.

AKO TO UROBIŤ:

Stačí skombinovať kávovú usadeninu s teplou vodou (alebo aj kokosovým olejom) a začať drhnúť pleť. Neváhajte a drhnite si touto kávovou zmesou celé telo.

V prípade jemnejších častí tela, ako sú napríklad pery, môžete mletú kávu zmiešať s trochou medu, aby ste dosiahli jemnejší peeling.

4. PRÍRODNÁ REDUKCIA CELULITÍDY

Celulitída postihuje približne 90 % dospelých žien. Na tento problém existuje množstvo produktov a odporúčaní. Vyskúšajte kávovú usadeninu, môže pomôcť pri výskyte celulitídy.

AKO NA TO:

Zmiešajte kávovú usadeninu s vodou, najlepšie však s kokosovým olejom, čím vytvoríte krásny kávový peeling. Kávovú usadeninu naneste na požadovanú oblasť (napr. stehná alebo zadok). Oblasť drhnite približne 10 minút a opakujte dvakrát týždenne. Peeling môže zlepšiť prietok krvi a dokonca pomôcť pri odbúravaní tuku, ktorý spôsobuje celulitídu.

5. ODSTRÁNENIE ZÁPACHU Z RÚK

Zapáchajúce ruky nie sú príjemné. Bohužiaľ, existuje veľa vecí, ktoré môžu spôsobiť, že vaše ruky zapáchajú. Môže to byť čokoľvek od krájania cibule cez vypitvávanie rýb až po dotýkanie sa hadice benzínového čerpadla holými rukami. Bežné mydlo nepomáha a zápach na rukách stále pretrváva. Skúste mletú kávu. Umyte si ruky mletou kávou, aby ste sa zbavili nepríjemného zápachu.

6. OSVIEŽTE VZDUCH

Úprimne, kto nemá rád vôňu kávy? A teraz si predstavte, že máte osviežovač vzduchu, ktorý vonia po káve - mňam! Či už si chcete doma vychutnať vôňu kávy, alebo chcete odstrániť zápach z topánok či tej tašky, ktorú ste si priniesli z posilňovne, kávová usadenina vám určite pomôže.

Najjednoduchší spôsob, ako si vyrobiť osviežovač vzduchu, je naplniť ponožku alebo starú pančuchu mletou kávou, poriadne ju povysávať a umiestniť na miesto, ktoré ju najviac potrebuje.

7. ODSTRÁŇTE ZÁPACH V CHLADNIČKE

V chladničke je veľa potravín, ktoré môžu nepríjemne zapáchať. Čo napríklad také veci ako syrové koláče alebo čerstvé ryby? S mletou kávou sa však môžete zbaviť všetkých nepríjemných pachov z chladničky. Káva dokáže nielen pohlcovať nepríjemné pachy, ale vo vzduchu zanecháva aj svoju charakteristickú kávovú vôňu.

Ak chcete kávou dezodorizovať chladničku, jednoducho naplňte misku mletou kávou, umiestnite ju na miesto, ktoré to najviac potrebuje, a nechajte ju tam cez noc.


8. KOMPOSTUJTE EŠTE LEPŠIE

Vedeli ste, že pridaním mletej kávy do kompostu mu dodáte viac vzduchu? A vďaka tomu môže kompostovanie prebiehať lepšie. Kompost, ktorý obsahuje aj kávovú usadeninu, má viac živín pre pôdu. Takže keď si nabudúce pripravíte kávu, odložte zvyšky kávovej usadeniny nabok a pridajte ich do kompostu, pôda sa vám poďakuje.

Kávová usadenina priláka do vašej záhrady aj rôzne iné chrobáky, červy a dážďovky, ktoré pôde dodajú živiny a zároveň ju prevzdušnia. To všetko umožňuje rýchlejší rast vašich rastlín. Rozsypte teda po záhrade kávovú usadeninu, úroda sa vám vyplatí.

