Ako vybrať najlepšiu kávu pre váš kávovar

Káva pražená na espresso

Prvým a najdôležitejším krokom pri výbere kávovaru, bez ohľadu na to, či ide o pákový alebo automatický kávovar, je výber správneho spôsobu praženia. Vždy sa zamerajte na kávu na espresso, nie na filtrovanú kávu. Káva na espresso sa totiž zvyčajne praží o niečo tmavšie.

Celá extrakcia espressa jetotiž založená na tlaku horúcej vody. Ak by ste na prípravu espressa použili svetlo praženú filtrovanú kávu, výsledkom by bolo skôr kyslé espresso. Dlhšie praženie kávy potlačí kyslosť a zvýrazní sladkú až karamelovú chuť. Okrem toho zabezpečí lepšie rozpustenie látok obsiahnutých v káve.

Espresso je tiež základom pre ďalšie nápoje, ako je cappuccino, caffe latte alebo flat white. Aj na ich prípravu preto siahnite po pražených zrnách espressa.

Najlepšie kávové zrná do kávovaru

Aká káva je pre vás najlepšia? Na začiatok je lepšie zamerať sa nachuťový profilnež na krajinu pôvodu .

Zmes arabiky a robusty pre kávovar

Dávate prednosť silnejšej káve s miernou horkosťou? Kávu s tónmi čokolády a orechov? V tom prípade máme pre vás zrnkovú kávu - zmes arabiky a robusty s 10 alebo 20 % podielom robusty. To zaručuje plnú chuť vašej šálky kávy. Robusta je tiež menej citlivá na vplyvy prostredia (napríklad zmeny vlhkosti alebo teploty), a tak bude istotou na každý deň.

100% arabica pre automatické aj pákové kávovary

Dávate prednosť 100 % arabike? Brazília je stávkou na istotu a určite s ňou nič nepokazíte. Je tiež ideálna nielen na espresso, ale aj na mliečne nápoje, ktoré si s týmto profilom budú veľmi dobre rozumieť.

Vybraná káva bez kofeínu

Pre tehotné ženy. Pre tých, ktorí majú nižšiu toleranciu kofeínu. Pre tých, ktorí si radi dajú aj šiestu šálku kávy za deň. Pre každého máme niečo, preto medzi našimi kávami espresso nájdete aj našu kávu bez kofeínu. Hoci je bezkofeínová, je plná chuti. Takže nepoznáte rozdiel oproti tej kofeínovej.

Káva podľa krajiny pôvodu alebo cestovanie po svete s kávou

Podľa krajiny pôvodu môžeme predpokladať určitý chuťový profil kávy, ale to je často pekná dogma. Viac informácií vám poskytne konkrétny región, z ktorého káva pochádza. Práve klimatické podmienky alebo nadmorská výška totiž majú väčší vplyv na to, ako výsledná káva chutí.

Vprípade Etiópie sa najčastejšie stretnete s kávami s kvetinovým profilom. Kávy, ktoré majú vo svojom chuťovom profile citrusy, jazmín alebo čierny čaj. Môžete však naraziť aj na etiópske kávy s čisto ovocným profilom.

Brazília sa vyznačuje tónmi čokolády, orechov a sušeného ovocia, ale výnimkou nie sú ani drobné a kôstkové plody, ako sú jablká, hrušky a slivky.

Výsledný chuťový profil však závisí od spracovania bôbov. Napríklad v prípadekávy z Kene nenájdete prakticky žiadne prírodné spracovanie. Dôvody sú kultúrne aj ekonomické.

Na druhej strane v iných afrických krajinách sú prané spracované kávy cenovo nedostupné z dôvodu nedostatku vody.