6 zdravých spôsobov, ako si osladiť kávu

PRIRODZENE SLADKÁ KÁVA

V minulosti používané techniky prípravy kávy boli v každom ohľade nevyzreté. Či už ide o samotnú technológiu varenia a s ňou spojený štýl praženia, alebo o pochopenie významu dôsledného mletia pre extrakciu kávy. V týchto časoch prvej a druhej vlny prípravy kávy sa používal cukor na zamaskovanie často nepríjemných chutí kávy. Pálená a horká káva, zároveň z nekvalitných zŕn. Výnimkou nebola ani stará a zatuchnutá káva. V histórii sa tiež často vyskytovali prípady, keď sa obchodníci s kávou snažili nekalým spôsobom obohatiť a zneužili zákazníkov. Predávali mletú kávu s primiešanými ďalšími, najmä lacnými prísadami. Nie je prekvapujúce, že ľudia si takúto kávu často sladili pridaním veľkého množstva cukru.

Dnes pijeme kávu, ktorá sa vyberá, starostlivo triedi a predáva pod do hľadomkontrolných organizácií. Príprava kávy dnes vychádza z výskumu a skúseností. Moderná a presná technológia je kľúčom k dokonalej extrakcii. A dokonale extrahované espresso ponúka širokú škálu chutí. Ovocnú kyslosť a sladkosť. Horkosť je minimálna. Je to príjemné zakončenie, čokoládová, horká dochuť espressa.

OSLAĎTE SI KÁVU MLIEKOM

Káva a mlieko sú osvedčenou kombináciou .Mlieko sa ku káve jednoducho hodí. Správne pripravené cappuccino je samo o sebe veľmi sladké. Na prípravu sa používa plnotučné mlieko, ktoré sa ohrieva na parnej tryske. Pri šľahaní mlieka barista kontroluje jeho teplotu, ktorá nesmie presiahnuť 70 °C. Chemické procesy v zohriatom mlieku spôsobujú, že mlieko sa ešte viac zriedi. Ak nie ste fanúšikom klasického živočíšneho mlieka, vyskúšajte kávu s rastlinným mliekom . Najmä mandľové mlieko je veľmi sladké. Samozrejme, musíte brať do úvahy, že mlieko skrýva veľkú časť z celkového spektra chutí, ktoré obsahuje kávový základ takéhoto nápoja.

Najsladšie cappuccino sa pripravuje z espressa, ktoré bolo pripravené z kávy s vyššou kyslosťou. Reakcia "kyslej "kávy a teplého mlieka znásobí sladkosť v šálke. Takéto cappuccino je takmer kávový dezert.


ALTERNATÍVNE CESTY K SLADŠEJ KÁVE

Ak sa predsa len rozhodnete kávu osladiť, skúste použiť sladidlo , ktoré je prospešné prevaše zdravie. Čo je také zlé na sladení klasickým bielym cukrom? Napriek tomu, že v súčasnosti sú už aj tí najzarytejší baristi pomerne tolerantní (aspoň navonok) k hosťom, ktorí si kávu sladia, sladenie kávy bielym cukrom nie je najlepšou voľbou. Ako totiž ukazujú moderné výskumy ,cukor je prezdraviečloveka nebezpečný .

Klasický cukor prechádza rafináciou. To znamená proces čistenia. Všetky látky, ktoré by mohli byť pre telo prospešné, sa špeciálnym spôsobom odstránia. Výsledný cukor neprináša telu nič pozitívne. Naopak, spôsobuje problémy s cukrovkou a nadváhou. Okrem týchto už známych negatívnych účinkov nové štúdie ukazujú jeho zlý vplyv na ľudský mozog. Pri požití sa vyplavuje dopamín a cukor sa stáva pre ľudské telo doslova drogou. Podobne ako drogy ovplyvňuje a znižuje kvalitu života každého, kto si dopraje potraviny a nápoje obsahujúce tento biely cukor. Existujú však spôsoby, ako si kávu osladiť zdravším a prirodzeným spôsobom.

1. STEVIA

Najznámejším prírodným sladidlom s pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus je stévia. Získava sa z listov kríka Stevia Rebaudiana, ktorý rastie v Južnej Amerike. Je vhodná pre ľudí trpiacich cukrovkou. Dokonca sa predpokladá, že môže pomôcť v boji proti tomuto ochoreniu. Znižuje tiež krvný tlak a neobsahuje žiadne kalórie. Stévia je 100 % prírodné sladidlo, ktoré nemá žiadne negatívne účinky na ľudský organizmus.

