Je pitie kávy vhodné pre diabetikov?

Cukrovka a káva. Je dobré ho piť?

Takmer každý desiaty Čech je diabetik. Štatistiky cukrovky sú na vzostupe. V skutočnosti ide o celosvetovú epidémiu. Možno o tom ani neviete a patríte medzi rizikovú skupinu s prvými príznakmi prediabetu?

Určite vás nechcem vystrašiť. Snažím sa len upozorniť na skutočnosť, že ide o plíživú chorobu, o ktorej všetci tak trochu vieme, ale nevieme sa s ňou vyrovnať. Z obavy, aby ste nezaťažili ľudí s diabetom, či už ste to vy alebo niekto z vašich blízkych, sa potom trápite otázkami o inak všedných úlohách. Napríklad pitie kávy pri cukrovke. Je to dobrý nápad?

Pite kávu aj pri cukrovke

Ak sa vám to páči a váš lekár vám to nezakáže.

Všetci milovníci deep L, ktorí sa obávali negatívneho vplyvu svojho obľúbeného nápoja na cukrovku, si teraz vydýchli. Ale pozor, toto by ste mali zvážiť v súvislosti s kávou a cukrovkou:

 1. Viac ako 5 šálok kávy denne môže zvýšiť riziko poruchy glukózovej tolerancie (pozri štúdiu E. E. Agardha a kol.)
 2. Káva s mliekom alebo (slintajúca kombinácia) káva s koláčom nie je to isté ako šálka čiernej kávy . Samozrejme,cukry a tuky v mlieku a dezertoch nie sú pri cukrovke vhodné.
 3. boli zistenézmeny v metabolickom systéme pri pití kávy pred alebo po jedle. Takže predovšetkým je lepšie nepiťkávu pred raňajkami.
 4. Spomeňte si na rýchly vznik závislosti na káve alebo na posúvanie tolerancie na kofeín. Keďže požadovaná energia by prichádzala s ďalšími a ďalšími šálkami kávy, mohli by ste sa vrátiť k prvému bodu.

Ako pripraviť kávu pre diabetikov

Ďalšou radou, ako na kávu pri cukrovke, je pitie filtrovanej kávy. Presnejšie, pitie kávy pripravenej cez papierový filter. Hneď vám vysvetlím, prečo je to také dôležité.

 • Káva obsahuje Cafestol a Kahweol
 • kvôli nim sakáva spája sozvýšením LDL cholesterolu
 • LDL cholesterol je známy ako "zlý" cholesterol
 • nepríjemnosti spojené s LDL cholesterolom sú u diabetikov výraznejšie
 • koncentrácia Cafestolu a Kahweolu v káve sa minimalizuje použitím papierového filtra

Pokyny na prípravu kávy cez papierový filter

Papier je štandardnou metódou filtrácie pri mnohých spôsoboch prípravy kávy. Zvyčajne ide o kávu z prekapávacieho kávovaru. Používa sa aj pri príprave manuálnej prekapávanej kávy z väčšiny dripperov, najmä Hario V60. Aj káva z Chemexu sa tradične pripravuje cez papierový filter s až štyrmi vrstvami.

Recept na prekapávanú kávu:
Vložte papierový filter do odkvapkávača. Opláchnite ho prúdom horúcej vody. Tým sa zmyje nežiaduca pachuť papiera. Teraz môžete mletú kávu nasypať na vypláchnutý filter.


Do zásobníka drippera nalejte odmerané množstvo vody na prípravu kávy. Postavte kanvicu na kávu pod odkvapkávač a zapnite ho. Počkajte na čerstvo filtrovanú kávu. Bude hotová za 5 minút.

60 g pražená káva
1000 ml voda na kávu (ideálne filtrovaná )
stredne hrubý nastavenie hrubosti mletia kávy na mlynčeku
do 5 minút čas varenia kávy

*Nastavením hrubosti mletia sa zmení čas varenia, a tým aj chuťové vlastnosti kávy. Ak káva rýchlo pretečie cez filter a bude chutiť viac ako kyslá, zomeľte ju jemnejšie. Naopak, ak je horkosť silná a doba varenia dlhá, zmeňte mletie na hrubšie.

Aké nápoje sú vhodné pre diabetikov?

Doteraz to bolo o káve ako komplexnom nápoji. Medzi zložky kávy patrí najmä kofeín, ale aj draslík, horčík, antioxidanty atď. Zaujímavý je aj obsah rozpustnej vlákniny. V káve je ho viac ako napríklad v džúse, a tak šálka kávy predstavuje ďalší pozitívny bod v diabetickej diéte.

Kofeínové nápoje a cukrovka

Hlavným zástupcom kofeínových nápojov je káva. Existujemnoho štúdií a metaanalýz osúvislosti kávy s cukrovkou . V prevažnej väčšine z nich káva vystupuje ako nápoj s ochrannými vlastnosťami proti cukrovke.

Takmer 20-ročná štúdia s 10 000 účastníkmi vo veku od 30 do 65 rokov preukázala, že pitie kávy znižuje riziko vzniku cukrovky. Veľké štúdie uskutočnené v Španielsku a Japonsku uvádzajú, že pitie kávy zlepšuje citlivosť na inzulín. V štúdiách bez významných pozitívnych účinkov kávy na cukrovku však neboli zaznamenané žiadnenegatívne účinky na riziko cukrovky.

Ďalšie známe kofeínové nápoje, ako sú energetické nápoje, ľadový čaj a kolové nápoje, majú negatívny vplyv na cukrovku. Okrem kofeínu obsahujú veľa cukrov.

A čo káva bez kofeínu pre diabetikov?

Ak z kávy odstránime najdôležitejšiu účinnú látku - kofeín - a dáme si kávu bez kofeínu, tento nápoj má stále čo ponúknuť na ochranu nášho zdravia pred cukrovkou. Avšak len u ľudí, ktorí nie sú obézni, a u ľudí mladších ako 60 rokov.

Pri výbere kávy bez kofeínu, ktorá môže byť užitočná napríklad neskôr počas dňa, sa zamerajte na spôsob dekofeinizácie. Odstránenie kofeínu z kávy sa dá vykonať rôznymi a nie úplne šetrnými spôsobmi. V spoločnosti Spa Coffee pražíme zrnkovú kávu bez kofeínu prirodzene z cukrovej trstiny.

Čo by som mal piť, ak mám cukrovku?

 1. Voda. Možno s citrónovou príchuťou alebo si vychutnajte čistú chuť vody z filtračnej kanvice.
 2. Čaje. Čierny alebo zelený a bylinkové kúpeľné čaje z valašskej záhradyvynikajúce .
 3. Nesladená minerálna voda. Urobtesi napríklad výlet do Luhačovíc a navštívte našu pražiareň.
 4. Káva. Dodržiavajte rady uvedené v článku vyššie a predovšetkým odporúčania svojho lekára.

Odporúčané produkty6