10 kníh a 1 časopis alebo špičková literatúra ku káve

Káva a kniha

Téma kávy je v literárnych dielach čoraz obľúbenejšia. Jednoducho preto, žeaj záujem verejnosti o kávu sa každým dňom zvyšuje.

Ľudia sa učia pracovať s kávou a snažia sa jej porozumieť. Tieto poznatky potom odovzdávajú ďalej vo forme knihy s kávovou tematikou.

Káva nám koluje v žilách, preto netrpezlivo očakávame každú novú publikáciu, ktorá sa zaoberá témou tohto zázračného nápoja, hoci len názvom.

Z našej zbierky odporúčame nasledujúcich desať kníh a jeden časopis.

1. Ako si doma pripraviť tú najlepšiu kávu: James Hoffman

Svetový odborník na kávu James Hoffman predstavuje svoju ďalšiu knihu. Tentoraz na , ako si doma pripraviť kávu na úrovni baristu.

.

Všetci očakávame, že si budeme môcť kúpiť vynikajúcu kávu v mnohých skvelých kaviarňach. Ale čo káva, ktorú si pripravujeme doma? Nemala by byť rovnako dobrá?

James Hoffmann vo svojej najnovšej knihe ukazuje všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sidoma pripravili vynikajúcu kávu.

V knihe nezabúda spomenúť, aké vybavenie sa oplatí kúpiť, ako mlieť kávu, základy prípravy kávy alebo ako rozumieť kávovým nápojom.

2. Filtrovaná káva: Petra Střelecká

Filtrovaná káva zmenila Petre život, preto sa rozhodla venovať jej celú knihu.

Je zakladateľkou brnianskej kaviarne a pražiarne Industra Coffee, baristkou ocenenou na medzinárodných súťažiach a lektorkou kávových kurzov.

Kniha je plná jej skúseností s prípravou kávy aj s otvorením kaviarne. Nájdete v nej aj množstvo receptov na kávové nápoje, dezerty, tipy, ako spoznať dobrú kaviareň a ako si vybrať to najlepšie vybavenie.

3. Kniha o káve: Petra Veselá

Petra Veselá je neoddeliteľne a navždy spojená s kvalitnou kávou. Je azda najznámejšou osobnosťou českej kávovej scény, takže napísať knihu o káve bol pre ňu azda nevyhnutný krok.

Inšpiruje začínajúcich baristov po celej krajine aspolu so svojím manželom Gwilymom Daviesom ich učí kávovému remeslu.

Kniha najznámejšej učiteľky českých baristov by teda mala byť aj ich povinnou literatúrou a príručkou, napísaná tak, aby bola prístupná začiatočníkom aj amatérom a aby sa pre nich stala oporou na ich ceste do očarujúceho sveta kávy.

4. Fyzika filtrovanej kávy: Jonathan Gagné

Veda a káva v jednom, to je premisa knihy astrofyzika Jonathana Gagného, ktorá je pravdepodobne najdôležitejšou knihou, aká bola kedy napísaná o vede o varení kávy.

V knihe píše o fyzike extrakcie a mletia, ako aj o chémii vody. Uvádza čitateľa do t

tému, ako je konštrukcia zalievacieho kanvička, optimalizácia turbulencií pri zalievaní, vplyv jemných častíc a fyzika filtrov.

Predkladá tiež niekoľko originálnych nápadov o príprave kávy a všetko podopiera množstvom faktov a čísel.

5. Základy vynikajúcej kávy: CoffeeCollective

Kniha sa zameriava predovšetkým na výberovú kávu a napísali ju spoluzakladatelia dánskej pražiarne Coffee Collective.

Ako už názov knihy napovedá, v knihe sa dozviete, ako sa pripravuje vynikajúca káva z rôznych odrôd, ako sa pestujú kávovníky, ako sa zbierajú kávové čerešne, ale aj to, ako sa káva následne praží v pražiarni Coffee Collective.

Neoddeliteľnou súčasťou informácií, ktoré v knihe nájdete, je história kávy všeobecne, udržateľnosť jej pestovania, ale aj to, ako si pražiť kávu doma.

