Zarábajte na káve: Ako začať predávať kávu

AKO PREVÁDZKOVAŤ KAVIAREŇ, KTORÁ DÁVA ZMYSEL

Káva je dnes v živote ľudí absolútne nepostrádateľná a bežná. Stačí sa pozrieť okolo seba. Vo vašom okolí je veľa príležitostí, kde si môžete dať kávu. Tieto miesta sú z hľadiska podnikania vašou konkurenciou. Či už priamo alebo nepriamo. Analýze konkurencie sa teraz nebudeme venovať úplne, túto tému, ako dôležitú súčasť vášho podnikateľského plánu,sme rozobrali v tomto článku.

KEĎ VYRASTIEM, BUDEM MAJITEĽOM KAVIARNE...

Keďže poznáme konkurenciu okolo nás, skúsme sateraz zamerať na vlastnú originalitu. Niečo, čo zvýši konkurencieschopnosť. Predpokladajme, že chcete predávať kávu z mnohých osobných dôvodov:

  • chcete zarobiť peniaze
  • chcete prácu, ktorá vás baví, a káva je to, čo vás baví
  • máte radi kávu a chcete podnikať
  • radi pripravujete kávu pre svojich priateľov, a preto chcete túto službu ponúknuť aj iným ľuďom
  • páči sa vám myšlienka mať kaviareň
  • kaviareň je moderný podnik
  • a mnoho ďalších subjektívnych motivácií...

Teraz sa zamyslite nad tým, aký zmysel má otvorenie kaviarne pre ostatných - vašich budúcich zákazníkov. Aké sú ich potreby a čo im môžete priniesť vlastným podnikaním? Prosím, neodpovedajte, že káva. Ako sme už povedali, kávu im dnes prináša mnoho podnikov.

Persóny alebo ako porozumieť zákazníkom

Vnímajte kávu ako hlavný prostriedok na uspokojenie potrieb vašich potenciálnych zákazníkov.

Aby ste lepšie odhadli potreby svojich zákazníkov, vytvorte si typických predstaviteľov zákazníkov alebo persóny. Napíšte si na papier alebo do počítača opis osôb, ktoré vás navštívia. Kľudne k opisom priložte ilustračné fotografie, napríklad z internetu. Ľahšie sa vám budú opisovať, keď ich uvidíte.

PODNIKANIE AKO (NE)KAVIAREŇ

Pri výbere osoby zohľadnite plánované miesto podnikania, čo chcete predávať a aký bude dizajn vašej kaviarne. Definujte potreby vytvorených persón - vašej cieľovej skupiny. Na základe týchto informácií sa pokúste zistiť, ako naplniť ich potreby z hľadiska predaja kávy. Vo výsledku môžete zistiť, že prienik vašich osobných dôvodov (prečo chcete predávať kávu) a potrieb vašich zákazníkov vás môže viesť k vytvoreniu iného typu podniku, ako je kaviareň.

Predaj kávy sa môže realizovať iným spôsobom ako tradičná kaviareň. Ľudia dnes chcú piť kávu častejšie a takmer všade, kam idú. Chcú si dať kávu cestou do práce, na prechádzke, na pikniku, cestou na poštu, počas jazdy v aute, počas nakupovania. Jednoducho vždy a všade. Presne tieto potreby môžete svojim zákazníkom splniť.

KIOSK S KÁVOU

Predajom kávy v nákupnom centre môžete zarábať. Je to miesto, kde každý deň prúdi veľa ľudí a vy ich môžete osloviť svojou kávou. Môžete im ponúknuť miesto, kde si môžu počas nakupovania posedieť a oddýchnuť si, alebo vytvoriť kiosk - predajný stánok, v ktorom ponúkate "kávu so sebou". Rýchlosť obsluhy a predaj kávy našálku sa stane obľúbenou službou pre tých, ktorímajú chuť na kávu, ale nechcú sa zastaviť. Chcú dobrú kávu so sebou.

Na štýle služby "káva do šálky" môžete zarobiť aj na iných frekventovaných miestach. V centre mesta alebo v inej rušnej časti mesta, prípadne v miestnom obľúbenom parku. Okrempevného stánku môžete využiť aj koncept mobilnej kaviarne a v podstate dochádzať za svojimi zákazníkmi s kávou. Počas týždňa budete stáť napríklad v parku v blízkosti námestia a cez víkend sa presuniete na miesto v oddychovej zóne, napríklad pri rieke alebo v blízkosti cyklotrasy.

VÝHODNÁ MEDZIODBOROVÁ SPOLUPRÁCA

Spojenie dvoch rôznych podnikovmôže byť zaujímavým konceptom . Máte priateľa kvetinárstva? Skúste nájsť priestory, ktoré sú vhodné na spojenie týchto dvoch podnikov. Budete sa navzájom dopĺňať. Zákazníci budú chodiť na kávu a zároveň si kúpia nový izbový servis. Pekne môže fungovať aj spojenie kaviarne s malým obchodom s bytovými doplnkami alebo darčekmi. Premýšľajte o umiestnení kaviarne v galérii, knižnici, starožitníctve alebo štúdiu jogy.

