Prémiové kávovary: Lelit vs. ECM vs. Rocket Espresso

Lelit Mara vs. Bianca vs. Giulietta. Ktorú z nich si vybrať?

Je úžasné, ako často sa nás milovníci espressa pri výbere kávovaru pýtajú na tieto tri dievčatá. Teda kávovarov Lelit. Iste, všetky sú pekné, dobre vybavené a dokážu pripraviť vynikajúcu kávu. Ale každý z týchto honosných kávovarov má svoju vlastnú kategóriu. Sú to pákové kávovary, ale v úplne odlišných konfiguráciách, ktoré spĺňajú rôzne požiadavky ich majiteľov.

Lelit Giulietta, pretože...

Celý názov LelitGiulietta PL2SVH2. Je to najväčší a najdrahší kávovar zo všetkých, o ktorých budeme hovoriť v tomto článku. Zároveň je jediným zástupcom dvojpákového domáceho kávovaru. Pre svoje vlastnosti stojí na hranici kategórie domácich kávovarov a tých kaviarenských.

Jeho výhodou je, že dve hlavy kávovaru sú pripojené k dvom samostatným bojlerom, alebo 2výmenníky tepla voveľkom 10 l bojleri. Prečo by ste chceli mať túto funkciu v kávovare? Pretože tak máte možnosť nastaviť parametre extrakcie pre každú hlavu kávovaru samostatne. Môžete tak pripraviť dva druhy kávy vyžadujúce špecifické hodnoty sparovania pre správnu chuť espressa.

Je lepší kávovar Lelit Bianca alebo Mara?

Lelit Mara, pretože...

Je lacný, malý, ľahký a s atraktívnym matným povrchom z brúsenej ocele. Nastavenie teploty môžete zmeniť na režim priority pary alebo režim priority kávy. Je to čisto navrhnutý kávovar, bez zbytočných "ozdôb". Pre tých, ktorí chcú pripraviť skvelú kávu, ale nie sú až takí nadšení z kreslenia grafov extrakčných profilov a analyzovania espressa v refraktometri .

Pri mnohých domácich kávovaroch sa stretnete s teplotnou nestabilitou. Platí to najmä vtedy, keď striedate šľahanie parou a prípravu espressa. V takýchto situáciách potom počkáte, kým kávovar dokončí ohrev alebo chladenie, alebo to vyriešite tak, že necháte tiecť horúcu vodu.

Mara sa dokáže mimoriadne rýchlo prispôsobiť.Kávu pripravítebez prestojov a plytvania vodou. Mal by som tiež spomenúť, že napriek tradične hlučnejšej technológii vibračného čerpadla ide o nezvyčajne tichý kávovar.

Lelit Binaca, pretože...

Zamilovali ste si budíky Bianca. Má tri. Jedným z nich je LCC- Lelit Control Center, palubný počítač na nastavenie funkcií kávovaru. Ďalšie sú dva tlakomery. Ten na hlave kávovaru ukazuje tlak extrakcie. Druhý je dvojitý na kontrolu tlaku čerpadla a pary.

2bojlery, rotačné čerpadlo, a predovšetkým superlopatku nad hlavou kávovaru. Pomocoudreveného pádla na kontrolu tlaku už môžete zaznamenávať a vyhodnocovať svoje extrakčné profily. A pravdepodobne tak aj urobíte. Táto jedinečná funkcia vám umožní experimentovať s vaším varením kávy.

Samozrejme, môžete si pripraviť espresso bez výskumu a jednoducho si vychutnať dokonalú kvalitu kávy z takého krásneho a výkonného kávovaru, ktorý je považovaný za najtichší kávovar na trhu.

Prémiové pákové kávovary ECM: klasika vs. mechanika vs. elektronika

Mechanika ECM, pretože...

S názvom ECM Mechanika môžete mať kávovar vo verzii Slim alebo Profi. Do tohto výberu som si vzal konkrétne ECM Mechanika IV Profi. Zaujímavé je, že hoci ide o celkom slim kávovar, výrobcovia doňho umiestnili aj rotačné čerpadlo.

Kávovary značky ECM patria medzi kávovary s pákovými tryskami. Osobne uprednostňujem tento spôsob púšťania pary na šľahanie kvôli rýchlosti a pohodliu. V mechanike nechýba hlavaE61 a ohrev vody prostredníctvom bojlera.

Má schopnosť lepšej tepelnej stability aj pri striedaní šľahania a prípravy espressa. Je to vďaka energeticky a priestorovo úspornému riešeniu ohrevu vody. Ide o jediný bojler s HX (výmenníkom tepla), ktorý dokáže pripraviť vhodnú teplotu vody pre kávu aj paru.

ECM Technika, pretože...

Chcete klasicky vyzerajúci kávovar s kvapkou profesionálnejšej technológie ako ECM Technika? Vezmite si ECM Techniku. Oba opísané kávovary sú si vzhľadovo veľmi podobné.

Technique vyzerá o niečo robustnejšie aventily trysiek majú nerezové rukoväte. Samozrejme, tiež: hlavaE61, 2,1l bojler s HX a rotačné čerpadlo.

Okrem toho dostala toto technické vylepšenie na reguláciu teploty vody - PIDsystém. Čo viac potrebujete na prípravu skvelého espressa? Tu je všetko.

ECM Synchronica, pretože...