6. Kávičkár: Sasa Sestic

Sasa Sestic, Majstersveta baristov 2015 a autor distribútora kávy Nucleus NCD V3, vydal knihu o svojom inšpiratívnom príbehu, ktorá sa radí medzi najočakávanejšie knihy v kávovej literatúre.

Kniha sa začína podrobným, emotívnym a úprimným zhrnutím víťazstva vnajprestížnejšej súťaži, akú si každý barista vie predstaviť.

Potom nás zavedie na cestu na niekoľko špičkových kávových fariem v siedmich krajinách na rôznych kontinentoch. Spoznáme jeho príbehy, výzvy, ktorým musel čeliť.

7. Spoločník pražičov kávy.

Ak sa venujete praženiu kávy a chceli by ste sa o tomto procese dozvedieť viac, táto kniha je určená práve vám. Je to prvá odborná kniha o pražení kávy na svete.

Scott Rao radil mnohým najlepším pražiarom na svete a teraz svoje skúsenosti zúročil

do knihy, ktorá je prístupná všetkým pražiarom.

Táto kniha bynemala chýbaťžiadnemu serióznemu pražičovi kávy .

8. Need For Espresso: Podzemie - Algoritmus filtrovanej kávy: Adrián Krišák

Záverečná kniha trilógie Adriána Krišáka je tu. Slávna trilógia, ktorá je považovaná za bibliu profesionálneho baristu , je ukončená posledným dielom.

Algoritmus filtrovanej kávy je prvá kniha svojho druhu v slovenčine. Formou diagramov ukazuje možné riešenia a každý z krokov prípravy kávy je potom realizovaný algoritmom.

V knihe sa dozviete, prečo vaša šálka chutí tak, ako chutí, a ako zlepšiť svoju prípravu naúroveň profesionálneho baristu.

9. Kávológia: Príbehy a pocity: Christina Chirouze, Gloria Montenegro

Všetka chuť, čo sa týka kávy, je ukrytá v samotnom kávovom zrne. Pre väčšinu milovníkov kávy to zostáva záhadou.

Jej všestrannosť nemá obdoby. A práve jej špecifiká, či skôr zvláštnosti, sú predmetom tejto knihy.

Táto kniha ponúka citlivý a intuitívny prístup ku káve. Je to akási iniciačná cesta, ktorá odhaľuje tajomstvo kávy od pôvodu kávového zrna až po jej ochutnávanie.

10. Milovník kávy: Odello Luigi, Ruggieri Giovanni

Od kávového zrna po kávu - ako vzniká dokonalá šálka s dokonalou chuťou? To všetko a ešte viac sa dozviete v knihe Milovník kávy.

Milióny ľudí na celom svete nemôžu začať svoj deň bez šálky kávy. Preto je načase objaviť tradície a tajomstvá tohto úžasného nápoja, od pestovania zŕn a zberu až po praženie a servírovanie.

Preskúmajte bohatú škálu chutí a vôní kávy, najlepšie spôsoby jej prípravy a ako ju využiť pri varení pomocou niekoľkých jednoduchých receptov.

Štandard: Časopis pre všetkých profesionálnych i amatérskych baristov

Štyrikrát do roka nám nové čísločasopisu Standart vyčaríúsmev na perách.

Československé tlačené periodikum na svojich 130 stranách uverejňuje články svetových odborníkov z oblasti kávového priemyslu. Venuje sa témam zo všetkých oblastí tohto odvetvia.

Zaujímavé sú aj názory na aktuálne témy zo sveta kávy a rozhovory s odborníkmi. Nechýbajú ani nápady na kaviarne, ktoré sa oplatí navštíviť. Od minulého roka vyšla v štyroch verziách.

V pôvodnej slovensko-českej, anglickej, tiež v japončine a ruštine. Anglická verzia Standart patrí medzinajprestížnejšie kávové časopisy na svete.

Pochválili sme vás obľúbenými titulmi z našej knižnice. Dúfame, že sme vás inšpirovali a že niektoré z ponúkaných titulov vám budú robiť spoločnosť pri šálke kávy.