Kávové trendy

ZDRAVÉ KÁVOVÉ NÁPOJE S KOLAGÉNOM, MATCHA ALEBO ŠKORICOU

Samotná káva má mnoho zdravotnýchvýhod. Obsahuje mnoho minerálov, vitamínov, dôležitých antioxidantov amnoho ďalších látok. Jej konzumácia má pozitívny vplyv napríklad nacukrovku, Alzheimerovu chorobu alebo rakovinu. Ak však do nej začnete pridávať veľa cukru, mlieka, smotany alebo karamelu, už to nebude taký prospešný nápoj. Tieto potraviny obsahujú veľa cukru a tuku a konzumácia takéhoto kávového nápoja niekoľkokrát denne môže byť pre vaše zdravie skôr škodlivá.

Aké sú teda tie zdravé kávové nápoje, ktoré sú teraz také trendy? Namiesto smotany sa do kávy pridáva ovsené, mandľové alebo hrachové mlieko, teda rastlinné mlieka. Dbá sa na to, aby bola káva organická. V ponuke nájdete aj kávu obohatenú o kurkumu, škoricu, kakao alebo priamo mleté kakaové bôby či prášok zo zeleného čaju, matcha.
Ak si však kávu správne pripravíte a využijete jej potenciál, máte šancu, že vaša káva bude chutiť ako kakao alebo škorica bez akýchkoľvek prídavkov.

Káva s matcha nie je pre každého, ale zaručene vám dodá energiu. Kombináciu kávy s matchou je najlepšie pripraviť na ľade a zmiešať s extra ovseným alebo iným rastlinným mliekom. Zdroj: Christian Bowen | unsplash.com

Obľúbené je ajmiešanie chai latte a kávy. V kaviarňach tento nápoj zvyčajne nájdete pod názvom Dirty Chai Latte.

Recept na Dirty Chai Latte

Dirty Chai sa dá pripraviť z espressa aj filtrovanej kávy.

  1. Zmiešajte 20 g zmesi Chai Latte so 60 g vody a nechajte ju 1 - 2 minúty lúhovať. Zmes sa precedí, takže ju môžete hneď pripraviť do french pressu.
  2. Medzitým si môžete pripraviť buď klasické espresso v pákovom kávovare, alebo filtrovanú kávu. Dobrou náhradou espressa je koncentrovanejšia káva z Aeropressu, ale môžeme použiť aj French Press. V tom prípade to bude jediné príslušenstvo, ktoré budeme potrebovať .
  3. Dirty Chai latte môžeme pripraviť za tepla aj za studena. Na studenú môžeme použiť aj cold brew.
  4. Teraz zmes chai latte preceďte a nalejte ju do nádoby, v ktorej ju budeme podávať.
  5. V prípade studenej verzie vhodíme do nádoby niekoľko kociek ľadu a zalejeme 200 ml studeného ovseného mlieka. / V prípade teplej verzie ovsené mlieko vyšľaháme. Bez kávovaru môžete mlieko šľahať napríklad pomocou french pressu.
  6. Nakoniec zalejeme espressom alebo 100 ml filtrovanej kávy a vychutnávame si naše Dirt Chai Latte.

Vyskúšajte naše Dirt Chai Latte doma

Nájdeme aj druhy s pridaným kolagénom, nerozpustnou bielkovinou, ktorá ovplyvňuje pevnosť pokožky, nechtov, vlasov a kostí. V kombinácii s kávou je to prakticky nápoj krásy

KÁVA SO SEBOU ALEBO PREDPLATNÉ KÁVY

Trendy kávového sveta v roku 2021 nepochybne ovplyvnila aj pandémia vírusu COVID-19. Ľudia pracovali alebo stále pracujú z domu, a to sa bez kávy v žiadnom prípade nezaobíde. A tak vzrástla popularita predplatného kávy. ktoré zákazníkom umožňujú vychutnať si kávu doma, rovnako ako v kaviarni. Jednoducho si zaplatíte kávu na určité obdobie, vyberiete si, či chcete kávu použiť na filtrovanie alebo espresso, a o zvyšok sa postarajú pražiarne.

KÁVOVÉ PRÍSLUŠENSTVO NA PRÍPRAVU KÁVY V DOMÁCNOSTI

S nárastom popularity prípravy kávy doma sa určite zvýšil nákup príslušenstva na prípravu kávy v domácnosti. Kaviareň je už takmer rok s prestávkami zatvorená, a tak sú často najväčší kaviarenskí povaľači nútení vytvoriť si vlastný domáci kávový kútik.

Espresso vo vlastnej réžii a bez elektriny! Kávovar Flair zažíva boom. Cestovný kávovar, ktorý sa dá zložiť do kufra.