Na otázku, ktorou sa končil predchádzajúci odsek, ste odpovedali: "Chcem viac!". No dobre, mám pre vás tento tip na úžasný domáci kávovar nemeckej výroby. Volá sa Synchronika a je to špičkový domáci kávovar ECM.

Okrem toho, že vyzerá najelegantnejšie zo všetkých svojich bratov, má inak úplne všetky špičkové funkcie predchádzajúcich kávovarov. Od hlavy E61 až po pätu - ehm... po PID. Jeho vyššia cena nie je spôsobená krajším vzhľadom, ale prídavkom druhého bojlera.

Vďaka tomu je Synchronica jediným dvojkotlovým kávovarom ECM v rade "home-line". Má 2litrový bojler na paru a 0,75litrový bojler na kávu. Ideálna teplota pre každú funkciu, takže môžete šľahať aj "espresso" súčasne. Žiadne výkyvy teploty, prestoje alebo iné problémy.

Rocket Espresso Appartamento, Cronometro, Mozzafiato. V čom sa líšia?

Pristavím sa pri treťom z mojich najlepších domácich kávovarov - Rocket Espresso.

Appartamento, pretože...

Túžite po kávovare v novom dizajne, ktorý bude spĺňať kompaktnosť, cenovú dostupnosť a potrebné funkcie pre dobre pripravenú kávu. Appartamento bude v byte pútať pozornosť, najmä v kombinácii s medenými prvkami po stranách.

Zároveň je jeho technické vybavenie na veľmi príjemnej úrovni. Pozrite si ho: hlavaE61, 1,8l bojler s HX, pro 58mm portafilter. Má tiež "cool touch" trysku a dokáže pracovať s predsparením kávy , aby ste si espresso vyladili podľa svojich predstáv.

Giotto Cronometro, pretože...

Krásne lesklý kávovar z nehrdzavejúcej ocele na štýlových "raketových" nožičkách. Giotto Cronometro poteší oko každého fanúšika klasického umenia, veď jeho názov je inšpirovaný florentským maliarom a architektom Giotto di Bondone. A predovšetkým milovníkov espressa. Je v ňom totiž veľmi dobrý.

Skrátka, má všetky dôležité parametre modelu Appartamento. Navyše je obohatený o PIDsystém, časovač extrakcie a predovšetkým ho môžete mať vo verzii R s rotačným čerpadlom.

Mozzafiato Cronometro, pretože...

Tak si zaobstarajte tento kúsok do svojej domácnosti, ak sa vám páčia vlastnosti predchádzajúceho modelu Giotto Cronometro, ale uprednostňujete minimalistické roviny a línie.

Je to toisté Cronometro, len v inom "vyváženejšom" dizajne Mozzafiato(v preklade znamená "úchvatný", čo v tejto moderne vyzerajúcej a plnohodnotnej R verzii naozaj je).

Domáce kávovary špičkových značiek - porovnanie

Teraz poznáte všetkých adeptov na porovnanie v kategórii prémiových pákových domácich kávovarov. Každý z týchto espresso kávovarov spĺňa požiadavky na kvalitu aj na prípravu lahodnej kávy.

V druhom bode ide teda o finančnú dostupnosť vcenovom rozmedzí približne 35-75 tisíc korún. Do nižšej cenovej kategórie patria kávovary pre menej náročných kávičkárov a začiatočníkov. Vyššia je v podstate určená pre kávovary v kompaktnom prevedení.

Najlepšie kávovary podľa ceny

Rocket E. Appartamento

Lelit Bianca

ECM Synchronika

PRÉMIOVÝ KÁVOVAR

nižšia cena

PRÉMIOVÝ KÁVOVAR

centrum

PRÉMIOVÝ KÁVOVAR

vyššia cena

Pripájam tu porovnávaciu tabuľku všetkých hlavných špecifikácií recenzovaných kávovarov. Dúfam, že vám táto recenzia pomôže pre správny výber ideálneho kávovaru do vašej domácnosti.

Porovnanie pákových kávovarov: Lelit vs. ECM vs. Rocket Espress
Lelit Mara
Lelit Bianca
Lelit Giulietta
Mechanika ECM
Technika ECM
ECM Synchronika
Raketa E. Appartamento
Rocket E. Giotto R
Raketa E. Mozzafiato R
Cena 35 tis. 60 tis. 70 tis. 56 tis. 61,5 tis. EUR, z toho 74 tis. Sk 40 tis. Sk 56 tis. Sk 58 tis.
Kotol 1,5 l + HX 1,5 l + 0,8 l 10 l + 2xHX 2,1 l + HX 2,1 l + HX 0,75 l + 2 l 1,8 + HX 1,8 l + HX 1,8 l + HX
PID LTS (Lelit Thermal Stability System) - -
čerpadlo vibračné rotačné rotačné rotačné rotačné rotačné vibračné rotačné rotačné
volumetria - - - - - - -
Časovač - - - -
chladná dotyková dýza
rozmer/cm (š x d x v) 22 x 41 x 35 29 x 40,5 x 40 58 x 48 x 49 30,2 x 45 x 39,5 32,5 x 47,5 x 39 33,5 x 49 x 41 27,4 x 42,5 x 36 33,5 x 42 x 40 28 x 42,5 x 40
jedinečné vlastnosti Tiché čerpadlo regulácia tlaku dvojpákový ovládač rýchloparný ventil rýchloparný ventil rýchloparný ventil dizajnové bočné panely digitálny časovač digitálny časovač

Odporúčané produkty12