AK KAVIAREŇ, TAK PREMYSLENÁ V KAŽDOM DETAILE.

Ak sa vám prevádzkovanie tradičnej kaviarne zdá ako najlepší spôsob podnikania, prineste aj sem niečo zaujímavé. Vytvorte kaviareň, ktorá je koncepčne prepojená s miestom, v ktorom sa nachádza. Môže to byť kaviareň na dedine v tradičnom vidieckom štýle, kaviareň v blízkosti škôlky a zameraná na obľúbený štýl žien v Provence alebo espresso bar v mestskom štýle a umiestnený v modernej budove v centre mesta.

Vaša kaviareň reaguje na konkrétnu tému, napríklad ekológiu a udržateľnosť, takže v takejto kaviarni kladiete dôraz na minimalizáciu používania plastov, používanie surovín od miestnych výrobcov a usilujete sa o prevádzku bez odpadu. Alebo je kaviareň uvoľneným miestom, kde sa uplatňujú prvky hygge. Všetko v kaviarni, či už ide o jej dizajn, výzdobu, jedálny lístok, riad a obsluhu, musí do seba zapadať, dopĺňať sa, tvoriť jednotný koncept kaviarne.

KROK ZA KROKOM KU KAVIARNI VAŠICH SNOV

Máte premyslený koncept s jedinečným predajným argumentom, ktorý je dôvodom, prečo k vám zákazníci chodia? Výborne, teraz môžeme prejsť k ďalším krokom vedúcim k vašej úspešnej kaviarni. Vezmite si tento svoj nápad a naplánujte si ho do svojho "akčného plánu", t. j. podnikateľského plánu. V tomto dokumente si objasníte , ako budete postupne budovať svoju kaviareň.

PODNIKATEĽSKÝ PLÁN

Okrem už spomínanej analýzy konkurencie rozdeľte potrebné náklady na vybudovanie a vybavenie vašej kaviarne. Pripočítajte náklady na prevádzku (nájom, energie ,...),materiál, personál, neočakávané výdavky a marketing. S týmto bodom vášho podnikateľského plánu vám pomôže tento článok, ale aj naša služba individuálneho financovania kávovej technológie. Nielenže vám poradíme, aký kávovar alebo mlynček (a ďalšie vybavenie) si kúpiť, ale navrhneme vám aj systém financovania špeciálne pre vás, ktorý vám pomôže s finančnými nákladmi na začatie podnikania .

Aby ste vedeli, kde, čo, kto, prečo a ako budete predávať. Poznáte ostatných hráčov na trhu a viete, koľko peňazí potrebujete na svoje podnikanie. Premyslite si, akú právnu formu podnikania si zvolíte a či spĺňate požiadavky na zvolenú živnosť, prípadne či budete potrebovať ručiteľa za svoju živnosť - pohostinstvo. Vytvorte si marketingovú stratégiu, ako budete oslovovať svojich zákazníkov a prostredníctvom akých kanálov. Premyslite si, aké príležitosti a riziká prinesie vaše podnikanie pomocou analýzy SWOT. Nakoniec pretavte svoj plán budovania kaviarne do časového harmonogramu.

CESTA K ÚSPEŠNEJ KAVIARNI

Úspešná kaviareň ponúka kvalitný sortiment výrobkov. Táto kvalita by mala byť konzistentná bez ohľadu na to, kto je práve na zmene. Preto okrem kvalitných surovín majte ajvyškolený personál. Výkonný kávovar, mlynček nakávu a dobre zvolené baristické vybavenie vyrovnávajú drobné rozdiely medzi vašimi baristami. Zaručujú kvalitu a stabilitu produktu. Preto sa neváhajte obrátiť na nás nielen s dodávkou kvalitnej praženej kávy, ale aj s výberom kávovaru a mlynčeka pre vašu prevádzku a so zaškolením personálu.

ERGONOMICKÉ VYBAVENIE

Ak nemáte veľa praktických skúseností s prácou za barom, môžeme vám pomôcť aj sergonomickým umiestnením a vybavením baru. Neuvážené rozmiestnenie barového zariadenia výrazne spomaľuje a znižuje efektivitu vášho personálu. Poznáme pravidlá rozmiestnenia a máme aj potrebné dlhoročné skúsenosti s prácou v kaviarni. Dokážeme navrhnúť bar tak, aby podporoval vašich baristov a zlepšil, ako aj zrýchlil vaše prevádzkové procesy.

Pri budovaní baru musíte zohľadniť aj podmienky stanovené zákonom (napr. veľkosť priestoru pre pracovníkov nesmie byť užšia ako 1 m) a hygienické požiadavky (napr. umiestnenie umývadla na umývanie rúk). Hygienickým pravidlám v priestoroch sme sa venovali vtomto článku.

