História kaviarní Starbucks

Čo je Starbucks

Starbucks, americký nadnárodný reťazec kaviarní a pražiarní so sídlom v Seattli, ktorý je s viac ako 30 000 prevádzkami najväčším reťazcom kaviarní na svete a patrí medzi vedúcich pražiarov a predajcov kávy až v 80 krajinách.

Starbucks ponúka

Starbucks ponúka širokú škálu kávových zážitkov od teplých až po studené nápoje. Espresso, cappuccino, latte, filtrovanú kávu, ľadovú kávu, ako aj matchu, limonádu, čaj, pečivo, šaláty a mnoho ďalšieho.

Predovšetkým je kaviareň známa svojou sezónnou ponukou. Či už ide o jesenné Pumpkin Spice Latte alebo vianočné GingerbreadLatte, tieto nápoje sú jednoducho obľúbené u všetkých zákazníkov.

Okrem nápojov a jedál sa v mnohých predajniach nachádzajú aj oficiálne výrobky Starbucks, ako sú hrnčeky, šálky, tašky alebo kávové doplnky.

Obchod Starbucks. Zdroj: mediar.cz

História kaviarní Starbucks

Vznik spoločnosti Starbucks

Spoločnosť Starbucks založili Jerry Baldwin, Gordon Bowker a Zev Siegel. Svoju prvú predajňu otvorili v roku 1971 v blízkosti historickej tržnice Pike Place Market v Seattli.

Prvý obchod Starbucks v Seattli. Zdroj: wikipedia.org

Všetci traja zakladatelia spoločnosti Starbucks mali dve spoločné veci: všetci pochádzali zakademického prostredia a všetci milovali kávu a čaj.

Investovali a požičali si peniaze na otvorenie svojho prvého obchodu v Seattli a pomenovali ho"Starbucks"podľa prvého priateľa Starbucka v klasickom románe Hermana Melvilla Moby Dick.

Zakladatelia spoločnosti Starbucks. Zdroj: starbucks.com
Pôvodné logo spoločnosti Starbucks. Zdroj: starbucks.com

Začiatkom 80. rokov 20. storočia otvoril Starbucks v Seattlištyripredajne , ktoré sa od konkurencie odlišovali vynikajúcou kvalitou čerstvo praženej kávy.

V roku 1980 sa Siegl rozhodol venovať iným záujmom, opustil zvyšných dvoch partnerov a Baldwin prevzal funkciu prezidenta spoločnosti.

Howard Schultz - meno, ktoré preslávilo spoločnosť Starbucks

V roku 1981 urobila spoločnosť Starbucks na Howarda Schultza, obchodného zástupcu švédskej značky kuchynských a domácich potrieb, taký dojem, že sa rozhodol odštartovať kariéru v spoločnosti Starbucks.

Schultzov najväčší nápad prišiel v roku 1983 na výstave domácich potrieb v Miláne, kde na neho urobili dojem kaviarne a inšpirovali ho k vývoju spoločnosti Starbucks. Predstavoval si, že z malej regionálnej prevádzky sa stane národný reťazec kaviarní.

Baldwin a Bowker neboli týmto nápadom nadšení, preto Schultz opustil Starbucks a založil vlastnú sieť s názvom Il Giornale, ktorá sa stala úspešnou a rozšírila sa do niekoľkých miest.

V roku 1987 sa Baldwin a Bowker rozhodli Starbucks predať a Schultz rýchlo využil situáciu a spoločnosť kúpil, pričom všetky jej prevádzky spojil pod značku Starbucks.

Najväčší svetový reťazec kaviarní

Za štyri roky sa sieť kaviarní rozrástla z necelých 20 na viac ako 100 prevádzok.

V roku 1996 začala otvárať predajnemimo Severnej Ameriky a Starbucks sa čoskoro stal najväčšou sieťou kaviarní na svete. Do konca desaťročia mala spoločnosť Starbucks približne 2 500 prevádzok v približne 20 krajinách.

V roku 2007 sa už reťazec pýšil viac ako 15 000 prevádzkami po celom svete a na zabezpečenie rastu bola zavedená ambiciózna stratégia, ktorá zahŕňala akvizíciu siete pekární a výrobcov kávového príslušenstva.

V roku 2019 bola v Chicagu otvorená najväčšia pražiareň Starbucks na svete, Starbucks Reserve Roastery. Do roku 2021 bola spoločnosť Starbucks prítomná v desiatkach krajín po celom svete a prevádzkovala viac ako 32 000 predajní.

V súčasnosti sú predajne Starbucks po celom svete. Zdroj: wikipedia.org

Starbucks a budúcnosť

Počas tohto obdobia však spoločnosť Starbucks čelila aj rôznym výzvam vrátane pandémie COVID-19, ktorá negatívne ovplyvnila predaj, najmä v Číne, jednom z kľúčových trhov spoločnosti.

V roku 2022 je Schultz stále generálnym riaditeľom, ale spoločnosť Starbucks nedávno oznámila, že prijala Laxmana Narasimhana, ktorý Schultza v roku 2023 nahradí.

Úloha spoločnosti Starbucks v kávovom priemysle

Spoločnosť Starbucks spolu s niekoľkými menšími spoločnosťami pomohla vytvoriť americkú kávovú kultúru. Predtým nielen každý Američan pil doma lacnú, nekvalitnú čiernu kávu z kanvice.

Starbucks spopularizoval espresso, nadchol ľudí pre kávu z rôznych krajín a predstavil úplne novú oblasť nápojov. Dá sa povedať, že sastala priekopníkom kávovej kultúry, otvorila cestu k drahším a kvalitnejším kávam a vydláždila cestu pre moderný špecializovaný kávový priemysel.