9. ODPUDZOVAČ HMYZU

Ďalšia skvelá vec, na ktorú môžete použiť kávu, je odpudzovač hmyzu. Kofeín (ktorý sa nachádza v káve) totiž môže byť pre hmyz, ako sú muchy a komáre, dosť toxický. a nie, nebudete si musieť kávovú usadeninu nanášať na pokožku ani nič podobné. Ak chcete odpudzovať hmyz, musíte do svojej blízkosti umiestniť misku naplnenú mletou kávou.

Okrem hmyzu, ako sú komáre a muchy, môžete kávu použiť aj na odpudzovanie iných škodcov. Patria sem napríklad slimáky a slizniaky, ktoré poškodzujú zeleninu v záhrade. Vytvorte preto okolo svojich rastlín bariéru z mletej kávy, aby ste ich ochránili pred škodcami. Umiestnite mletú kávu okolo zeleniny a budete mať úrodu bez slimákov!

10. ČISTENIE KRBU

Ak si chcete uľahčiť život, rozsypte mletú kávu okolo krbu. Vďaka tomu bude upratovanie všetkého popola o niečo menej špinavé a zároveň sa zabráni vnikaniu prachu a dymu do domu. Predtým, ako začnete čistiť krb, posypte teda popol trochou mletej kávy, aby bolo čistenie jednoduchšie a o niečo voňavejšie.

11. ŠPINAVÉ KUCHYNSKÉ NÁČINIE

Vaša stará mletá káva sa môže ukázať ako dokonalá alternatíva na čistenie kuchynského náčinia namiesto používania chemikálií. Kávová usadenina má hrubú štruktúru, ktorá je ideálna na zoškrabávanie pripáleného jedla z panvíc, hrncov, kuchynskej dosky atď. Stačí vziať čistý kus látky, trochu mletej kávy a drhnúť.

12. PREČ S CUDZÍMI MAČKAMI Z VAŠEJ ZÁHRADY

Už vás unavujú rôzne mačky, ktoré sa prechádzajú po vašej záhrade a zanechávajú za sebou moč a dokonca aj výkaly? Jedným z riešení je použitie kávovej usadeniny. Viete, že naši mačací kamaráti nemajú veľmi radi vôňu kávy? Môžete si teda pripraviť zmes mletej kávy a pomarančovej kôry. Potom túto zmes umiestnite na strategické miesta v záhrade, napríklad v blízkosti rastlín, aby ste sa mačacích votrelcov nadobro zbavili!

13. ZBAVTE SVOJHO DOMÁCEHO MILÁČIKA BĹCH

Už vieme, že hmyz nemá rád kávu. Blchy sú vlastne tiež hmyz. Ak má teda váš domáci miláčik blchy, vyskúšajte prírodný prostriedok v podobe kávovej usadeniny skôr, ako použijete umelé prípravky plné chemikálií. Svojho domáceho miláčika jednoducho vykúpte pomocou mletej kávy, namydlite ho šampónom určeným pre neho a potom opláchnite.

14. FARBENIE LÁTOK

Kto by si pomyslel, že pomocou kávovej usadeniny budete môcť zafarbiť oblečenie? Isteže môžete, zmiešajte mletú kávu s horúcou vodou. Pripravte si väčšiu misku a pridajte polievkovú lyžicu kávy plus 3/4 až 1 šálku plnú vriacej vody. Potom do nej vložte kus látky a nechajte 15 minút odstáť. Ak potrebujete tmavšiu farbu, nechajte pôsobiť dlhšie. Farbivo najlepšie funguje na svetlých tkaninách.

15. DOMÁCI SVIETNIK

Máte zvyšky kávových zŕn, ktoré už nepoužijete? Pripravte si menšiu misku, ktorú naplníte kávovými zrnami, a do nej umiestnite čajovú sviečku. Romantická atmosféra je hotová.

SUMMARY

Káva ma nikdy neprestane udivovať. Nielenže z kávy môžeme vytvoriť lahodný nápoj, ale existuje aj množstvo ďalších spôsobov využitia kávových zŕn. Takže keď sa vás nabudúce niekto opýta - na čo sa dajú použiť kávové zrná? Jednoducho mu pošlite tento článok a využite niektorý z 15 uvedených spôsobov. Podeľte sa s nami o svojenápady na Facebooku alebo Instagrame, tešíme sa na vás!