Ako si vybrať mlynček do kaviarne: na filtrovanú kávu

Môžete ponúknuť filtrovanú kávu z drippera Hario pre jedného, french press pre dvoch alebo si zaobstarať automatický dripper na dávkové varenie. V každom prípade chuť kávy, nech už si vyberiete akýkoľvek spôsob, výrazne ovplyvňuje mlynček na kávu. Ako si ho teda vybrať?


Rozhodovacie faktory pri výbere mlynčeka na filtrovanú kávu

 1. Prečo potrebujete mlynček?
 2. Koľko do neho chcete investovať?
 3. Kde ho vo svojej kaviarni umiestnite?

Teraz si skúste odpovedať na tieto základné otázky, aby ste si vybrali ten správny mlynček. Áno, druhý a tretí bod sú pravdepodobne hneď jasné. Tieto otázky obmedzujú výber mlynčeka na základe finančných a priestorových obmedzení.


Otázka číslo jedna je najzložitejšia. Iste, chcete pre svoju kaviareň filtračný mlynček. Čo to však presne znamená? Čo všetko bude musieť mlynček zvládnuť? Budete na ňom mlieť kávu:

 • na ručnú prípravu filtrovanej kávy,
 • na dávkovúprípravu kávy,
 • na mletiebalíčkov kávy, ktoré si odnesiete domov.

Vysvetlím, prečo je to dôležité vedieť vopred. Hlavným dôvodom jevýkonnosť mlynčeka. To znamená, či je mlynček na kávu primerane vybavený výkonným motorom na túto prácu. Tu by ste mali myslieť aj na budúcnosť, či budete chcieť rozšíriť ponuku služieb.

Bude mi v kaviarni stačiť domáci mlynček?

Hľadáte mlynček, ktorý by pokryl prípravu filtrovanej kávy pre malú skupinu kávičkárov, ktorí vás denne navštevujú a skutočne sami žiadajú o pridanie filtrovanej kávy? Ak plánujete pripravovať filtrovanú kávu v tzv. domácom režime. Potom áno, postačia vám aj základné domáce mlynčeky na filtrovanú kávu. Tu prichádzajú na radmlynčeky od spoločností Wilfa, Fellow a rad Mignon od spoločnosti Eureka.

Ale pozor, máte aj zrnkovú kávu na predaj? Myslite na to, že nie každý zákazník, ktorý si chce kúpiť balenie, má doma mlynček. Preto vás požiadajú, aby ste mu ju namleli. Pre predstavu uvádzame príbeh zo života kávičkára:

Máte malú kaviareň s vlastnou cukrárňou v dedine v turistickej oblasti. Počas týždňa použijete svoj nový mlynček na rannú dávku a popoludní ho zamestnáte ešte niekoľkými gramami kávy.

Svojich hostí pozvete na ručne nalievanú kávu V60, pretože chcete svojim zákazníkom ponúknuť najsladšiu kávu na svete z jedinečného mikrolotu, ktorý sa vašej pražiarni podarilo získať priamo od farmára Gomeza v Peru. Ten mal minulý rok neuveriteľné šťastie, že mal tie najideálnejšie podmienky na pestovanie svojho jedinečného ružového bourbonu. Z vašej "materskej" pražiarne vám poslali len niekoľko balení tejto kávy.

V týchto situáciách si váš mlynček ľahko poradí, ale zvládne nápor turistov z okoloidúceho autobusu, ktorí sa rozhodli občerstviť vo vašej kaviarni?

Filtrovaná káva, ktorú ste pre nich pripravili, ich absolútne očarila. Preto sa traja z nich rozhodli kúpiť si od vás balenie tejto kávy na domácu prípravu a ako príjemnú spomienku na túto zastávku vo vašej útulnej kaviarni.

Bohužiaľ, nikto z nich nemá doma mlynček a požiadali vás, aby ste im kávu pomleli. Napriek slzám v ich očiach pri pohľade na množstvo vôní a chutí, ktorými bola mletá káva ocenená, pričom v hodnotení cuppingu získala až 93 bodov, sa rozhodnete vyhovieť a kávu im pomlieť. ( Ako hodnotíte kávu?) Váš mlynček však takýto nápor práce nečakal a nie je naň stavaný. Preto sa pri mletí posledného balíčka motor prehreje a úplne prestane mlieť.

Čo bude nasledovať? Mlynček dáte do opravy, mesiac meliete kávu na domácom ručnom mlynčeku, takže zvažujete, že filtračnú kávu vyradíte z ponuky kvôli kŕčom v pravej ruke. Počkáte, kým sa vám opravený mlynček po mesiaci vráti. Opravený mlynček vám príde nielen s novým motorom, ale aj s faktúrou na sumu blízku cene nového mlynčeka.

Opätovne funkčný mlynček postavíte na bar, doplníte poličku balíčkami neodolateľných kávových noviniek z Brazílie a pripravíte čerstvú dávku. Z okna svojej kaviarne pozorujete autobus, ktorý stojí na parkovisku, a turistov smerujúcich na kávu.

Ako si teda vybrať mlynček na filtrovanú kávu?

Práve ste sa rozhodli, že kúpu mlynčeka na filtrovanú kávu nebudete brať na ľahkú váhu, a chcete naozaj výkonný mlynček, ktorý vydrží roky mletia aj väčších dávok kávy.