LOJÁLNI ZÁKAZNÍCI

Každá úspešná kaviareň si nakoniec vytvorí základňu fanúšikov, svojich verných zákazníkov, tzv. štamgastov. Tento proces môžete podporiť a urýchliť napríklad zavedením vernostných kariet. Vašich hostí pote ší, žepravidelným kupovaním kávy u vás získajú určité výhody, napríklad ôsmu kávu zadarmo. Vernostné karty môžu byť tradične papierové alebo môžete využiť moderné technológie. Nechajte si vytvoriť mobilnú aplikáciu, ktorú si vaši zákazníci môžu stiahnuť do svojich telefónov a jednoduchým naskenovaním kódu si pridať napríklad bonusový bod navyše. Tie potom vymenia za šálku kávy.

KÁVA DO ZASADAČKY

Ďalším spôsobom, ako zvýšiť predaj a záujem o vašu kaviareň, jedonášková služba kávy . Trendom sa stávajú raňajkové boxy z kaviarní a najmä cattering kávy na podujatiach, svadbách a vo väčších mestách sú veľmi obľúbenétzv. coffee breaky. Ponúknite svojim zákazníkom túto službu. Vopred si u vás objednajú občerstvenie na plánované firemné stretnutie a vy im ho doručíte.

Prestávky na kávu sú často bez obsluhy, takže je na vás, aby ste občerstvenie pripravili, doručili, podali a po stretnutí opäť odniesli. Hlavnou výhodou tejto služby je, ževopred poznáte objednávku. V závislosti od veľkosti objednávky si potom môžete naplánovať počet zamestnancov potrebných na jej vlastnú prípravu a v prípade potreby zabezpečiť obsluhu na mieste, ak objednávka zahŕňa aj baristu na prípravu espressa a mliečnych kávových nápojov.

Na obsluhu baristu na firemnom stretnutí postačí menší, ľahko prenosný kávovar. Výber kávovaru s nami konzultujte. V sortimente kávovarov sa vyznáme a vieme vybrať ten najlepší pre tieto špeciálne požiadavky.

VEREJNÉ OCHUTNÁVKY KÁVY

Jednou z nenápadných, ale tak obľúbených akcií kaviarní, ktoré priťahujú milovníkov kávy z celého okolia , jecupping - ochutnávka kávy. Tá upozorní na aktuálnu ponuku kávy, poukáže na chuťové rozdiely medzi kávami a obohatí vašich zákazníkov o nové poznatky a skúsenosti pri výbere kávy. Ak sa na to cítite, môžete si takýto cupping zorganizovať sami alebo nás kontaktujte a my vašim zákazníkom predstavíme naše kávy touto zaujímavou formou. Prevedieme ich chuťami kávy a porozprávame im o ceste kávy od semienka až po šálku.

PREDAJNÝ KÚTEK

Vaša kaviareň môže fungovať ako "špecializovaná kaviareň", teda obchod špecializovaný na predaj kávy a príslušenstva. Nemusíte hneď myslieť na prenájom ďalšej miestnosti plnej regálov ako v tradičných predajniach. Kaviareň ponúkabalenia zrnkovej kávy a príslušenstvo na prípravu kávy ako doplnkový predaj. Aj len jeden regál s touto ponukou bude pre zákazníkov ľahko dostupný a budú si môcť vyberať. Kávu na regáli obmieňajte, aby mali vaši zákazníci vždy na výber z čerstvých káv.

ĎALŠIE SPÔSOBY OBCHODOVANIA S KÁVOU

Balenia praženej kávy môžete predávať aj bez kaviarne , napríkladako predajca zdravej výživy a prírodných produktov. Aksa pre vás predaj kávy stane vedľajšou činnosťou (službou), napríklad v spomínanej kaviarni, využite moderné technológie a ušetrite čas prípravou kávy. Môžete ho venovať svojim zákazníkom a predovšetkým predaju svojho tovaru. Výkonný automatický kávovar pripraví kávu za vás a v najvyššej kvalite. Môžeme vám odporučiť kávovary Nuova Simonelli. Náklady na takýto kávovar sa čoskoro vrátia, najmä keď si uvedomíte, že tieto stroje sú takmer samoobslužné.

MODERNÉ COWORKINGOVÉ CENTRÁ

Automatické kávovary majú svoje miesto aj pri predaji kávy v čoraz populárnejších coworkingových centrách. Ľudia si tieto miesta obľúbili, pracujú v zdieľaných priestoroch, delia sa o ne, aby čo najlepšie využili vybudované kancelárie. V každom coworkingovom priestore by mala byť aj kaviareň alebo kávový kútik, takže sa tu nájde miesto aj pre váš podnik s kávou. Ak sa napríklad kvôli obmedzenému priestoru nepustíte do budovania kompletnej kaviarne na týchto pracoviskách, môžete vytvoriť občerstvovací kútik s automatickým kávovarom. Pre väčšie prevádzky, ktorými spoločné kancelárske budovy určite sú, odporúčame automatické kávovary Mellita.