4 príznaky nadmerného pitia kávy

VEDĽAJŠIE ÚČINKY NADMERNÉHO PRÍJMU KOFEÍNU

POZOR

Kofeín je všeobecne známy tým, že zvyšuje aktivitu a bdelosť. Pôsobí tak, že blokuje účinky adenozínu, chemickej látky v mozgu, ktorá spôsobuje pocit únavy. Zároveň spúšťa uvoľňovanie adrenalínu, ktoré je spojené so zvýšenou energiou. Pri vyšších dávkach však môžu byť tieto účinky výraznejšie, čo vedie k úzkosti a nervozite.

U väčšiny ľudí sa uvádza, že denný príjem viac ako 1 000 mg kofeínu denne spôsobuje nervozitu a pocity, ktoré vedú k úzkosti.

Ak si všimnete, že sa často cítite nervózni. Skúste sa zamerať na množstvo kofeínu, ktoré počas dňa prijímate. Môže to mať skutočnú príčinu.

INSOMNIA

Mnoho ľudí pije kávu najmä z jedného dôvodu. Kofeín im pomáha zostať dlhšie bdelými a dodáva im chýbajúcu energiu. Na druhej strane, príliš veľa kofeínu môže poškodiť kvalitu vášho spánku. Štúdie preukázali, že vyšší príjem kofeínu predlžuje čas potrebný na zaspanie. Môže tiež skrátiť celkový čas spánku, a tým narušiť jeho kvalitu. Výskumníci zistili, že ak sa kofeín podával 6 hodín pred spánkom, množstvo spánku sa narušilo o viac ako hodinu. Kofeín spomaľuje tvorbu hormónu melatonínu, ktorý ovplyvňuje náš spánok a jeho kvalitu. Ak máme nedostatok .melatonínu, máme problém s nespavosťou. Ľudia, ktorí sú citlivejší na kofeín, by mali popoludní kávu vynechať.

TRÁVIACE PROBLÉMY

Mnohým ľuďom nerobí dobre ranná šálka kávy na lačný žalúdok. Laxatívny účinok kávy je spôsobený uvoľňovaním gastrínu. Ide o hormón, ktorý produkuje žalúdok a ktorý urýchľuje činnosť v hrubom čreve. Okrem toho sa ukázalo, že podobné príznaky vyvoláva aj káva bez kofeínu.

Kofeín sám o sebe stimuluje pohyb čriev tým, že zvyšuje peristaltiku, kontrakcie, ktoré posúvajú potravu tráviacim traktom. Vzhľadom na tento účinok nie je prekvapujúce, že veľké dávky kofeínu môžu u niektorých ľudí viesť k zápche alebo hnačke.

DEHYDRÁCIA

Ak sa pri pití kávy cítite viac smädní, existuje tu určitá súvislosť. Podľa francúzskej štúdie má kofeín diuretický účinok, ktorý môže ovplyvniť hydratáciu. Museli by ste však vypiť veľa kávy, aby ste sa dostali do tohto bodu, pretože iná štúdia ukazuje, že mierna konzumácia kofeínu (2 až 3 šálky denne) nemá vplyv na riziko dehydratácie. To znamená, že ak ste dehydrovaní z kávy, pijete ju už v naozaj veľkom množstve. Takže radšej niekedy vymeňte šálku kávy za pohár vody.

SUMMARY

Káva môže v niektorých momentoch pomôcť, ale pri nadmernej konzumácii môže škodiť. Je len na vás, či si z kávy urobíte priateľa alebo nepriateľa. Zamerajte sa na problémy, ktorým momentálne čelíte, a premýšľajte o tom, či je to kvôli káve. Lepšie povedané, kofeín.

Ak viete, že by ste mali obmedziť konzumáciu kávy, skúste ju nahradiť napríkladbezkofeínovou verziou. Alebo skúste piť čaje. Ale pozor, biely, čierny a zelený čaj tiež obsahujú kofeín.