2. XYLITOL

Táto látka, presnejšie cukrový alkohol, má rovnakú sladivosť ako klasický cukor. Na rozdiel od neho má až o 40 % menej kalórií. Získava sa z kukurice alebo brezového dreva. Je tiež bežnou zložkou mnohých druhov ovocia a zeleniny. Podobne ako stévia, ani xylitol nemá žiadne negatívne účinky na ľudský organizmus (naopak, pre psy je toxický). Pomáha nielen osladiť napríklad práve kávu , alezvyšuje ajvstrebávanie vápnika pre vaše zdravé kosti a zuby.

3. MED

Med je vo svojej podstate tiež cukor ako nežiaduci biely cukor. Jeho zlé vlastnosti pre ľudské zdravie sú však oveľa nižšie až minimálne. Naopak, obsahuje mnoho prospešných antioxidantov, čím predchádza alebo aspoň znižuje riziko ochorení. Med to dokáže aj s cholesterolom. Zvyšuje takzvaný "dobrý" (HDL) cholesterol a znižuje "zlý" (LDL) cholesterol. Samozrejme, jeho typická chuť už ovplyvní to, ako vám bude chutiť káva.

4. JAVOR SIRUP

Prírodný sirup získaný varením javorovej šťavy má nižší glykemický index. Z hľadiska vplyvu na hladinu cukru v krvi je oveľa šetrnejší ako cukor, ale stále ju trochu zvyšuje. Jeho zdravotné prínosy sú predovšetkým pozitívne, pretože javorový cukor obsahuje veľa antioxidantov. Taktiež dodáva telu vápnik, draslík, železo a mnoho ďalších minerálov a vitamínov.

5. SKORO

Na sladenie môžete použiť aj škoricu. Po primiešaní trochy škorice do kávy bude vaša káva chutiť sladšie. Škorica zároveň podporuje rýchlejší metabolizmus, takže ak chcete znížiť množstvo cukru aj z dôvodu chudnutia, škorica vám môže pomôcť aj v tomto aspekte.

6. MELASA

Na záver si predstavíme melasu. Tá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe cukru. Proces výroby cukru zahŕňa drvenie a odšťavovanie cukrovej trstiny alebo cukrovej repy. Takto získaná tekutina sa potom varí. Počas varenia cukor kryštalizuje a zbiera sa. Šťava, ktorá zostane po tomto varení, je melasa. Obsahuje antioxidanty, vitamíny aminerálne látky. Stále však obsahuje aj určité percento cukru. Práve melasa nás vracia na začiatok tohto článku, pretože hnedýcukor podávaný v kaviarňach môže, ale nemusí obsahovať melasu ako čiastočne zdraviu prospešnú zložku.

ČO S HNEDÝM CUKROM?

Na trhu sa môžeme stretnúť s rôznymi variantmi hnedého cukru. Balenia hnedého cukru môžu na prvý pohľad vyzerať rovnako, ale výrobný proces je odlišný. Môžeme sa stret núť sprírodne hnedýmcukrom vďaka vyššie uvedenej melase alebo s klasickým cukrom zafarbeným karamelom. Oba cukry sú jednoducho cukry so všetkými ich negatívnymi účinkami. Ten prírodne hnedý s melasou má pre náš organizmus aspoň minimálny prínos.

SUMMARY

Týchto šesť alternatívnych sladidiel môže nahradiť klasický cukor. Všetky tieto spôsoby, ako si osladiť kávu , súprírodné a prinášajú telu určité výhody. Nech už do kávy pridáte čokoľvek, nezabudnite, že všetko viac či menej zmení chuť kávy. A práve preto baristi neradi vidia, keď si ich hostia automaticky pridávajú cukor do kávy bez toho, aby ho ochutnali.

Profesionálny barista pozná celú cestu kávy, ktorú pripravuje. Vie, koľko ľudí sa podieľalo na jej príprave, a má predstavu o množstve práce, času a starostlivosti, ktoré boli do tejto kávy vložené. Ľudia sa o kávu starali počas celého procesu, aby v konečnom výsledku vynikli všetky aspekty jej jedinečnosti. Po tejto náročnej ceste kávy z rastliny cez sušenie, triedenie, prepravu, praženie sa dostane k baristovi, ktorý s vášňou a skúsenosťami získanými poctivým učením a školením pripraví dokonale vyvážené a harmonické espresso. To vždy s úsmevom predkladá svojmu hosťovi ako výsledok svojej práce, svoje umelecké dielo v podobe dokonale extrahovanej kávy. V tej istej chvíli sa hosť načiahne po cukorničke...