Príprava čaju v kanvici Moka

Vedeli ste, že v kanvici Moka si môžete pripraviť aj čaj?

Čaj a káva patria medzi dva najrozšírenejšie nápoje na svete. A hoci sa to na prvý pohľad nezdá, sú siveľmi blízke a majú niekoľko spoločných znakov. Preto by mal mať každý dobrý barista prehľad nielen o káve, ale aj o kvalitných čajoch a ich príprave.

Čo majú čaj a káva spoločné?

Kávovníky aj čajovníky v konečnom dôsledku produkujú nápoj, ktorého chuť je ovplyvnená podmienkami pestovania, ako sú pôdne podmienky, vlhkosť, okolitá vegetácia atď. A oba sú prirodzene obohatené chemickou látkou , ktorá poskytuje povzbudenie,kofeín v káve v čaji teín.

A napokon, v oboch prípadoch sa používajú veľmi podobné metódy varenia. Pomer varenia, teplota vody a čas varenia sú v prípade kávy aj čajupodobné. Preto veci na varenie kávy fungujú dobre aj pri varení čaju. A nie je to inak ani v prípade kanvice Moka.

Príprava čaju v Moka kanvici

Príprava čaju v Moka kanvici vám zaručí lahodné výsledky a ak ste dnes vypili veľa šálok kávy, čaj je vhodnou alternatívou. Okrem toho je príprava čaju vMoka kanvičke naozaj jednoduchá. Ako na to?

  1. Vypláchnite Moka kanvicu (v prípade, že v nej zostali zvyšky kávy z predchádzajúcej prípravy).
  2. Dno Moka kanvičky naplňte horúcou vodou.
  3. Do filtra vložte sypané čajové lístky.
  4. Zaskrutkujte vrchnú časť a postavte Moka kanvicu na sporák alebo varič.
  5. Zapnite sporák na nízky alebo stredný ohrev.
  6. Keď čaj začne bublať, odstráňte Moka kanvicu zo sporáka.
  7. Nalejte čaj do šálky a vychutnajte si horúci čaj.

Ako čistiť Moka kanvicu

Čistenie moka kanvice nie je raketová veda. Zaberie vám len niekoľko minút času, ale je to dôležitý krok, pretože nezničí vašu kuchynskú linku a hlavne chuť kávy alebo čaju.

Na každodenné čistenie stačí Moka kanvicu opláchnuť pod teplou tečúcou vodou. To však môže po určitom čase viesť k tvorbe vodného kameňa. Ak sa tak stane, vyskúšajte precíznejšie čistenie.

Naplňte vodou a čajovou lyžičkou sódy bikarbóny, do filtra vložte ďalšiu čajovú lyžičku sódy bikarbóny a umiestnite prístroj na sporák, ako keby ste pripravovali kávu v moka kávovare.

Jedlá sóda má vynikajúce čistiace vlastnosti, takže sa postará o zvyšok. Pred prípravou espressa alebo čaju moka kávovar dobre opláchnite, aby ste sa vyhli nepríjemnej chuti po čistení.

Najlepší čaj do kanvice Moka

Ktorýčaj je najvhodnejší na prípravu v Moka kanvici? Podľa našich skúseností je najlepšímčajom do Moka kanvičkyčierny čaj.

Čierny čaj je plne oxidovaný, čo znamená, že veľmidobre znáša vysokú teplotu a tlak . Vo všeobecnosti je známe, že čierne čaje súnajjednoduchšie na akúkoľvek prípravu a sú tiež najlacnejšou možnosťou.

Iné druhy, ako napríklad zelené alebo ovocné čaje, neznášajú tak dobre vysoké teploty vody a mohlo by hroziť ich prevarenie.

Moka kanvica môže byť dobrým pomocníkom v kuchyni, či už sa chystáte pripravovať čaj alebo kávu. Dokáže perfektne pripraviť oboje, nezaberie veľa miesta a nezaberie vám príliš veľa času. Tak čo, vyskúšate ju aj vy?