Mahlkönig "éclair" navždy

Môj výber profesionálnych mlynčekov na kávu musí začať slávnym EK43 od nemeckej spoločnosti Mahlkönig. Je to kráľ mlynčekov čo do charakteru, výkonu a kvality. Je to robustný mlynček, vlastne by bolo vhodnejšie nazvať ho mlynčekom. Možno preto dostal "plechovejšiu" verziu S. V skutočnosti má len nižšiu základňu. Obe verzie môžete mať takmer v každej farbe dúhy. ????

V prípade mlynčeka Mahlkönig EK43 očakávajte:

 • 98 mm mlecie kamene z liatej ocele
 • vertikálne nastavenie kameňov
 • rýchlosť mletia približne 20 g/s
 • motor s 1450 otáčkami za minútu
 • výkon 1300 W

Mahlkönig Guatemala

Obľúbený praktický mlynček. Na prvý pohľad viete, ako ho nastaviť, a navyše má flexibilnú poličku na filtračný kôš vášho kávovaru na dávkové varenie kávy. V porovnaní s "éclair" sú menšie kamene kompenzované nastavením motora na vyššie otáčky. V novom facelifte dnes vyzerá ešte príťažlivejšie. Chcete si ho zaobstarať?

Očakávajte ho s mlynčekom Mahlkönig Guatemala :

 • 71 mm brúsne kamene zo špeciálnej ocele
 • Vertikálne nastavenie kameňov
 • rýchlosť brúsenia cca 14 g/s
 • motor s 2900 ot/min.
 • výkon 1100 W

Ditting, kráľovský brat pre objemné dávky kávy

O švajčiarskej továrni na mletie kávy Ditting ste už pravdepodobne počuli. Veľmi si ich obľúbili napríkladkaviarne siete Starbucks. Okrem toho Dittingpatrí medzi štyri najlepšie značky profesionálnych mlynčekov na kávu na svete. Spolu so spoločnosťou Mahlkönig sú zakladateľmi skupiny Hemro Group, ktorá pozná tajomstvá mlecích kameňov týchto mlynčekov, ktoré vyrába.

V prípade mlynčeka Ditting 807 očakávajte:

 • 80 mm brúsne kamene zo špeciálnej ocele
 • horizontálne nastavenie kameňov
 • rýchlosť brúsenia približne 7,5 g/s
 • motor s 1400 otáčkami za minútu
 • výkon 500 W

Filtračné brúsky Eureka pre profesionálov

Talianska spoločnosť Eureka bola vždy štandardom vysokej kvality. Jej mlynčeky nájdete takmer na každom rohu, teda v kaviarni alebo domácej kaviarni s dobrou kávou. Na prípravu filtrovanej kávy v profesionálnom prostredí predstavuje svetu aj vám dva typy mlynčekov - Drogheria a Atom Pro.

V prípade mlynčeka Eureka Atom Pro očakávajte:

 • 75 mm tvrdené oceľové mlecie kamene
 • horizontálne nastavenie kameňov
 • rýchlosť mletia približne 7 g/s
 • motor s 1400 otáčkami za minútu
 • výkon 900 W

S brúskou Eureka Drogheria očakávajte nasledovné:

 • 85 mm brúsne kamene z nehrdzavejúcej ocele
 • horizontálne nastavenie kameňov
 • brúsenie rýchlosťou približne 12 g/s
 • motor s 1430 otáčkami za minútu
 • výkon 750 W

Porovnanie profesionálnych brúsok na filtre

Ditting

807

Mahlkönig

EK43/S

Mahlkönig

Guatemala

Eureka

Atom Pro

Eureka

Drogheria

hmotnosť približne 18 kg približne 26/24 kg približne 30 kg približne 12 kg približne 14 kg
(Š×V×H) cm 21×54×30 23×82/68×41 22×62×33 18×47×24 18×65×27
násypka 510 g 1500/800 g 900 g 300 g 1400 g
výhody mlynčeka spoľahlivý pri veľkých dávkach extrémne rýchle mletie praktické pre veľké dávky tichá technológia multifunkčný

klasický

možnosti vybavenia vibračný zásobník, narovnávanie kávy "T" nastavenie pre džezvu vibračný kôš, narovnávanie kávy Nástavec Blow Up Nástavec Blow Up
Cena 86 440 Kč 84 690 Kč 68 900 Kč 44 500 Kč 28 900 Kč

Tabuľka porovnávajúca technické parametre a ceny profesionálnych mlynčekov vhodných na filtrovanú kávu. Zoradené podľa ceny, ktorá je aktuálna k 7/2023, v zostupnom poradí.

Záver k profesionálnym mlynčekom na prelievanú kávu a iným alternatívam

Všetky mlynčeky sme do nášho výberu zaradili predovšetkým kvôli ich vysokej kvalitatívnej latke. A to tak výsledného mletia, ako aj samotného výrobku. Preto vedzte, že každý z týchto mlynčekov s vami bude dlhé roky. Každý z predstavených piatich mlynčekov je zároveň držiteľom niekoľkých certifikátov:

 • Ditting 807: CB, UL/CSA, NSF, KTL, EAC
 • Mahlkönig EK43: CE, CB, ETL Safety, ETL Sanitation
 • Mahlkönig Guatemala: CE, CB, ETL Bezpečnosť, ETL Sanitácia, UL/CSA, NSF
 • Eureka Atom Pro: CE , CSA
 • Eureka Drogheria: CE, CSA

Nezabudnite sa však o svoj vybraný mlynček starať s láskou! Pravidelné čistenie mlynčeka a výmena mlecích kameňov, keď príde čas, zaručí skvelé mletie, a tým aj dokonalé výsledky kávy.


Odporúčané produkty12