KÁVA V KAPSULIACH ALEBO VÝBER KÁVY JEDNÝM TLAČIDLOM

Boom zažívajú aj kávové kapsule. Dôvod je jednoduchý, pražiarne sa chcú čoraz viac prispôsobovať svojim zákazníkom. Tentoraz sú to tí, ktorí prakticky nemajú čas na prípravu kávy, ale instantná káva neuspokojí ich chuťové poháriky, preto rozširujú svoj sortiment o kapsule. Väčšina kapsúl je kompatibilná s automatickými kávovarmi Nespresso. Jedným tlačidlom si tak môžete pripraviť kávu aj z automatického kávovaru. Navyše do nich nasypete čerstvé kávové zrná a vytvoríte odpad v podobe kapsúl, takže ste ekologickejší.

COLD BREW A INÉ HOTOVÉ KÁVOVÉ A NEKÁVOVÉ NÁPOJE

Leto je sezónou studených káv a v lete je populárna ajšľahaná káva alebo káva Dalgona. Ak však máte radšej kávu bez mlieka, zaujímajte sa skôr oNitro Cold Brew. Ten už tiež nie je vo svete kávy úplnou novinkou, ale jeho popularita rastie. Nitro cold brew sa podáva pomocou dusíka z kohútika. Výsledkom je filtrovaná káva s krémovou penou na povrchu. Dusík má vplyv aj na chuť, ktorá je často tiež krémová, hoci sa do kávy nepridáva mlieko.

Vkaviarňach sa čoraz častejšie vyskytujú aj nápoje pripravené na pitie, t. j. hotové nápoje . Najčastejšie nájdete cold brew vo fľašiach , ale nájdete tu aj ľadový čaj alebo kávy s mliekom. Mnohé kaviarne sa vydali touto cestou aj kvôli obmedzeniam na výdajné okienka. Zákazníci si tak môžu vychutnať dobrú kávu so sebou, ktorú môžu piť na cestách.

OVSENÉ MLIEKO VLÁDNE

Že dopyt po alternatívnom mlieku rastie je dlhodobý trend. Ale napríklad v Nemecku ovsené mlieko vlani predbehlo iné druhy alternatívnych mliek ako mandľové, kokosové alebo sójové.

UDRŽATEĽNOSŤ A KÁVA

Spotreba jednorazových pohárov a iných obalov ide ruka v ruke s obmedzeniami, a možno aj pretosa udržateľnosť vminulom roku stala v súvislosti s kávou viac diskut ovanou témou.

Prvým krokom je určite používanie opakovane použiteľných šálok a termosiek. Na trhu je ich veľa. Príkladom značky, pre ktorú je udržateľnosť veľmi dôležitá, je austrálska spoločnosť Frank Green. Používanie ich výrobkov už po 15 dňoch vykompenzuje vplyv ich výroby na životné prostredie.

Termohrnčeky od spoločnosti Frank Green sú stávkou na istotu. Vyzerajú skvele, sú šetrné k životnému prostrediu, dokonale tesnia a nevytečie z nich ani kvapka. Verzia z nehrdzavejúcej ocele navyše udrží teplotu vášho nápoja až 10 hodín. Zdroj: Webové stránky spoločnosti Green Green, s. r. o.

Veľkých eko nadšencov by mohli zaujímať aj šálky Huskee, ktoré sú vyrobenéz kávových šupiek. Tie však netečú tak dobre a hodia sa skôr na zastávku v kaviarni na kávu so sebou.

UDRŽATEĽNOSŤ PRI PRÍPRAVE KÁVY V PODOBE OPAKOVANE POUŽITEĽNÝCH FILTROV

Opätovne použiteľné kávové filtre z nehrdzavejúcej oceletiež zažívajú znovuzrodenie . Niektoré typy stoja o niečo viac ako balenie papierových filtrov. Investícia sa vám však čoskoro vráti. Kovové filtre od spoločnosti Able nájdete v našom e-shope . Môžete si vybrať zkovových filtrov pre Chemex alebo z dvoch typov filtrov pre Aeropress, Standard a Fine. Každý z nich má inú hustotu mriežky. Kovový filter Able Fine vám poskytne kávu so sladkými a jemnými tónmi . Na druhej stranefilter Standard pripraví kávu s plnšou chuťou.

Okrem toho, že šetria prírodu, filtre z nehrdzavejúcej ocele na opakované použitie sa tiež veľmi ľahko udržiavajú v čistote. Stačí ich opláchnuť a vysušiť. Zdroj: ablebrewing.com

Okrem kovových filtrov sa môžeme stretnúť aj s textilnými opakovane použiteľnými filtrami, ich údržba je však o niečo náročnejšia.

Tak ako môže byť príprava filtrovanej kávy ekologická, môže byť ekologická aj príprava espressa. Nie ste si istí, ako na to? Odpoveďou je manuálny pákový kávovar Flair Espresso. Na prípravu espressa v kávovare Flair používate vlastnú silu, ktorá sa spracovaním konštrukcie znásobí na potrebný tlak na prípravu espressa.

Udržateľnosť sa odráža aj v balení kávy. Čoraz väčší dôraz sa kladie na to, aby boli vrecká recyklovateľné alebo inak opakovane použiteľné.