Poľská pražiareň Hard Beans Coffee Roasters

ZAČIATKY TVRDEJ FAZULE - OD KAVIARNE PO PRAŽIAREŇ

Hoci produkcia pražiarne patrí k najväčším v Poľsku, praží sa v nej len štyri roky. Vzniku pražiarne však predchádzalo 10 rokov skúseností s výberovými kávami a osem rokov prevádzkovania kaviarne s výberovými kávami. A práve v kaviarni Kofeina Art Café v Opole sa to všetko začalo. V roku 2016 ju Medzinárodná asociácia pre výberovú kávu (SCA) ocenila ako najlepšiu kaviareň v Poľsku.

Kofeina Art Café už nie je jedinou kaviarňou Hard Beans. Od roku 2012 prevádzkujú aj podnik s názvom Kofeina 2.0, ktorý je kombináciou kaviarne, reštaurácie a baru.

VÝBER KÁVY A HODNOTY PRÁCE S KÁVOU

Ak sa rozhodnete pracovať s výberovou kávou a pražiť ju, musíte si stanoviť určité pravidlá a hodnoty. Aké sú to v prípade kávy Hard Bean? Príprava kávy a tiež jej praženie je pre nich určitým rituálom, ktorý sa snažia priblížiť svojim zákazníkom. Sami o sebe hovoria, že kávu nevyrábajú, ale vytvárajú. Okrem toho, že zdieľajú svoju vášeň pre prácu s kávou a lásku k nej, je tu aj niekoľko ďalších hodnôt.

KVALITA KÁVY

Na praženie si vyberajú výnimočné kávové zrná, ktoré sú ručne zbierané na ekologických farmách a potom starostlivo skladované. Každá dávka má svoj vlastný profil praženia. Posun v kvalite kávy vyvoláva aj záujem byť lepší a kvalitnejší.

TRANSPARENTNOSŤ ÚDAJOV

Umožňujú zákazníkovi zistiť všetky informácie o káve z jej obalu. Veľmi dobre vedia, odkiaľ ich káva pochádza, a chcú tieto informácie odovzdať ďalej.

ĽUDSKÝ KONTAKT

Pitie kávy sa často spája s trávením času s priateľmi a rodinou. V spoločnosti Hard Beans chcú tieto chvíle s blízkymi spríjemniť dobrou kávou.

KÁVA HARD BEANS A JEJ PRAŽENIE

Zrnková káva v spoločnosti Hard Beans sa praží na pražičkách Diedrich a Giesen. Pražia kávu z celého sveta na espresso aj filtrovanú kávu. Praženie v menších pražičkách im umožňuje lepšie kontrolovať dôležité parametre celého procesu praženia.

ČISTOTA KÁVY

Cesta z plantáže do pražiarne nie je krátka a aj dlhé cesty majú vplyv na kávu, preto spoločnosť Hard Beans tento čas skrátila. Vo svojom sklade skladujú až 30 ton kávy, ktorá sa skladuje za prísnych skladovacích podmienok, ako je konštantná teplota a vlhkosť, ako aj prúdenie vzduchu.

KONTROLA KVALITY KÁVY

Pred pražením sa káva kontroluje z hľadiska obsahu vlhkosti, tvrdosti a veľkosti zŕn. Tieto informácie sa potom kombinujú s informáciami o pôvode ,spracovaní a spôsobe pestovania, aby sa stanovil individuálny profil praženia. Ak sú s výsledkom nastavenia teploty, prúdenia vzduchu, času a výsledku spokojní, začnú pražiť väčšie množstvá.

Káva sa musí skontrolovať nielen pred pražením, ale aj po ňom. Vzorka každej kávy sa kontroluje v ich laboratóriu, ktoré spolupracuje aj s technologickou fakultou miestnej univerzity. V laboratóriu kontrolujú, či majú zrná správnu farbu zvonka aj zvnútra. Kvalita sa kontroluje aj pomocoucuppingu, pri ktorom sa sleduje chuť, vôňa, kyslosť, sladkosť a konzistencia kávy .

Súčasťou pražiaceho laboratória spoločnosti Hard Beans je aj vlastná akadémia kávy, kde odovzdávajú svoje dlhoročné skúsenosti. Zdroj: Sprudge.com

Okrem toho na proces praženia dohliada hlavný pražiar Krzysztof Barabosz, ktorý má proces praženia a všetky jeho parametre pod kontrolou. Vďaka svojim skúsenostiam dokáže reagovať na akékoľvek zmeny počas praženia.

BALENIE ZRNKOVEJ KÁVY

Celý proces praženia sa nekončí kontrolou, ale balením kávy na predaj. Aj to je pre spoločnosť Hard Beans rituál, pri ktorom využíva svoju dôkladnosť. Káva sa balí dobalíčkov s jednostranným ventilom, ktorý umožňuje káve dýchať. Káva tak zostáva dlhšie čerstvá.

Balenia sú potom zabalené do krabíc so všetkými dôležitými informáciami a potlačou ich typických zŕn. Farba krabíc sa líši podľa krajiny pôvodu.